– A szeptember elején a lengyelországi Krynicán szervezett Gazdasági Fórumon az Új Európa Új Kultúrája Díjat vehette át. Mit jelent ez pontosan?

Orbán Viktor: Búcsú Ferenc pápától + videó
A miniszterelnök lerótta kegyeletét Ferenc pápa ravatalánál.
– A szeptember elején a lengyelországi Krynicán szervezett Gazdasági Fórumon az Új Európa Új Kultúrája Díjat vehette át. Mit jelent ez pontosan?
– A szabad Lengyelország időszámítása 1989-től kezdődik. Náluk egyértelmű választóvonal húzódik a kommunista rendszer és az átalakulás utáni korszak között, Magyarországon viszont akkor még szimbolikusan sem tudtunk elszakadni a kommunista múlttól. Úgy gondolom, az Új Kultúra elnevezésű díjban az új korszakban bekövetkezett kulturális eredményekről, értékekről van szó. Figyelmet érdemel továbbá, hogy a díjat Stanislaw Vincenz 20. századi lengyel íróról nevezték el, aki életművében az elsők között dolgozta ki a közép-európai együttműködés vízióját, és háborús menekültként élt nálunk. 1988-ban Magyarországon féllegális konferenciát szerveztük a munkásságáról; ez volt az első konferencia róla külföldön, ahol a térség több országa is képviseltette magát.
– Lengyelország nagy hangsúlyt helyez a közép-európai együttműködésre, ez a Krynicán szervezett konferencia tematikájában is látványosan megjelent. Az Új Európa Új Kultúrája Díjban megjelenik ez az ambíció?
– 1976-ban töltöttem hosszabb időt Lengyelországban, akkoriban a közép-európai együttműködés gondolatát ott nem nagyon értették. Magyarországon már foglalkoztunk a kérdéssel, úgy gondoltuk, hogy a szocialista rendszerből csak valamilyen közép-európai együttműködéssel, együtt lehet kikerülni. Varsóban ezt akkor még nem ismerték fel. Először a párizsi lengyel diaszpóra foglalkozott a gondolattal, majd a költő Czeslaw Milosz – aki 1980-ban Nobel-díjat kapott – karolta fel a közép-európai együttműködés gondolatát. Ez elsősorban a történelmi lengyel állam, vagyis Ukrajna, Fehéroroszország és Litvánia területére terjedt ki. A 80-as években már a lengyel ellenzék is foglalkozni kezdett a gondolattal. Három éve horvát-lengyel kezdeményezéssel ebből született meg a Három-tenger (Balti-, Fekete-tenger, Adria) együttműködés. Bár az elmúlt harminc évben ebben lemaradás tapasztalható, a lengyelek felismerték a jelentőségét. Ennek oka részben az, hogy méretükből, illetve a német és az orosz tömb közötti pozíciójukból adódóan geopolitikai szempontból fontosak, szerintem e tekintetben Magyarország helyzete hasonló. Gazdasági, társadalmi szempontból Lengyelország sokat fejlődött. Varsó ma már egy fejlett civilizációjú város. Több mint 55 éve járok vissza, s a változás szembetűnő. Ezekre az eredményekre építkezve Lengyelországnak megalapozott lehet a vezető szerepe a közép-európai együttműködésben.
– Mit tud tenni Magyarország, hogy befolyása legyen a folyamatokra?
– Itt számos hiányosságról kell beszélni. A nagypolitika szintjén ugyanis hiába történnek komoly erőfeszítések, ha más dimenziókban nagy az elmaradottság. Hiányzik például a szakértői bázis. Egyre kevesebb lengyelül beszélő magyar kutató, újságíró van, kevesen ismerik a közép-európai térséget. Ennek egyik oka, hogy rossz helyzetbe kerültek azok az egyetemi kis szakok, amelyeken ezeket az ismereteket oktatták. Korábban kétszakos rendszerben lehetett a térség nyelveit tanulni, ezt a rendszert azonban megszüntették, így a lengyel és a szlovák szak már sokkal kevéssé vonzó. Nem kiegyensúlyozott a média hírközlése. A Magyarországtól távoli események sokkal nagyobb teret kapnak, mint ami a szomszédban történik – összességében elmondható, hogy nem igazán élünk ebben a térségben. Szintén probléma az infrastruktúra, továbbra is nehézkes a közúti, vasúti közlekedés az országok között.
– Hol van a kulturális kapcsolódási pont a kelet-közép-európai együttműködés számára?
– Ehhez mindenekelőtt egy jobb közvetítőhálózatra lenne szükség. Évek óta szervezzük Lakitelken a fiatal műfordítók nyári táborát, idén például nem sikerült találni három csehből fordító fiatalt, aki részt vett volna. Jobb a helyzet a zene területén, létezik ugyanis egy sajátos, közép-európai zenei kultúra, amire lehet építkezni. Más művészeti területeken is van közös múlt, ami szintén fontos kapcsolódási pont lehet. Szükség lenne ugyanakkor a szorosabb felsőoktatási együttműködésre. Bár ez elkezdődött a visegrádi csoport keretein belül, nincsenek kiépítve a szükséges hálózatok, a különböző országokban működő szakintézetek nem tudnak egymásról. Nagyon fontos kapcsolódási pont lehetne továbbá a nyelv. Magyarországon sokkal több embernek kellene szláv nyelveket tanulnia az angol után, második nyelvként. Ehhez azonban elengedhetetlen a megfelelő állami támogatás.
– Egyetért azzal, hogy a közép-európai együttműködést lassítja, hogy a részt vevő országok állandó ellenszélben tevékenykednek? Az Európai Unió nyugati tagállamai például nem nézik jó szemmel, hogy a térség önálló blokként érvényesítse érdekeit.
– Ez is biztosan tényező, valójában a fő probléma, hogy a nyugati világ továbbra sem ismeri ezt a térséget. Néhány éve a Párizsi Magyar Intézetben tartottam előadást a visegrádi országokról. Voltak ott diplomaták, számos francia értelmiségi, mégis magának az együttműködésnek a létezése is szinte újdonságként hatott. Meglepődtek, hogy kialakulóban van egy tömb, amelynek a lakossága meghaladja Franciaországét. Nyugaton sajnos megmaradtak azok a sztereotípiák, amik a kommunista korszakban rögzültek: továbbra is a szegénységgel, elmaradottsággal, rossz higiéniai állapotokkal társítanak minket. Éppen ezért lenne fontos közös feladatunk, hogy ezeket a régi berögzüléseket felülírjuk. Ehhez szükség lenne közös emlékezetpolitikára. Németország például évek óta próbálja a második világháborús bűnök felelősségét részben áthárítani Magyarországra, Lengyelországra. Ebben a kérdésben is közösen kellene képviselnünk érdekeinket. Nem sikerült bemutatni a visegrádi együttműködés eddigi eredményeit sem. A két világháború között sok feszültség volt Csehszlovákia, Magyarország és Lengyelország között, mára ezek többségét sikerült rendeznünk. A Balkánon is pozitívra fordult az értelmiség hozzáállása Magyarországhoz. Gyökeresen megváltozott a vélemény rólunk Horvátországban, a magyar vendéget rokonszenvvel fogadják Zágrábban vagy a tengerparton.
– Hosszú távon a nyugat-európai országoknak számolniuk kell egy erősebb közép-európai együttműködéssel?
– Úgy gondolom, hogy az európai világ értékválságban van. A nyugati országokban jellemző, hogy a nacionalizmusban látják a második világháború kitörésének okát, miközben nem néznek szembe azzal, hogy a nemzet mint kulturális tényező lényeges csoportkohéziót biztosít. Jürgen Habermas húsz éve mondta ki, hogy a nemzet utáni korszakban élünk, ezt azonban nagyon sokan kritizálják. Ismét időszerű a felvilágosodás nagy kérdése, hogy univerzális-e az emberiség kultúrája vagy sem? Hogy létezik-e tökéletes fordítás az egyik nyelvből a másikra? Úgy gondolom, hogy nem. Az emberiség a nemzeti kultúrák mentén tagolt. Térségünknek ebben a vitában is fontos szerepe van, szükség van ugyanis a nemzeti identitás új, a 20. századot meghaladó formájának megalkotására. A nemzeti kultúrák elsőbbsége ugyanis nem jelent feltétlenül bezárkózást, ezt meg kellene értetnünk a nyugat-európai országokkal. Sajnos azonban nem nőttünk fel a feladathoz. Néha úgy érzem, hogy a Magyarországon zajló diskurzus a témában még mindig a két világháború közötti sémákon halad.
A miniszterelnök lerótta kegyeletét Ferenc pápa ravatalánál.
Az áramvonalasítás és bürokráciacsökkentés a diplomáciai ütőképességét szolgálja.
Orosz precíziós támadásokat jelentettek több frontvonalról.
A megemlékezés az 1945. április 25-i történelmi pillanatnak állít emléket, amikor amerikai és szovjet katonák kezet fogtak az Elba hídján.
Alapjogokért Központ: Lengyelország, a globalisták kísérleti terepe
Egy tiltott szerelem története az ötvenes évek kommunista diktatúrájában
Tengerbe zuhant egy repülőgép, a fedélzeten mindenki életét vesztette
Volodimir Zelenszkij: Az oroszok egy intenzív szárazföldi támadást fedeztek a Kijev elleni súlyos támadással
Mi van köztük? Sűrűn látják együtt a Farm VIP két sztárját
Ez már nem csak egy újságcikk: a Vatikánban kimondták, Erdő Pétert választanák a következő pápának
Meghalt a nyíregyházi kislány, aki a fürdővízbe ejtette a telefonját, amikor a kádban mobilozott
Győzött és biztosan dobogós az FTC a férfi kézilabda NB I-ben
Így lesznek nyitva a boltok a szombati nemzeti gyásznapon
Hogyan halt meg a valóságban Hunyadi János?
Cseh László nem mondta ki Milák nevét, de mintha az ő ügyére is utalt volna
Temetés, vagy hamvasztás? Itt vannak az érvek és ellenérvek, árakkal együtt
A miniszterelnök lerótta kegyeletét Ferenc pápa ravatalánál.
Az áramvonalasítás és bürokráciacsökkentés a diplomáciai ütőképességét szolgálja.
Orosz precíziós támadásokat jelentettek több frontvonalról.
A megemlékezés az 1945. április 25-i történelmi pillanatnak állít emléket, amikor amerikai és szovjet katonák kezet fogtak az Elba hídján.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.