Újabban Kínában szívesen tréfálkoznak a hongkongiak szerencsétlen lapjárásán. Mint mondják, a kaotikussá vált déli szigeten hiába játsszák ki hónapok óta a demokráciakártyát, gazdaságuk szinte csődbe ment, lassan mindenüket elvesztik. Ezzel szemben – szól a vicc csattanója – a rutinos játékos, Makaó évtizedek óta csendben játszik és ki sem látszik a zsetonok mögül. Az Ázsia Las Vegasaként ismert kaszinóváros egykor portugál gyarmat volt, majd 1999. december 20-án, éppen húsz éve került vissza a Kínai Népköztársasághoz.
A kerek évforduló a közeli Hongkongban zajló tüntetések miatt különösen nagy figyelmet kapott. Hszi Csin-ping személyesen látogatott el a széles körű autonómiát élvező városba, nyilatkozataiban nem győzte dicsérni Makaó példás politikáját. – Az elmúlt húsz évben a helyi polgárok közös erőfeszítésüknek köszönhetően juttatták történelmi csúcsra Makaót, amiben a központi kormány támogatja őket – mondta a kínai elnök. Beszédében a jogállamiság fontosságát hangsúlyozta. Mint fogalmazott, a makaói helyi kormány, a törvényhozás és a bíróság is szigorúan követte a kínai alkotmányban lefektetett szabályokat, ennek köszönhető, hogy mára egy konszolidálódott, kiszámítható rendszer működik a városban. Ezen a ponton hangzott el Hszi látogatásának legfontosabb üzenete: a Kína és a déli városok, Hongkong és Makaó kapcsolatát szabályozó Egy ország, két rendszer elv lehet sikeres, ha élnek a felek a lehetőséggel.
A hatszázezer lakosú Makaó az egy főre jutó GDP alapján a világ harmadik legsikeresebb gazdasága, a kaszinóvárost csak Luxemburg és Svájc előzi meg. Nem túlzás állítani, hogy a város ezt a szerencsejátéknak köszönheti, amit először 1850-ben a portugál korona legalizált. Makaóban a nyugati és kínai kaszinójátékok mellett népszerűek az agárversenyek, engedélyezett a sportfogadás és van lottó is. Mindez különösen a szárazföldi Kínából érkezőknek vonzó. A szocialista országban ugyanis 1949, a Kínai Kommunista Párt hatalomra kerülése óta hivatalosan tilos a szerencsejáték, annak ellenére, hogy az ázsiai kultúrában nagy hagyománya van. Elsősorban ennek köszönhető, hogy évről évre kitartóan emelkedik a Makaóba utazó látogatók száma. 2019 első fél évében csaknem huszonhét és fél millió turista kereste fel a kaszinóvárost. A látogatók többsége, mintegy húszmillió fő Kínából érkezett, ami 19 százalékos növekedés a tavalyi év azonos időszakához képest.