Párizs fizeti a sztrájkok árát

Franciaországot a sztrájk ismét lebénította, aki csak tehette, otthonról dolgozott, a gyerekek sem mentek iskolába. Alig járt a metró, a vonatok, az Air France törölte belső járatainak negyedét.

2019. 12. 11. 11:51
Gyaloghidak alatt vonulnak a demonstrálók Marseille-ben Fotó: MTI/AP/Daniel Cole
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Macron, érted jövünk!”, „Sztrájk vagy éhhalál!” – skandálták a tüntetők, akik hatodik napja vonultak az utcára, hogy tiltakozzanak a francia elnök nyugdíjreform-tervezete ellen. Eltökéltségük még kitart, bár azt még a szervezők is elismerték, hogy tegnap valamivel kevesebben voltak, mint korábban. Ennek értelmezése azonban már eltérő volt: a derűlátók szerint karácsony közeledtével a demonstrálók elfáradtak, beletörődtek a változásba. A szakszervezetek viszont abban bíznak, hogy az emberek tudják, hogy hosszú harcra számíthatnak, ezért csak erőt gyűjtöttek a folytatáshoz.

Párizst és az országot a sztrájk ismét lebénította, aki csak tehette, otthonról dolgozott, a gyerekek sem mentek iskolába. Alig járt a metró, a vonatok, az Air France törölte belső járatainak negyedét, a rövidebb nemzetközi repülőutak tíz százalékát. A tömegközlekedés hiánya miatt óriási dugók alakultak ki az utakon. Több múzeum ki sem nyitott, de még az operában is elhalasztották az előadást. A szakszervezetek fokoznák a nyomást, a többi közszolgálati dolgozót, köztük a tanárokat, orvosokat is felszólították, hogy csatlakozzanak a sztrájkhoz.

Gyaloghidak alatt vonulnak a demonstrálók Marseille-ben
Fotó: MTI/AP/Daniel Cole

A leállást már így is nehezen viseli a francia főváros, amely a világ egyik legnépszerűbb turistacélpontja. A kávézók, éttermek üresek, becslések szerint az elmúlt napokban felére esett a bevételük, de a többi ágazat is megérzi a káoszt. A Journal du Dimanche című újság vasárnapi közvélemény-kutatása szerint a franciák 53 százaléka támogatta a sztrájkokat, de a nehézségek hatására ez idővel változhat. Franciaországban ugyan teljesen megszokottak az efféle tüntetések, de az ország még ki sem heverte az úgynevezett sárga mellényes mozgalom egyre erőszakosabb randalírozását, máris újra lebénult a főváros. Legutóbb 1995-ben történtek hasonló méretű megmozdulások, akkor Alain Juppé miniszterelnök meg is hátrált a reformterveitől.

Az utolsó tárgyalások után Édouard Philippe miniszterelnök ma tiszta vizet önthet a pohárba, bemutathatja a terveket. Kiderülhet, hogyan egységesítenék a jelenlegi negyvenkétféle nyugdíjrendszert, valamint hozzányúlnak-e a nyugdíjkorhatárhoz. Elmondása szerint ők is eltökéltek, nem számítanak arra, hogy a tiltakozás egyhamar alábbhagy. Egy független elemzőcég számításai szerint a mostani állapot súlyosan pazarló, ha elmaradnak a reformok, azzal 2025-ig 17 milliárd eurót dobnának ki az ablakon.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.