
Másodpercek alatt omlott össze a híd, miután kigyulladt + videó
A közösségi oldalakra felkerült felvételeken először csak a füst látható. Végül néhány másodperc alatt omlik össze a híd.
– Ez a mostani győzelem Donald Trump végének a kezdete – mondta az éjjel hívei előtt Bernie Sanders szenátor, aki Manchesterben ünnepeltette magát a keddi New Hampshire-i demokrata előválasztás után. – Kampányunk nem csak Trump legyőzéséről szól, hanem ennek az országnak az átalakításáról – tette hozzá. Sanders mintegy 26, Pete Buttigieg – egy indianai középváros volt polgármestere – 24, míg Amy Klobuchar minnesotai szenátor mintegy 20 százalékot kapott a csaknem teljes éjjeli eredmények szerint. Joe Biden – Barack Obama egykori alelnöke –, aki pedig országosan a legnépszerűbb, ezúttal is igen gyengén, 8 százalék körül szerepelhetett, és az ötödik helyre szorult. Buttigieg arról beszélt az eredményváróján: ha a párt Sanderst választja, akkor Trump újraválasztása előtt nyitja meg az utat. A 78 éves Sanderst ugyanis, aki többek között ingyenes főiskolai oktatást akar, még a saját pártjában is túl baloldalinak tartják. New Hampshire szomszédvár a vermonti szenátornak, ő volt az esélyes, ahogyan négy éve Hillary Clintont is simán legyőzte az északkeleti szövetségi államban. De 2016-ban végül Clinton lett az elnökjelölt, majd novemberben veszített Trump ellenében.
A mostani demokrata elnökjelöltet, Trump következő ellenfelét a nyári országos konvenció választja ki. A több ezer küldött jó része kötött mandátummal utazik oda, és az iowai jelölőgyűlés, valamint New Hampshire után a 38 éves Buttigieg egyelőre 22:21 arányban vezet Sanders előtt, a többiek eredménye egy számjegyű. Két marginális induló kedden be is dobta a törölközőt. Iowában – ahol a demokraták technikai problémái miatt botrányosra sikerült a hó eleji jelölőgyűlés – a mai napig nincs hivatalos végeredmény. Elemzők azzal számolnak, ha hajszállal is, de Buttigieg végzett az élen.
Iowa és New Hampshire trendindítónak számít a novemberi elnökválasztás előtti egész éves menetelésben. Utoljára 1992-ben, Bill Clinton esetében fordult elő, hogy valaki úgy költözhetett a Fehér Házba, hogy sem Iowában, sem New Hampshire-ben nem nyert előzőleg. Mégis, a hárommilliós Iowát és a felénél is kisebb New Hampshire-t elemzők nemcsak méretük, hanem amiatt sem tartják tartósan mértékadónak, mert szinte csak fehérek élnek ezekben az északi államokban.
Hivatalban lévő elnökként Donald Trumpnak jóval könnyebb a dolga, mint a demokratáknak: nincs érdemi republikánus kihívója. Az elnök Iowában 97 százalékot szerzett, most pedig 86-ot kaphatott. Trump az éjjel gúnyos Twitter-üzenetekkel szórta meg ellenfeleit, a többi közt őrült Bernie-nek nevezve a New Hampshire-i demokrata győztest.
– Nem kérdés, most a szuperkeddre hajtok. New Hampshire-ben nem szerepeltem jól, de a kampányom erősödött az utóbbi időben a médiában – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek az éjjel Zoltan Istvan, Trump egyik marginális kihívója, aki pár tucat voksot kaphatott a New Hampshire-i republikánus előválasztáson, de továbbra sem adja fel. Az elnök 46 éves, magyar származású riválisa – aki Los Angelesben született – szociális kérdésekben túlságosan jobboldalinak tartja Trumpot, a Szilícium-völgyet pedig túl baloldalinak. – Remélem jól szerepelek a szuperkedden Kaliforniában, Texasban és Coloradóban. A következő hétvégén Coloradóban kampányolok – írta az éjjel kérdésünkre a Facebook Messengeren a kettős állampolgár kaliforniai vállalkozó.
Korábbi cikkünket Zoltan Istvanról ITT olvashatják.
Miért Iowa és New Hampshire?
Fél évszázada hagyomány az Egyesült Államokban, hogy ebben a két, önmagában kevéssé jelentős szövetségi államban kezdődik az előválasztási sorozat, emiatt pedig kiemelt médiafigyelmet kapnak. New Hampshire-ben törvény is rendelkezik róla, hogy náluk kell tartani az első előválasztást. Iowában ugyanis – ahol még korábban, február elején szavaztak – jelölőgyűlést (kaukuszt) tartanak. A kettő között az a fő különbség, hogy az előválasztásokat az egyes államok bonyolítják le, a sokkal informálisabb, sokszor egy vitafórumra emlékeztető kaukuszokat pedig a két nagy párt. A szabályok adott esetben bonyolultak is lehetnek, van például, ahol csak a regisztrált pártelkötelezettek voksolhatnak, míg másutt nem. De a lényeg ugyanaz: az egyes államok delegáltakat küldenek a nyári elnökjelölő pártkonvencióra, akik pedig – nagyrészt legalábbis – az előválasztási eredmények függvényében szavazva választják ki az elnökjelöltet 2020 novemberére.
A szuperkedden, március 3-án több mint tucatnyi államban voksolnak a két nagy párt előválasztásán.
– A versengés távolról sem egyértelmű. A most következő hetekben az eddigieknél sokkal népesebb államok következnek, és beszáll a versenybe Michael Bloomberg is – értékelte az eredményt lapunknak Minneapolisból Barry Casselman amerikai elemző. New York egykori népszerű polgármestere, aki centrista nézeteket vall, kihagyta az első megméretéseket.
– Most, hogy kiértékelték a New Hampshire-i eredményeket, kezdjük már látni, mely demokrata indulók kezdték az elnökjelöltségért való versengést erős pozícióból, illetve kik azok, akiknek gondjaik akadhatnak. A New Hampshire-i választók, akárcsak a múlt héten az iowaiak, Bernie Sanderst és Pete Buttigieg-et tüntették ki a bizalmukkal – ezt már Mitchell McKinney mondta a Magyar Nemzetnek. A Missouri Egyetem professzora szerint a szomszédos Vermontból érkezett Sanders volt az esélyes, de Buttigieg is győztesnek mondhatja most magát annyiban, hogy erős második helyével rácáfolt a várakozásokra. És harmadik helyével Klobuchar is előrelépett Iowához képest.
– A nagy vesztesek most Elizabeth Warren szenátor és Joe Biden. Különösen Warren eredménye csalódást keltő, mert a szomszédos Massachusettsből érkezett, így most kérdés merül fel azzal kapcsolatban, hogyan alakul a kampánya, ha a saját hátországában is gyengén szerepel – mondta McKinney. Warren – a legnépszerűbb női jelölt – egyébként negyedik lett, mintegy 9 százalékkal.
Az amerikai elemző úgy véli, Bident a soron következő előválasztásokon, Nevadában és Dél-Karolinában a „most vagy soha| próbája várja. Jelöltsége megkérdőjeleződik, ha ezek egyikében sem tud meggyőző fölénnyel diadalmaskodni, állítja.
Annyi bizonyos: sem a különutas, radikálisan baloldali Sanders, sem pedig Buttiieg, a közép-nyugati volt polgármester nem a washingtoni demokrata elit embere. „Egyes demokraták számára ez a kínzó igazság: Sanders lehet a zászlóvivő, aki sokáig ellenállt annak, hogy felcímkézzék a pártban”, írta az első amerikai lapvisszhangok között a The New York Times.
Hogyan tovább?
Februárban Nevadában és Dél-Karolinában is szavaznak még, de New Hampshire után már minden szem az úgynevezett szuperkeddre szegeződik. Március 3-án ugyanis több mint tucatnyi államban, köztük a két legnépesebben, Kaliforniában és Texasban is voksolnak, és az összes demokrata küldött egyharmadáról döntés születik már. Ekkor sokszor tisztábban látszik, ki lehet a befutó. A republikánusoknál az idén nincs jelentősége az előválasztásoknak, érdemi kihívó híján borítékolható Donald Trump győzelme.
A közösségi oldalakra felkerült felvételeken először csak a füst látható. Végül néhány másodperc alatt omlik össze a híd.
Ukrajna határozottan kiáll a területi épséget és szuverenitást illető elvi álláspontja mellett, és ezt tudatta Keith Kellogg Ukrajnáért felelős amerikai elnöki különmegbízottal is – közölte szerdán Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője az X-en.
Donald Trump Jr. a héten Magyarországon kezdi meg európai körútját.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán videófelvételt tett közzé Omri Miranról, a fogságában tartott magyar–izraeli kettős állampolgár túszról – jelentette az izraeli sajtó.
Ferenc pápát gyászolja az ország – képeken a Szent István Bazilikában tartott szentmise
Putyin megszólalt, áttörés jöhet a háborúban
„Egy mentőt kérek” - néma csend lett a TV2 stúdiójában, segítségért kiáltottak
Az ukrán katonai képességeket is gyengíti a rendszerszintű korrupció
Májusi angyalüzenet: 3 csillagjegy hamarosan furcsa jeleket kap odafentről
A pápa halálával rendkívüli helyzet alakult ki a szentév szempontjából + videó
A magyar válogatott kezdőcsapatába követelik a 19 éves focistát
Dráma az Arsenal meccsén, így lehetnek bajnokok Szoboszlaiék
Ronnie O’Sullivan átgázolt „a kedvencén”, elmaradt a balhé
Rémálom az újbudai óvodában, a rendőrséghez fordulnak a szülők
Alföldi Róbert csúnyán beleszállt Orbánékba
Dibusz gólpasszt adott, újra a Ferencváros és a Paks csap össze a kupadöntőben + videó
A közösségi oldalakra felkerült felvételeken először csak a füst látható. Végül néhány másodperc alatt omlik össze a híd.
Ukrajna határozottan kiáll a területi épséget és szuverenitást illető elvi álláspontja mellett, és ezt tudatta Keith Kellogg Ukrajnáért felelős amerikai elnöki különmegbízottal is – közölte szerdán Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője az X-en.
Donald Trump Jr. a héten Magyarországon kezdi meg európai körútját.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán videófelvételt tett közzé Omri Miranról, a fogságában tartott magyar–izraeli kettős állampolgár túszról – jelentette az izraeli sajtó.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.