Élteti az eutanázia lehetőségét a portugál baloldal

A baloldal két évvel azután könyvelhette el a sikert, hogy a portugál parlament egyszer már elutasította az eutanázia legalizálásáról szóló törvényjavaslatot a katolikus többségű országban.

2020. 02. 21. 16:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emberek százai demonstráltak minap a lisszaboni parlament előtt, miután – a konzervatívok és vallásos csoportok tiltakozása ellenére – a törvényhozók számos javaslatot elfogadtak az eutanázia és az úgynevezett elősegített öngyilkosság dekriminalizálására. A javaslatot benyújtó öt párt, köztük a kormányzó szocialisták annak ellenére fogadták el a törvénytervezetet, hogy az elősegített halál legalizálásának ügye országszerte széleskörű társadalmi vitákat keltett, és számos petíciót is benyújtottak az eutanázia törvényessé tétele ellen. – Történelmi nap a mai, a demokrácia napja – mondta a Bloco de Esquerda nevű radikális baloldali párt vezetője, Catarina Martins a javaslatok jóváhagyása után nem sokkal.

A baloldal két évvel azután könyvelhette el a sikert, hogy a portugál parlament egyszer már elutasította az eutanázia legalizálásáról szóló törvényjavaslatot a katolikus többségű országban, ahol a lakosság jelentős része mélyen vallásos. Noha a törvénytervezetet jóváhagyták, a jogalkotási folyamat időt vehet igénybe, és elemzők szerint ennek útja aligha lesz gördülékeny. A következő lépés az, hogy a javaslatokat részletesen is megvitatják a parlament alkotmányügyi ügyekkel foglalkozó bizottságában, amely módosíthatja azokat. A törvényjavaslat megvitatása és esetleges módosítása után kerül sor a végleges szavazásra. Szakértők szerint a társadalmi tiltakozás ellenére is valószínű, hogy a folyamatot esetlegesen lelassító akadályokon túl a baloldali pártok sikerrel járnak. De jobboldali, illetve katolikus körök tüntetéseket szerveznek, illetve népszavazást sürgetnek a kérdésben.

Az öt javaslat egyébként lényegileg hasonló egymáshoz: beterjesztőik egyetértenek abban, hogy kizárólag a 18. életévüket betöltött, mentális betegségben nem szenvedő állampolgárok folyamodhatnak eutanáziához akkor, ha halálos betegségben szenvednek, és elviselhetetlen fájdalommal kell együtt élniük a gyógyulás lehetőségének reménye nélkül.

Európában csak Svájcban, Hollandiában, Belgiumban és Luxemburgban törvényes az eutanázia és az asszisztált öngyilkosság. Mivel sem európai uniós, sem pedig Európa tanácsi kötelezettség vagy tiltás nincs érvényben ebben a kérdésben, a törvényhozás bármely európai országban szabadon dönthet az aktív eutanázia vagy az asszisztált öngyilkosság mellett vagy ellen. Spanyolországban is megkezdte a legalizálást a parlament. Svájcban az asszisztált öngyilkosság lehetősége azt jelenti, hogy a segítségnyújtó csak az elkövetés módszerében működik közre; aktívan nem segítheti az elkövetőt az öngyilkosság végrehajtásában. Gyógyszert adhat neki, de közvetlenül be nem adhatja azt a betegnek. Eutanáziát minden országban szigorú feltételek teljesülése esetén hajthatnak végre az orvosok. A Dignitas elnevezésű svájci szervezet tavalyi statisztikái szerint évente több mint ezer meghalni vágyó külföldi érkezik az alpesi országba.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.