Hegyi-Karabah az elmúlt évtizedekben sem volt egy nyugodt térség, és a konfliktus 1994-es felfüggesztésével minden ott lakó konstans félelemben élt, hogy a harcok bármikor megújulhatnak. Papíron Hegyi-Karabah független lett, de ezt a függetlenséget az ENSZ egyetlen állama sem ismerte el, és a nemzetközi jog szerint a terület továbbra is Azerbajdzsán része maradt. A térségben nem voltak jelen nemzetközi megfigyelők, és mind Örményország, mind Azerbajdzsán részéről soha nem csökkent az agresszív retorika szintje. Ha ehhez hozzávesszük, hogy mindkét fél ezekben az években végig aktívan fegyverkezett, akkor a háború újbóli kirobbanása valójában csak idő kérdése volt.
Aktív harcok a frontvonal mentén
Mert hogy úgy tűnik, valóban teljes értékű háborúról beszélhetünk. A harcok intenzitása az elmúlt napokban gyakorlatilag nem változott, és a felek minden harci eszközt bevetnek, legyen az nehéztüzérség, légi támadások, harci drónok vagy szárazföldi csapatok. A pontos veszteségekről még mindig nem sokat tudni: valószínűleg nagyságrendekkel felülbecsülik a másik oldalt, ugyanakkor Baku még saját hivatalos áldozatokról sem közölt adatot. A beszámolók alapján biztosan több száz halottról beszélhetünk, és köztük egyre több a polgári lakosság is: Azerbajdzsán napok óta aktívan ágyúzza Hegyi-Karabah fővárosát, az ötvenezer fős lakosságú Sztyepanakertet is.

Az azeri hadsereg szinte a teljes frontvonal mentén nyomul előre, de a legaktívabb harcok Karabah északi részén, Martakert városa környékén, illetve a térség déli és dél-keleti részén zajlanak. Baku legalább 15 települést foglalhatott el – többek között Madagizt, Talist és Fizulit – és még a karabahi hatóságok is elismerték, hogy több helyen taktikai visszavonulásra kényszerültek.
A karabahi erők válaszul azeri területekre lőnek vissza rakéta-sorozatvetők segítségével: az elmúlt napokban Gjandzsa város katonai repülőterét támadták, a hétvégén pedig Mingecsaur ipari városát, amelyben Azerbajdzsán energiájának harmadát adó hőerőmű található.