Jelentősen romlott Kína globális megítélése

Történelmi magasságba emelkedett a negatív vélemények száma Peking járványkezelése óta.

Mártonffy Attila
2020. 10. 07. 11:17
People wearing face masks following the coronavirus disease (COVID-19) outbreak, walk past a giant screen showing a news footage of Chinese President Xi Jinping wearing a face mask, at a shopping area in Beijing,
People wearing face masks following the coronavirus disease (COVID-19) outbreak, walk past a giant screen showing a news footage of Chinese President Xi Jinping wearing a face mask, at a shopping area in Beijing, China July 31, 2020. REUTERS/Tingshu Wang - RC2C4I92TD5D Fotó: Tingshu Wang
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai Pew Research kutatóintézet nemrégiben végzett felmérése szerint a világ legfejlettebb országaiban ugrásszerűen nőtt a Kínát és vezetőjét, Hszi Csin-ping (Xi Jinping) elnököt kedvezőtlenül megítélő emberek száma, s ebben nagy szerepe volt annak is, ahogy Peking a koronavírus-járványt kezelte.

A vizsgálódásba bevont tizennégy ország közül kilencben történelmi magasságba emelkedett a negatív vélemények száma

azóta, hogy Pew Research tíz évvel ezelőtt elkezdte az adatgyűjtést a témában. Ausztráliában például a válaszadók 81 százalékának nem tetszik Kína magatartása, ami 24 százalékpontos növekedés 2019-hez képest.

Az Egyesült Államokban az elmúlt négy évben csaknem húsz százalékponttal emelkedett a kedvezőtlen ítéletet alkotók száma. Az Egyesült Királyságban pedig a megkérdezettek háromnegyede fogalmazott meg elmarasztaló ítéletet, s ez 19 százalékpontos növekedés a tavalyi évhez viszonyítva.

A Kína iránti negatív közvélekedés jelentős teret nyeret Németországban, Hollandiában, Svédországban, Dél-Koreában, Spanyolországban és Kanadában is. A Deutsche Welle német hírportál szerint a megítélés romlásához az összes válaszadó átlag 61 százalékánál a Covid–19-járvány szerintük nem megfelelő kezelése is hozzájárult. Ennél csak az Egyesült Államok járt rosszabbul: esetében a felmérés a megkérdezettek 84 százalékának negatív véleményét tárta fel Washington elégtelen magatartása miatt a járvánnyal kapcsolatban.

Az elemzés arra is rámutatott, hogy a kínai vezetés is veszített népszerűségéből. A megkérdezettek átlag 78 százaléka jelezte, hogy kevés vagy semmilyen bizalmat nem táplál Hszi Csin-ping iránt a kínai elnök szerintük helytelen világpolitikai megnyilvánulásai miatt, beleértve a pandémia kezelését is. Az elnökkel szembeni globális bizalmatlanság ugyancsak rekordmagasságba emelkedett.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.