A BioNTech vezére szerint az új mutáció ellen is véd a vakcina

Az oltóanyag továbbfejlesztése is könnyen kivitelezhető lenne, de Ugur Sahin szerint erre várhatóan nem lesz szükség.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2020. 12. 22. 15:15
Ugur Sahin, CEO and co-founder of German biotech firm BioNTech, is interviewed by journalists in Marburg
Uğur Şahin, a BioNTech egyik társalapítója. Fotó: REUTERS/Fabian Bimmer
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy valószínűséggel a koronavírus erősebben fertőző mutációjával szemben is védettséget ad a Pfizer amerikai gyógyszercég és a német BioNTech közös munkájával kifejlesztett oltás – mondták a mainzi központú biotechnológiai vállalkozás alapítói egy keddi tájékoztatón.

Ugur Sahin, Özlem Türeci és a BioNTech több vezető munkatársának közös online tájékoztatóján hangsúlyozták, hogy a már európai uniós forgalmazási engedéllyel is rendelkező oltóanyagot nagyjából másfél hónap alatt tovább lehet fejleszteni, hogy alkalmazkodjon a Nagy-Britanniában terjedő új mutációhoz, de erre várhatóan nem is lesz szükség.

A tudomány a valószínűség fogalmával dolgozik, és „nagyon nagy a valószínűsége” annak, hogy a vakcina a vírus új változata ellen is véd

– fogalmazott Ugur Sahin. Ugyanakkor a mutáns SARS–CoV–2 ezzel együtt is veszélyes, a fokozott fertőzőképesség miatt meglehet, hogy a tervezett hatvan-hetven százaléknál nagyobb átoltottsági arányt kell elérni ahhoz, hogy az élet visszatérhessen a régi kerékvágásba – mondta a Németországba Törökországból bevándorolt tudós.

Hozzátette, hogy külön megvizsgálják az oltás hatékonyságát az új vírusváltozat ellen. Ezzel a munkával két hét alatt, január elejére végeznek. Kiemelte, hogy az oltóanyagot a SARS–CoV–2 húsznál is több változatára tesztelték már, és valamennyivel szemben védettséget biztosított. Özlem Türeci társalapító – Ugur Sahin házastársa – a többi között elmondta, hogy a BNT 162B2 jelzésű vakcinát Cominarty néven vezetik be a piacra. A készítmény nemcsak hatásos, hanem biztonságos is, és lehetséges mellékhatásai nem különböznek a másfajta oltásokra jellemző tünetektől.

A leggyakoribbak közé tartozik a kimerültség, amely az esetek 3,8 százalékában fordult elő eddig, és a fejfájás, amely az esetek két százalékánál jelentkezett.

A tájékoztatón egyebek között ismertették, hogy az oltóanyagot Európában a Pfizer üzemeiben gyártják, a belgiumi Puursben és egy Bécs melletti üzemben, valamint Mainzban, és hamarosan egy újabb németországi helyszínen, a Frankfurthoz közeli Marburgban.

Az Európai Bizottság hétfőn engedélyezte a termék forgalmazását az Európai Unióban. Az első oltásokat december 27-én adhatják be.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.