– Mohszen Farizadét múlt pénteken gyilkolták meg. Miért ölne meg valaki egy tudóst?

Már a demokraták is inkább elrejtenék Bident
A bukott elnök utódját támadta az interjúban.
– Mohszen Farizadét múlt pénteken gyilkolták meg. Miért ölne meg valaki egy tudóst?
– Emlékeztetnék rá, hogy nem ez volt az első alkalom, hogy ilyen történt. Tíz évvel ezelőtt, 2010 és 2012 között már megpróbáltak végezni több tudósunkkal, akik nukleáris programunkon dolgoztak. Miért? Mert Iránt még abban is megpróbálják meggátolni, hogy békés nukleáris fejlesztéseket végezzen.
– Nyugati tisztségviselők úgy írták le őt, mint az „iráni Robert Oppenheimert”, az „iráni nukleáris program atyját”. Helytálló a párhuzam?
– A nukleáris programunk kizárólag békés célokat szolgál. Szándékunk, hogy húsz év múlva teljes energiafelhasználásunk húsz százalékát atomenergiával fedezzük. Mohszen Farizade ezen a terven dolgozott, főként nukleáris-kémiai passzív védelmen. Korábban a Forradalmi Gárda tagja volt, de már évekkel ezelőtt váltott a civil szférába. Sőt az elmúlt időben a koronavírus elleni szer kifejlesztésén munkálkodott.
– Hogyan lehetséges, hogy külföldi ügynökök iráni területen végeznek egy jól védett tudóssal?
– Úgy, hogy állami terrorizmusról van szó. Nagyon is lehetséges: vannak olyan külföldi titkosszolgálatok, amelyek képesek effajta merényletekre. Még akkor is, ha az elhárításunk kiváló, és keményen dolgozik azon, hogy megakadályozza ezeket.
– Mire alapozzák a gyanújukat, hogy Izrael követte el a támadást?
– A legfőbb bizonyíték Izrael ellen, hogy a miniszterelnökük néhány éve élő adásban, a világ szeme láttára figyelmeztetett: „Mohszen Farizade, jegyezzék meg ezt a nevet!” Kell ennél több bizonyíték? És ez csak a politikai szál. A merénylet körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok, így a hivatalos eredmények előtt diplomataként én sem nyilatkozhatok a részletekről.
– Teherán megtorlást ígért. Mit jelenthet ez?
– Senkit nem fenyegetünk, mi békés nép vagyunk. Az elmúlt 250 évben soha nem támadtunk meg senkit. Mi mindig a párbeszédet támogattuk, legyen szó Irakról, Jemenről, Szíriáról, Afganisztánról vagy legújabban az azeri–örmény konfliktusról. Soha nem viselkedtünk ellenségesen egyik szomszédunkkal sem, országunk a stabilitás szigete a térségben. Nem véletlen, hogy számos állam elítélte a terrortámadást. Az Európai Uniótól is ezt várnánk el.
– Miért késlekednek a bíráló szavak?
– A támadás péntek késő délután történt, amelyet a hétvége követett. Megszokott, hogy ilyenkor lelassul a diplomácia. Azóta így is számos ország, köztük Oroszország, Kína, több szomszédunk, valamint Josep Borell, az unió külügyi és biztonsági főképviselője is szót emelt. Elvárjuk, hogy mások is kövessék őket. Szerintünk ugyanis nincs „jó terrorizmus” és „rossz terrorizmus”.
– Nem ez volt az első célzott gyilkosság egy iráni ellen, januárban Kászem Szolejmani tábornokkal végeztek.
– Így van, közel egy évvel ezelőtt az Egyesült Államok elnöke az egyik vezető tábornokunkat ölette meg Bagdadban. A Daesh (az Iszlám Állam – a szerk.) első számú ellenségét. Az embert, aki legyőzte a terrorszervezetet, aki ezreket mentett meg a szélsőségesektől. És ezzel a gyilkossággal a jelenlegi amerikai elnök rendkívül veszélyes örökséget hagyott maga után a Közel-Keleten.
– Milyen várakozásokkal tekintenek Joe Bidenre?
– A nemzetközi elemzők általánosságban azt várják, hogy az új elnök visszavezetheti az országát a diplomáciához. De nekünk csak a tettek, nem a szavak számítanak. Ha Washington feloldja az Iránt sújtó szankciókat, akkor készek vagyunk maradéktalanul teljesíteni a JCPOA-ben (az úgynevezett atomalku – a szerk.) foglaltakat, és visszatérni a tárgyalóasztalhoz. Látok esélyt a megegyezés megmentésére. A geopolitikai logika is ezt diktálja, hiszen a közel-keleti stabilitás az egész világnak érdeke. Nem véletlen, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja felsorakozott a megállapodás mögött.
– Mennyire viselik meg Iránt a szankciók és a világjárvány?
– Sajnos a jelenlegi amerikai adminisztráció szankciói miatt a népem rengeteget szenved. Ezek miatt hiány van bizonyos ételekből, gyógyszerekből, aminek leginkább a szegények, a betegek isszák meg a levét.
– Fenyegeti Iránt, hogy több arab ország rendezte a kapcsolatát Izraellel?
– Nem vagyunk ellene, ha a Perzsa-öböl államai közelednek Izrael felé. Ugyanakkor megvan a saját véleményünk. Mi úgy gondoljuk, hogy a Közel-Kelet legnagyobb problémája, minden gond gyökere az izraeli megszállás és az ennek nyomában járó palesztin menekültek milliói. Minden megegyezésnek ennek rendezésével kellene kezdődnie.
A bukott elnök utódját támadta az interjúban.
Macron, Merz, Starmer és Tusk közösen tárgyalnak Kijevben.
Sokan találgatják, milyen irányt vesz az egyház.
Egy bemutató közben történt a baleset.
Figyelmeztet az elemző: Példa nélküli összejátszás zajlik Magyar Péter pártja és az ukrán titkosszolgálat között
Bayer Zsolt: Vadászjelenetek Alsó-Alvilágból
Húsz évesen padlót fogott, kilátástalan helyzetben a születésnapos Lisztes Krisztián
Ausztria olyat tesz, amit Magyarország soha: akkora a baj, hogy már a családok támogatásán is spórol az osztrák kormány – ennyi pénzt vesznek el tőlük
Rémisztő üzeneteket találtak a Madeleine McCann-ügy gyanúsítottjának számítógépén
Orbán Viktor is reagált a Magyarország elleni ukrán lejárató hadjáratra
Kovács Kokó István visszatér a ringbe – nem akárkivel csap össze
Az ETO megállíthatatlan, a Fehérvár egyre közelebb a kieséshez
Trump ismét beszélt Zelenszkijjel
Slot súlyos döntést hozott a Liverpool-játékos távozása után
Óriási szenzáció Tatabányán: kihalás szélén álló fajt találtak a Csónakázó-tóban + videó
A szemünk láttára tepertek le valakit a TEK-esek az Astoriánál
A bukott elnök utódját támadta az interjúban.
Macron, Merz, Starmer és Tusk közösen tárgyalnak Kijevben.
Sokan találgatják, milyen irányt vesz az egyház.
Egy bemutató közben történt a baleset.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.