EU- és Moszkva-párti erők csapnak össze Chişinăuban

Nem szabadul az utóbbi negyedszázadot végigkísérő mély szavazói törésvonaltól a Moldovai Köztársaság.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem szabadul az utóbbi negyedszázadot végigkísérő mély szavazói törésvonaltól a Moldovai Köztársaság. A vasárnapi előre hozott parlamenti választásokon ismét fej fej mellett áll a román ajkúakat (hivatalosan: moldovai nyelvet beszélőket), valamint az oroszul kommunikálókat megszólítani kívánó két politikai tömb.

Az európai integrációt szorgalmazó Akció és Szolidaritás Párt (PAS), a tavaly novemberi elnökválasztáson meglepően magabiztos győzelmet arató Maia Sandu (képünkön) által támogatott formáció 37–43 százalékos eredményt érhet el a legfrissebb felmérések szerint.

A Kommunisták, Szocialisták Blokkja 33–37 százaléknyi voksot kaphat. A vezetője családi nevét viselő párt, a Șor nyolc százalékkal futhat be a harmadik helyre. Míg az első formáció az EU-, illetve románbarát szavazókra számíthat, addig az utóbbi két politikai erő elsősorban a Moszkvával szimpatizálókat szólítja meg. Némi esély mutatkozik a PAS-hoz közel álló Méltóság és Igazságosság Platform, valamint az inkább balra húzó Renato Usatîi Blokk mandátumszerzésére is.

A kampányban Maia Sandu államfő nyíltan támogatta a PAS-t, egy „reformpárti” parlamenti többség megteremtésére biztatta a szavazókat.

A PAS elsősorban a korrupcióellenességre helyezte a hangsúlyt a jelszavaiban. A másik oldalon a szocialista exállamfő, Igor Dodon – észlelve a térvesztést – kibékült és szövetséget kötött Vladimir Voronin kommunistáival, akikkel korábban látványosan szakított.

„Azt szeretnétek, hogy felszámolják az ország semlegességét? Hogy NATO-katonák jöjjenek ide, és a fehérek mellett sötét bőrű gyerekei­tek is legyenek? Ezt akarjátok? Hogy aztán jöjjenek a román csendőrök?”

– idézte Voronint a bukaresti Libertatea portál. Dodon arról beszélt a Ria Novosztyi orosz hírügynökségnek, hogy a Nyugat feltett szándéka egy oroszellenes parlamenti többség megszervezése Chişinăuban. Hangos kampányt folytatott a bukaresti törvényhozásban frakcióval rendelkező Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) is, amely a moldovai választásokon is listát indított, és Románia és Moldova egyesülését tűzte ki célul. Az AUR-t a moldovai közvélemény-kutatók az ötszázalékos parlamenti küszöb alá mérik.

Fotó: MTI

Elemzők szerint a PAS jó eséllyel megnyeri a megméretést, de amennyiben az államfő által támogatott szövetség nem tud többséget szerezni az új parlamentben, ismét elhúzódó politikai instabilitásra lehet számítani a Moldovai Köztársaságban.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.