Ötvenezer migránst engedett szabadon Joe Biden kormánya

Több tízezer migránst engedett szabadon a Joe Biden vezette amerikai kormány azt remélve, hogy ha elérték célpontjaikat, regisztrálni fognak a bevándorlásügyi hatóságoknál. Egyelőre azonban úgy tűnik, az illegális bevándorlók többsége ezt még nem tette meg, noha a migránsok létszáma egyre inkább növekszik. Júniusban közel 190 ezren lépték át az Egyesült Államok déli határát, ami történelmi rekordnak számít.

2021. 07. 30. 6:25
Mission, 2021. március 24. Migránsok gyalogolnak a Texas állambelli Missionban, miután átkeltek az amerikai-mexikói határon 2021. március 23-án. Az amerikai vám- és határõrizeti szervek jelentése szerint februárban a határt illegálisan átlépõ emberek mintegy 30 százaléka 18 éven aluli volt. Eddig csaknem 30 ezer kísérõ nélküli gyermeket vettek õrizetbe, közülük csaknem 3 ezren 12 évnél fiatalabbak voltak. MTI/AP/Julio Cortez Fotó: Julio Cortez
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy ötvenezer olyan illegális bevándorlót engedett szabadon néhány napja a Joe Biden vezette amerikai adminisztráció, akik korábban az Egyesült Államok délnyugati határvonalát jogtalanul átlépve jutottak be az ország területére március közepe és július közepe között. A migránsokat eddig az amerikai határvédelmi szervek különböző befogadóközpontokban szállásolták el. Sajtóértesülések szerint a bevándorlók úgy hagyhatták el a táborokat, hogy a tiltott határátlépéssel kapcsolatos bírósági tárgyalásuk időpontját sem tűzték ki. Zachary Evans, a National Review amerikai folyóirat újságírója azt írta véleménycikkében: a Fehér Ház az illegális migránsok számának jelentős növekedése miatt hozta meg a bevándorlók tárgyalás nélküli elengedésére vonatkozó döntést.

– A határon zajló válság olyan mértékben súlyosbodott, hogy a határőrségnek nincs más választása, mint hogy a migránsok regisztrálását követően azonnal elengedjék őket. Nincs hely ennyi ember elszállásolására

– mutatott rá márciusban a határőrség egyik tagja.

Migránsok gyalogolnak a Texas állambeli Missionban, miután átkeltek az amerikai–mexikói határon 2021. március 23-án
MTI/AP/Julio Cortez

A többnyire közép- és dél-amerikai országokból érkező, főként megélhetési problémákkal küszködő bevándorlóktól mindössze annyit kértek az amerikai hatóságok, hogy hatvan napon belül jelentkezzenek az Egyesült Államok bevándorlásügyi hivatalánál, hogy elindítsák a hivatalos bevándorlási folyamatot. Az Axios amerikai híroldal értesülései szerint a felszólításnak az ötvenezer migráns töredéke, mindössze tizenhárom százaléka – körülbelül 6700 személy – tett eleget eddig, a többieknek egyelőre nyoma veszett. Az Egyesült Államok déli határán illegálisan átkelők száma júniusban döntött meg minden történelmi rekordot, amikor egy hónap alatt 188 829 ember lépett jogtalanul amerikai területre. Ez az érték közel fele a tavaly regisztrált határsértéseknek, 2020-ban összesen 405 036 illegális bevándorlóról adtak hírt az amerikai hatóságok.

A kormány abban bízott, hogy a migránsok, miután elérték célpontjaikat, megjelennek a bevándorlásügyi hivatal irodáiban, ahol munkavállalási engedélyt is kapnának

– írta az Axios, hozzátéve: tizenhatezer személy esetében már a hatvannapos határidő is lejárt.

Meira Bernstein, az amerikai belbiztonsági minisztérium szóvivője igyekezett csillapítani a kedélyeket. Mint mondta, mindenkit, aki az Egyesült Államokban illegálisan tartózkodik, a hatóságok ki fognak utasítani az országból. Az illegális migránsok szabadon engedése azonban folyamatosan zajlik az országban. Henry Cuellar demokrata párti texasi képviselő ismertette, hétfőn 7300 bevándorlót engedtek el a Rio Grande folyó menti területeken, az amerikai–mexikói határ mentén. A politikus pártállása ellenére nem ért egyet Biden migrációs politikájával, különösen a migránsok bírósági tárgyalás nélküli szabadon engedésére vonatkozó intézkedésekkel. Biden korábban elmondta, nem érzi magát felelősnek az Egyesült Államok déli határán kialakult migrációs válságért, álláspontja szerint a közép- és dél-amerikai országok kormányainak kellene azokat a problémákat megoldaniuk, amelyek miatt a migránsok útra kelnek.

– Mióta Biden kinevezte Kamala Harris alelnököt a határok felügyeletére, a válság egyre inkább a kontrollálhatatlanabb állapot felé sodródott

– hangsúlyozta a menekültügyi problémák súlyosságát még áprilisban Kevin McCarthy, a republikánus párt frakcióvezetője a képviselőházban.

Az Egyesült Államokba tartó hondurasi kivándorlók egy csoportja ételosztásra vár a guatemalai Moralesben 2020. október 2-án
MTI/EPA/EFE/Esteban Biba

Donald Trump volt amerikai elnök leváltását követően indult rohamosan növekedésnek az Egyesült Államok déli határát illegálisan átlépők száma, szakértők szerint Biden migrációs politikájának köszönhetően. A demokrata politikus már elnökválasztási kampányában ígéretet tett arra, megreformálja elődje bevándorlásügyi intézkedéseit, ezzel azonban nemcsak az amerikai, hanem több külföldi politikus sem értett egyet. López Obrador mexikói elnök úgy fogalmazott korábban: „elvárások születtek azzal kapcsolatban, hogy a Biden-adminisztráció jobb bánásmódban részesíti majd a migránsokat. Ez pedig azt okozta, hogy a közép-amerikai migránsok is át akarnak menni a határon”.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.