Nazar Mohammad vagy ismertebb nevén Khása Zván szűkebb kandahári környezetében amolyan mókamesterként volt ismert. Hatvanévesen, hétgyermekes apukaként is tiktokozásra adta a fejét, ahol főként magából űzött csúfot, viccekkel, bohóckodással lett az afgán közösségi média komédiása. Csakhogy ez nem tetszett a táliboknak. Az interneten futott be, és ott is ért csúfos véget: július végén két felvétel járta be a videómegosztókat. Az egyiken két marcona, szakállas tálib harcos között feszeng egy autó hátsó ülésén, miközben két jókora pofont is lekevernek neki. A másodikon már a földön heverve ütik-verik, majd lövik agyon.
– Kivizsgáljuk, hogy miért végeztek vele tárgyalás nélkül
– magyarázkodott a nagy port felverő felvételek napvilágra kerülése után a tálibok szóvivője. Állítják, Nazar Mohammad korántsem az az ártatlan komédiás, korábban hosszú évekig szolgált a hadseregben, a helyi rendőrséggel is együttműködött. Azért annyit ők is elismertek, meggyilkolni mégsem kellett volna.
Főleg, hogy már több brutális megtorlásról is érkeztek hírek. Július közepén a CNN amerikai csatorna birtokába jutottak olyan felvételek, amelyeken az afgán–türkmén határon bekerített afgán különleges egységeket mészárolnak le. Helyszíni tanúvallomások szerint a 22 katona heves harcok után kifogyott a lőszerből, ezért feltett kézzel, fegyvertelenül megadta magát a támadó táliboknak. Mégsem volt kegyelem: a hadifoglyokat a piac közepére terelve egyszerűen kivégezték. Korábban egy egykori tolmácson álltak bosszút.
Miután a férfit halálosan megfenyegették, amiért kollaborált az amerikaiakkal, egy ellenőrző pontnál az autóját szitává lőtték, majd kirángatták a járműből és lefejezték.
És ez csak a jéghegy csúcsa lehet, amely egyáltalán a nemzetközi média tudomására jutott. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság a minap arra figyelmeztetett, hogy a tálibok több tucat civillel végezhettek bosszúból Dél-Afganisztánban, ami akár háborús bűncselekmény is lehetett.
– A tálib vezetés a felelős a harcosaik bűntetteiért. Ha most nem tudják irányítani a harcosaikat, kormányozni sem lesznek képesek később
– figyelmeztettek.
A tálib vezetés alaptalan jelentéseknek nevezte a vádakat, és rendre igyekszik tagadni a kegyetlenkedéseket. Ha a genfi egyezményt nem is írták alá, a tárgyalás nélküli kivégzések, lefejezések, megtorlások bizony nem illenek a „megváltozott”, felelős kormányzásra készülő és nemzetközi elismerésre törekvő tálibok képébe. Jövőjüket illetően kulcsfontosságú lesz, hogy a következő hónapok csatáiban meg tudják-e zabolázni valamennyire az évtizedek óta kemény küzdelemben edzett harcosaikat, vagy vérfürdővé változik a valószínűsíthető hatalomátvétel.