A Kereszténydemokrata Unió (CDU) választási kudarca után Armin Laschet, a párt elnöke úgy döntött, nem kormányoz tovább Észak-Rajna–Vesztfáliában. A német tartomány új miniszterelnökének szombaton Hendrik Wüst észak-rajna–vesztfáliai közlekedési minisztert választotta a CDU. A 46 éves politikus új pozíciójáról még a tartományi parlamentnek is szavaznia kell hétfőn.
Armin Laschet, aki a CDU és testvérpártja, a bajor Keresztényszociális Unió (CDU/CSU) pártszövetségének kancellárjelöltje volt Németország parlamenti választásakor, már korábban kilátásba helyezte, hogy vereség esetén lemond a tartományi kormányzásról.
Ígéretének beteljesítése pedig elkerülhetetlenné vált, hiszen a hatvanéves politikus jelöltsége alatt a CDU/CSU népszerűsége történelmi mélypontra zuhant, a pártszövetség mindössze 24,1 százalékot ért el a szövetségi választáson.
A kereszténydemokrata politikus pár hete azt is jelezte, készen áll lemondani a CDU éléről is.
Részleteket azonban egyelőre nem osztott meg arról, hogy ez mikor történhet meg, és ki követheti őt pártelnökként. Paul Ziemiak főtitkár korábban úgy nyilatkozott, hogy a CDU hamarosan kongresszust tart, amelyen a teljes pártvezetést újraválasztják, illetve a tagok novemberben döntenek arról, hogy új vezetőt neveznek-e ki a választási vereség miatt.
– Ha folyton a CDU 1945 óta fennálló legnagyobb válságáról beszélünk, az egyáltalán nem ösztönzi a választókat arra, hogy ismét a pártra szavazzanak
– figyelmeztette politikustársait Laschet Észak-Rajna–Vesztfáliában. Korábban Jens Spahn CDU-alelnök, Németország egészségügyi minisztere is arról beszélt egy interjúban, hogy a párt eddigi történetének legnagyobb krízisét éli át.
Armin Laschet 2012 óta irányította a CDU egyik legerősebb bástyájának számító Észak-Rajna–Vesztfáliát, legutóbb 2018-ban választották meg tartományi miniszterelnöknek, elsöprő, 96,3 százalékos támogatottsággal.
Laschet megítélésén szövetségi és tartományi szinten is csorba esett azok után, hogy idén nyáron a tartomány hatalmas károkat szenvedett a Németországot sújtó árvizektől.
A tartományi miniszterelnököt ugyanis lencsevégre kapták, ahogyan kollégáival nevetgél, miközben Frank-Walter Steinmeier német államfő az áradások áldozatainak fejezte ki a részvétét. Az eset nem tett túl jót a már egyébként is megtépázott pártszövetségnek sem. Laschet és a CSU vezetője, Markus Söder bajor miniszterelnök ugyanis heves párharcot vívott a A CDU/CSU kancellárjelöltségéért. Bár a választók jelentős többsége Södert látta volna a kancellári székben – nemcsak Laschettel, hanem a többi párt indulójával szemben is – végül mégis a CDU elnöke került ki győztesen az kancellárjelölt-aspiránsok közötti harcból januárban.
A sikertelen kampányon és választáson kívül ráadásul azt is Laschet számlájára írják, hogy a CDU/CSU-nak nem sikerült koalíciós tárgyalásokat kezdeményeznie a Zöldekkel és a liberális Szabad Demokrata Párttal (FDP).
A két ellenzéki párt időközben már meg is kezdte hivatalos megbeszéléseit a választások nyertesével, a szociáldemokrata párttal (SPD).
A három párt szerint az új kormány megalakításához vezető út előreláthatólag november végéig fog tartani.
A koalíciós tárgyalások résztvevői abban egyetértenek, hogy Olaf Scholz eddigi pénzügyminiszter váltaná Angela Merkelt a kancellári tisztségben, ám politikai törekvéseik összehangolása már nem ilyen egyszerű. Többek között az is vita tárgyát képezi, ki legyen az új kormány pénzügyminisztere, hiszen a pozícióra Christian Lindner, az FDP elnöke és Robert Habeck, a Zöldek társelnöke is pályázik.
– A kancelláron kívül a pénzügyminiszter a legbefolyásosabb személy a kormány tagjai közül
– elemezte a helyzetet Uwe Jun, német politológus. Hozzátette: ez azért van így, mert a pénzügyminiszter nyújtja be a költségvetést, és a politikai döntéshozatal szorosan kapcsolódik a pénzügyi forrásokhoz.