Első oldalas hírben tudósítanak mai számukban a brit napilapok arról, hogy Boris Johnson brit miniszterelnöknek csak nyögvenyelősen sikerült kedden este elfogadtatni a parlament alsóházában a koronavírus legújabb variánsa, az omikron terjedésének megakadályozását célzó kormányzati intézkedéseket. Saját, konzervatív pártjának a képviselői ugyanis jelentős számban fellázadtak, s Johnson csak az ellenzéki Munkáspárt szavazataival tudta keresztülverni akaratát. Az, hogy a tory frakció 99 tagja – szinte példa nélküli módon – a saját kormánya ellen szavazott, erős kétségeket támaszt a kormányfő politikai jövőjét illetően – foglalta össze a helyzetet a The Guardian brit napilap online híroldala.
A 361 fős kormánypárti frakciócsoporton belül a legnagyobb ellenállásba az az előírás ütközött, amelynek alapján mától a 18 éven felülieknek két oltás felvételéről szóló igazolást vagy 48 óránál nem régebbi negatív koronavírus-tesztet kell felmutatni a belépéshez az éjszakai szórakozóhelyeken, a zárt belső terű, több mint 500 főt befogadó, ülések nélküli közösségi intézményekben, valamint a négyezer főt meghaladó kapacitású, ugyancsak ülések nélküli kültéri rendezvényhelyszíneken, illetve bármely olyan közösségi rendezvényközpontban, amely tízezernél több látogató fogadására alkalmas – fejtegeti az MTI. Az alsóház ezt a szabályt 369-126 arányban, vagyis 243 fős többséggel fogadta el. Ez volt az eddigi legnagyobb lázadás a kormánypárti frakcióban azóta, hogy Boris Johnson miniszterelnök a 2019-es választási győzelem után, 80 fős alsóházi többséggel a háta mögött hivatalba lépett. Bár kisebb, de ugyancsak jelentős kormánypárti ellenállás mellett, 63 tory képviselő ellenszavazatával fogadta el a ház a kötelező maszkviselést bizonyos zárt helyeken, valamint azt az előírást, amelynek alapján jövő tavaszig a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) minden olyan dolgozóját kötelezően be kell oltani a koronavírus ellen, aki közvetlenül érintkezik páciensekkel.
A kedd esti szavazást megelőző hatórás vitában a kormánnyal szembeforduló konzervatív képviselők közül többen is annak a véleményüknek adtak hangot, hogy
az oltási igazolások kötelezővé tétele az emberi szabadságjogok elleni támadás, ráadásul alkalmatlan a rendkívül fertőző omikron koronavírus-változat terjedésének megakadályozására.
Nem tett jót a kormányzati előírás támogatottságának az sem, hogy sajtóértesülések szerint éppen egy éve, az akkori szigorú korlátozások megsértésével karácsonyi partit rendeztek a Downing Street-i miniszterelnöki hivatalban. A híresztelést Boris Johnson többször is cáfolta. Nem kétséges ugyanakkor, hogy a miniszterelnököt meg fogják izzasztani a képviselők az azonnali kérdések órájában, ráadásul párttársai várhatóan megkérdőjelezik majd hatalomgyakorlási képességét és tekintélyét. Grant Shapps közlekedési miniszter ugyanakkor dicsérte főnöke harmadik oltás iránti elkötelezettségét. Továbbá reményét fejezte ki a a BBC-nek adott interjújában, hogy nem lesz szükség további szigorításokra. Keir Stramer munkáspárti vezető viszont nem kímélte Johnsont: szerinte a miniszterelnök orbitális pofont kapott, ami tovább rombolta amúgy is megroggyant tekintélyét.
„Mindez arra mutat, túl gyenge ahhoz, hogy elboldoguljon a kormány alapvető feladataival”
– szögezte le.
Mindemellett pozitív intézkedésnek tekinthető, hogy a brit kormány mától leveszi az összes országot a koronavírus-fertőzés szempontjából legkockázatosabbnak ítélt országok és területek vörös beutazási listájáról. A döntés kedd esti bejelentése után nem sokkal a kormány közölte azt is, hogy mindenki, aki ezekből az országokból érkezett Angliába, elhagyhatja az őrzött karanténszállodákat, amelyekben az eddigi szabályozás szerint tíz napot kellett volna eltölteniük. Ez jó hír a „beutaltaknak” mivel a szállodai karantén fejenkénti költsége felnőttek esetében 2285 font (csaknem egymillió forint) volt, és ezt az utasoknak kellett fizetniük. Sajid Javid egészségügyi miniszter egyidejűleg egyenes utalást tett arra, hogy akik befizették a karanténszálloda költségeit, visszakaphatják pénzüket.
Borítókép: összecsaptak a hullámok a brit miniszterelnök feje fölött (Forrás: MTI/AP/AFP Pool/Adrian Dennis)