A brit kormány egészségügyi biztonsági hivatala (UK Health Security Agency, UKHSA) vasárnap közölte, hogy országszerte eddig 3137 olyan koronavírus-fertőződést szűrtek ki, amelyet az omikron változat okozott. A szervezet szerint a laboratóriumi vizsgálattal azonosított omikron-fertőződések száma egy nap alatt 1239-cel nőtt.
A tavaly májusban bevezetett ötfokozatú brit járványriasztási rendszer meghatározása alapján a vasárnap érvénybe léptetett 4-es készültségi szint azt jelzi, hogy a koronavírus-fertőzések gyorsan terjednek az Egyesült Királyságban, és nem kizárható a terjedési ütem exponenciálissá válása.
Erre a lehetőségre hívta fel a figyelmet Boris Johnson vasárnap esti televíziós beszédében.
A brit kormányfő kijelentette: a készültségi szint emelésére azért volt szükség, mert az omikron vírusváltozat okozta koronavírus-fertőződések száma két-három naponta megkétszereződik az Egyesült Királyságban,
és keserves tapasztalatokból tudjuk, hogy az ilyen exponenciális görbék hova fejlődnek.
Johnson hangsúlyozta:
az már egyértelmű, hogy két oltási dózis nem elégséges a szükséges szintű védelem eléréséhez.
A jó hír azonban az, hogy a tudósok bizalommal jelenthetik ki: a harmadik, emlékeztető és hatáserősítő – „booster” – oltási adag ismét a kellő szintre emeli vissza a védettséget – mondta a brit miniszterelnök.
Hangsúlyozta: a harmadik dózisra akkor is szükség van, ha az omikron variáns az eddigi változatoknál kevésbé súlyos megbetegedést okoz, mert még ha ez igaznak is bizonyul, egy omikron-hullám a harmadik dózissal még be nem oltott lakossági csoportokban olyan sok, kórházi kezelést igénylő megbetegedést okozhat, amennyivel az állami egészségügyi szolgálat (NHS) esetleg nem tud megbirkózni.
Éppen ezért a kormány vasárnaptól meghirdette a különleges omikron-helyzeti booster-kampányt, és ennek keretében az eredeti, január végi határidő előtt egy hónappal, már december végéig minden 18 évnél idősebb angliai lakos számára megnyílik a harmadik dózis beadatásának lehetősége – mondta a brit kormányfő.
Hozzátette: az Angliában élő felnőttek, akik legalább három hónappal ezelőtt megkapták a második oltási adagot, már hétfőtől lefoglalhatják a harmadik oltási dózis beadatásának időpontját, sőt egyes helyeken időpontfoglalás nélkül, azonnal is be lehet adatni a harmadik koronavírus-oltást.
Johnson elmondta:
a kormány a fegyveres erők segítségét is igénybe veszi új oltóközpontok, köztük mobil létesítmények létrehozásához.
Boris Johnson kijelentette: mindez olyan mértékű erőfeszítést igényel, hogy bizonyos előre tervezett orvosi kezeléseket a jövő évre kell halasztani.
Hangsúlyozta azonban: az oltási kampány felgyorsítása nélkül akkora omikron-hullám érheti el az országot, hogy a tervezett orvosi beavatkozások – köztük a daganatos betegségek elleni kezelések – törlése még ennél is nagyobb felfordulást okozhat jövőre.
A brit egészségügyi minisztérium vasárnap esti adatai szerint az Egyesült Királyság egészében átlépte a 40 százalékot azoknak a felnőtteknek az aránya, akik már megkapták a harmadik oltási dózist.
Ez azt jelenti, hogy országszerte 23,1 millió embernek adták be eddig a koronavírus elleni vakcina harmadik adagját.
Az első adagot a lakosság 89,1 százaléka, az első két dózist 81,3 százalék kapta meg.
A szombat este zárult 24 órában több mint 530 ezer harmadik dózist adtak be, ami rekord, de Boris Johnson vasárnapi beszédében kijelentette: annak érdekében, hogy még az idén mindenki hozzájuthasson a harmadik adaghoz, ezt a rekordot is nap mint nap meg kell dönteni.
Borítókép: Boris Johnson brit miniszterelnök összeérinti könyökét egy nővel, aki megkapta a koronavírus elleni oltások emlékeztető, harmadik adagját a Lordship Lane Primary egészségügyi központban 2021. november 30-án (Fotó: MTI/AP/Daily Telegraph/Pool/Paul Grover)