Példátlan gyorsasággal terjed az omikron variáns

Eddig hetvenhét országban mutatták ki az új variánst, de a WHO szerint ennél nagyobb lehet a szám.

Magyar Nemzet
2021. 12. 15. 10:28
Székesfehérvár, 2021. december 12. A német-amerikai fejlesztésû Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyag, a Comirnaty-vakcina üres ampullái a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban Székesfehérváron 2021. december 12-én. A november 22-én kezdõdött oltási akcióban regisztráció és elõzetes idõpontfoglalás nélkül várják az oltakozni szándékozókat naponta 7 és 19 óra között az ország 101 kórházában, valamint a szakrendelõkben is. MTI/Vasvári Tamás Fotó: Vasvári Tamás
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egészségügyi Világszervezet főigazgatója, Tedrosz Adhanom szerint az országok nem tesznek eleget az új variáns elleni küzdelem során. 

Többször bebizonyosodott, hogy hajlamosak vagyunk lebecsülni a vírust. Az új esetek magas száma könnyen leterhelheti a felkészületlen egészségügyi rendszereket, még akkor is, ha az omikron variáns nem okoz olyan súlyos megbetegedést. 

− figyelmeztetett Adhanom keddi sajtótájékoztatóján. 

Az új mutációt először Dél-Afrikában azonosították november végén, ekkor több ország utazási korlátozásokat vezetett be a régió államaival szemben, azonban ez nem akadályozta meg azt, hogy mára szinte a világ minden pontjára eljusson. Ebben nagy szerepe van annak is, hogy az omikron elődeinél sokkal ellenállóbb a vakcinákkal szemben, a múlt héten két teljesen átoltott Hong Kong-i férfi között történt meg a fertőzés, akik mindössze egy hotel folyosóján találkozhattak egymással pár másodperc erejéig. David Edwards, a Harvard Egyetem kutatója szerint az sem kizárt, hogy a vírusrészecskék akár a zárt ajtó alatt kerültek be a szállodai szoba légterébe és fertőzték meg a férfit.

Friss kutatások azonban azt is kimutatták, hogy a harmadik oltás nagy mértékben növeli a védelem szintjét az új variánssal szemben.

Ezzel kapcsolatban Adhanom kiemelte az „oltási sorrend” fontosságát:

Azzal, hogy olyan csoportok veszik fel elsődlegesen a harmadik oltást, amelyek nem tartoznak a veszélyeztetett kategóriában, kockáztatjuk azok életét, akik ezekhez a csoportokhoz tartoznak, ennek ellenére a korlátozott hozzáférés miatt még mindig nem kapták meg az első dózist sem

− utalt ezzel a vakcinaegyenlőtlenség problémájára is a főigazgató. Habár az elmúlt hónapokban megnőttek a globális vakcinaellátásért felelős program − Covax − készletei, szakértők attól tartanak, hogy több tízmilliós hiány lehet az elkövetkezendő időszakban. Emellett az is égető probléma, hogy a szegényebb országokban rengetegen még az első vakcinát sem kapták meg, így ezek a társadalmak a melegágyai az új, ellenállóbb variánsok kialakulásának. 

A mai napig több mint öt millióan vesztették életüket világszerte a vírus következtében, az Egyesült Államokban pedig ez a szám átlépte a nyolcszázezret, amivel világviszonylatban az első helyre került.

Borítókép: a német–amerikai fejlesztésű Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyag, a Comirnaty vakcina üres ampullái a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban Székesfehérváron 2021. december 12-én (Fotó: MTI/Vasvári Tamás)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.