WHO: Az omikron enyhébb tüneteket okoz

Az Egészségügyi Világszervezet is megerősítette a korábbi feltételezéseket.

MTI
2022. 01. 04. 16:51
null
Johannesburg, 2021. november 30. Vdmaszkot visel asszonyt brzol risgraffiti Johannesburgban 2021. november 30-n. A koronavrus j, omikronnak elnevezett dl-afrikai varinst a kzelmltban azonostottk, ezrt a kormny a koronavrus okozta betegsg elleni vdolts ktelezv ttelt tervezi Dl-Afrikban. MTI/EPA/Kim Ludbrook Fotó: Kim Ludbrook
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Egyre több bizonyíték van arra, hogy a koronavírus omikron nevű variánsa a felső légutakat támadja, és enyhébb tüneteket okoz, mint a korábbi mutánsok – közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) epidemiológusa. – Egyre több és több olyan kutatást látunk, amely szerint az omikron vírusváltozat a koronavírus többi variánsától eltérően a felső légutakat fertőzi, és nem súlyos tüdőgyulladást okoz – jelentette ki újságíróknak kedden Genfben Abdirahman Mahamud, a WHO egyik vezető tisztségviselője, aki szerint ez jó hír lehet. Hozzátette azonban, hogy ennek a megerősítéséhez további kutatásokra van szükség. Mahamud ugyanakkor megjegyezte: 

az omikron gyors fertőzőképessége azt jelenti, hogy heteken belül az omikron lesz a domináns változat sok helyen, különös veszélyt jelentve azoknak az országoknak, ahol a lakosság nagy része még nem kapott védőoltást.

A járványügyi szakértőnek a súlyos betegség csökkentett kockázatára vonatkozó megjegyzései egybehangzanak több más tanulmány eredményeivel, közöttük egy, a Dél-afrikai Köztársaságban elvégzett kutatáséival. A koronavírus omikron változatát a Dél-afrikai Köztársaságban diagnosztizálták először. Arra a kérdésre válaszolva, vajon szükség van-e az omikron ellen kifejlesztett speciális védőoltásra, Mahamud közölte, hogy erre még túl korai válaszolni, de hangsúlyozta, hogy ennek eldöntése világméretű egyeztetést igényel, és nem szabad egyedül a gyógyszeripari ágazatra hagyatkozni.

Az ENSZ egészségügyi szervezetének egészségügyi vészhelyzetekkel foglalkozó felelős vezetője szerint 

eddig 128 országban azonosították az omikron variánst, de nem zárta ki, hogy ennél több helyen is jelen lehet, ahol nincsenek meg a technikai feltételek a diagnosztizálására.

A jelenlegi hullám továbbra is „reménykeltő”, mert amíg a fertőzések száma egyes vidékeken rohamosan nő, addig a haláleseteké nem emelkedik – mutatott rá a járványügyi szakember. 

A legfontosabb üzenet: ha be vagy oltva, védve vagy

– jelentette ki Mahamud, hangsúlyozva, hogy a védőoltások továbbra is hatásosnak bizonyulnak a kórházi ápolás és a halálozás megelőzésében. A szakember közölte, hogy az egyidejű influenzás és koronavírusos fertőzések – az úgynevezett flurona – esetei nem növelik a fertőzőbb koronavírus-variánsok kialakulásának kockázatát. Ezek a vírusok teljesen különböző típusúak, különböző receptorokat használnak a fertőzéshez, és nincs közöttük sok kölcsönhatás – fogalmazott Abdirahman Mahamud.

 

Borítókép: MTI/EPA/Kim Ludbrook

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.