Az ukrán külügyminiszterrel, Dmitro Kulebával folytatott megbeszélésük után tartott közös sajtótájékoztatón Schallenberg kijelentette, hogy valósnak tartja az ukrán–orosz katonai összecsapás veszélyét. Elmondta, hogy előző nap cseh és szlovák kollégájával ellátogatott a Donyec-medencei frontvonalhoz, és látta, milyen nehéz a helyzet Kelet-Ukrajnában.
− Az európai kontinensen ismét fennáll a katonai konfrontáció és az agresszió valós veszélye
− hangoztatta Schallenberg. Hozzátette: ebben a feszült időszakban fontos, hogy a közép-európai országok megerősítsék támogatásukat és szolidaritásukat az ukrán néppel, valamint kifejezzék Ukrajna szuverenitása és területi integritása melletti kiállásukat.
Az osztrák miniszter kiemelte, hogy Ukrajna biztonsága és stabilitása közvetlenül érinti a közép-európai országokat. Leszögezte, hogy az európai kontinens közös érdeke, hogy ne legyen katonai konfrontáció és agresszió.
− A XXI. században nem alakítjuk a határokat tankokkal és rakétákkal
− fogalmazott Schallenberg.
Az osztrák politikus szerint az Európai Unióban konszenzus van az Oroszországgal szembeni újabb szankciókról, amelyeket Ausztria is támogatni fog, ha folytatódik az orosz katonai agresszió Ukrajna ellen. „Ausztria támogatni fogja a szankciós csomagot. Igen, fájdalmas lesz számunkra, de mindenkinek fájdalmas lesz. Akarunk-e ezen az úton járni? Egyáltalán nem. De úgy tűnik, ezt kell használnunk elrettentésként” − fejtette ki.
Schallenberg közölte, hogy az osztrák kormány a napokban hoz döntést arról, hogy humanitárius segítséget nyújt Ukrajnának 2,5 millió euró értékben.
Dmitro Kuleba a tájékoztatón kijelentette: Ukrajna egyelőre nem látja, hogy egyetlen orosz csapatot is visszavontak volna az ukrán határtól, és Moszkva nem tesz semmit a feszültség enyhítésére.
− A biztonsági helyzet általánosságban változatlan: nem látunk egyetlen orosz csapatkivonást sem Ukrajna határáról az orosz oldalon, nem látunk semmilyen erőfeszítést Oroszország részéről a deeszkalációra. Azt látjuk, hogy most Oroszország alapvető forgatókönyve az, hogy Ukrajna belső helyzetét erőszakos fenyegetéssel próbálja destabilizálni
− fejtette ki. Hozzátette, hogy Ukrajna minden forgatókönyvre felkészült, hiszen területén a háború már 2014 óta tart. Kiemelte: Kijev számára rendkívül fontos, hogy Ukrajnát a barátai és partnerei − köztük Csehország, Ausztria és Szlovákia − támogatják Oroszország diplomáciai úton történő megfékezésében.
Ezzel összefüggésben Kuleba köszönetet mondott az EU-nak az Oroszországgal szembeni jövőbeni szankciókról szóló nyilatkozataiért. „Ezek mind Oroszország visszatartását célzó intézkedések. Hálásak vagyunk az ukrán védelem megerősítéséért is, ami úgyszintén Oroszország féken tartását szolgálja, mert Oroszországot egy erős Ukrajna tarthatja a leginkább vissza” − összegezte az ukrán külügyminiszter.
Borítókép: Ivan Korcok (balra) szlovák, Jan Lipavsky (középen) cseh, és Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter a Donyec-medencei frontvonalnál 2022. február 7-én (Fotó: APA/BMEIA/Michael Gruber)