Az ENSZ minden évben közzétett boldogságjelentéséből kiderült:
Afganisztán 149 ország közül az utolsó a listán, mindössze 2,5-es boldogsági rátával.
A további boldogtalan országok közé tartozik még Libanon, illetve több afrikai ország, nevezetesen Botswana, Ruanda és Zimbabwe. A lista élén legboldogabb országként Finnország áll – immár negyedik éve –, összesen 7,8-as boldogsági rátával. Az észak-európai országot Dánia, Svájc, Izland és Hollandia követi.
A lista megállapításához a kutatók hároméves elemzőmunkájuk során a következő tényezőket vették figyelembe az adott országoknál: egy főre jutó bruttó hazai termék (GDP), szociális ellátás, várható élettartam, illetve hogy a lakosok mennyiben tapasztalnak korrupciót és nagylelkűséget, valamint mennyire érzik úgy, hogy szabadon hozhatják meg a döntéseiket az életükben.
Egyre csak romlott az afganisztáni helyzet
Afganisztán mind a hat kategóriában szegényesen teljesített már azelőtt, hogy az afganisztáni tálibok tavaly augusztusban átvették volna a hatalmat. Az afganisztáni helyzeten ráadásul az elmúlt húsz év amerikai beruházásai sem segítettek az ország boldogságát tekintve. Afganisztáni hírek szerint az Egyesült Államok 2002 óta 145 milliárd dollárt költött az ország fejlesztésére.
A legtöbb állampolgár nagy reményeket fűzött ahhoz az időszakhoz, amely 2001-ben kezdődött azzal, hogy az Egyesült Államok vezette koalíció elűzte a tálibokat.
Nasratullah Haqpal politológus elmondása szerint azonban csak az afganisztáni háború állt a figyelem központjában. Hozzátette: az elszabadult korrupció, a megnövekedett szegénység, a munkahelyek hiánya együttesen mind nyomasztó környezetet teremtett az országban.
Az emberek egyre szegényebbek és csalódottabbak lettek. Ezért omlott össze mindössze tizenegy nap alatt húszévnyi beruházás Afganisztánban
– célzott a tálibok tavalyi hatalomátvételére az elemző.
Borítókép: Afganisztáni lakosok (Fotó: Europress/AFP)