Aggódnak az olasz parlamentben, hogy Olaszország belesodródik a háborúba
Az olasz parlament egy része attól tart, hogy Itália egyre közelebb sodródik az ukrán–orosz konfliktushoz. Kritikák érték Mario Draghi olasz kormányfő Zelenszkij ukrán elnökhöz intézett szavait. Utólagos felmérések szerint több mint 300 szenátor és képviselő maradt távol a parlamenti aulától, jelezve ezzel, hogy nem ért egyet azzal, hogy Olaszország egyre jobban részt vállal a háborús terhek viselésében. Az Alternativa, valamint az Italexit elnevezésű politikai csoportok elítélik, hogy Draghi katonai eszközökkel segíti, sőt ha a helyzet úgy kívánja, akkor akár katonák bevonásával is támogatja Ukrajnát. Az Öt Csillag Mozgalom szenátora Vito Petrocelli szerint Olaszország belépett a hadviselő országok sorába. Ezzel olyan elhibázott lépést tett, amely feljogosítja a mozgalom tagjait, hogy megváljanak a kormánytöbbségtől. Az Öt Csillag Mozgalom elnöke Giuseppe Conte cáfolja, hogy a párton belül elfogadott nézőpont lenne a Draghival szembeni bizalmatlanság.
Forrás: affaritaliani.it
Feleslegesnek bizonyult a Marokkónak küldött EU-s pénzügyi segítség
Marokkó a második ország, amely a legnagyobb pénzügyi segítséget kapja Európától migrációs együttműködés címén: 2021-ben az Európai Bizottság adatai szerint Brüsszel 346 millió eurót utalt át Marokkónak. Spanyolország pedig évente további 30 millió eurót adományoz az észak-afrikai országnak azért, hogy hatékonyan fékezze meg a partjairól Európába induló illegális migránsok áradatát. A pénzügyi adományokon kívül Spanyolország katonai felszereléseket és a határsáv ellenőrzéséhez szükséges technikát – terepjárókat, drónokat, radarokat – is biztosít Marokkónak.
Mindezek ellenére a Marokkóból Európába érkező migránsok száma nemhogy nem csökkent, hanem 2022 első három hónapjában csaknem 240 százalékkal nőtt a 2021 azonos időszakában mért adatokhoz képest, számol be a jelenségről a marokkói internetes portál, a Bladi. A riasztó növekedéshez elsősorban a melillai kerítést március 2-án és 3-án megrohamozó több ezer szubszaharai migráns járult hozzá. Tavaly összesen 41 632 illegális migráns szökött Marokkóból Spanyolországon keresztül Európába, azaz 21,9 százalékkal több, mint a koronavírus-járvány előtt, 2019-ben.
Forrás: bladi.net