Orosz légitámadás ért egy katonai gyakorlóteret vasárnapra virradóan a nyugat-ukrajnai Lviv (Lemberg) város közelében; ez eddig a legnyugatibb célpont Oroszország Ukrajna elleni háborújában – közölték a helyi hatóságok, megerősítve korábbi sajtójelentéseket. A Javoriv gyakorlóteret, amelyhez kapcsolódik egy nemzetközi békefenntartó és biztonsági központ, harminc rakétatalálat érte a lvivi közigazgatási vezetés közleménye szerint, ebből többet elfogott az ukrán légvédelem. A bázis területe körülbelül 390 négyzetkilométer – Ukrajna legnagyobbja – és akár 1790 ember befogadására is alkalmas, azt azonban nem tudni, hányan voltak a támadás alatt a helyszínen. Az elmúlt órákban folyamatosan változott a halálos áldozatok és a sebesültek száma.
Makszim Kozickij, a régió kormányzója legutóbb már 35 halottról és 134 sebesültről számolt be.
Az ukrán védelmi minisztérium továbbra vizsgálja a körülményeket és a károkat. A bázis területe körülbelül 390 négyzetkilométer és akár 1790 ember befogadására is alkalmas. A város a NATO humanitárius és katonai segélyezésének kulcsfontosságú központja. A Reuters hírügynökség egyik helyszíni tudósítója közölte, hogy 19 mentőautó tart a helyszínre.
– Egy újabb terrortámadás a béke és a biztonság ellen az Európai Unió és a NATO határának közelében
– írta Twitter-oldalára Olekszik Rezynikov, ukrán védelmi miniszter.
A robbanásokat Lengyelországban is hallani lehetett a DPA német hírügynökség – lengyel–ukrán határon található Przemyslben lévő – egyik tudósítója szerint.
A támaszpont körülbelül harminc, Lviv ötven kilométerre van a lengyel határtól. Lvivbe sokan menekültek a háború elől Ukrajna más részeiből, és sok külföldi ország Kijevből oda helyezte át nagykövetségét közvetlenül a háború kezdete előtt vagy után. A Javoriv támaszpontra az Egyesült Államok 2015 óta rendszeresen küldött kiképzőket, és a területén a NATO több gyakorlatot tartott – írta az AP hírügynökség. A Lvivtől 120 kilométerrel délkeletre fekvő Ivano-Frankivszk polgármestere, Ruszlan Marcinkiv közölte, hogy a város repülőterét is légicsapás érte vasárnap hajnalban.
A Lviv közeli katonai támaszpontot általában az ukrán hadsereg és a NATO-tagországok katonáinak kiképzésére használják a Békepartnerség keretében, a bázison külföldi katonai oktatók is dolgoznak. Az együttműködési program célja a tömb és a NATO-n kívüli országok együttműködésének erősítése, fokozása.
A legutóbbi, NATO-val közös hadgyakorlatra tavaly szeptemberben került sor, A helyi média úgy tudja, az összes külföldi oktató februárban elhagyta a bázist, de felszereléseiket nem vitték magukkal. Egy meg nem nevezett NATO-tisztségviselő megerősítette a Reuters szerint, hogy a szövetség országaiból nem tartózkodtak kiképzők a támaszponton. Azt nem tudni azonban, hogy nem NATO-tagországból voltak-e ott a támadás idején – tette hozzá a hírügynökség.
Volodimnir Zelenszkij ukrán elnök azt állította vasárnap hajnali videóüzenetében, hogy Oroszország újabb szakadár köztársaságokat – „álköztársaságokat” – akar létrehozni az országban. Óva intette e területek – köztük a déli Herszon – közigazgatási vezetését és lakosságát, hogy a már elszakadt Donyeck és Luhanszk sorsára jussanak. „A megszállók zsarolják a helyi vezetőket, nyomást gyakorolnak a képviselő-testületi tagokra, megpróbálnak lefizetni embereket” – állította Zelenszkij. A herszoni városi tanács elnökhelyettese szombaton azt mondta: az orosz megszállók „álnépszavazást” tartanának a városában. Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes éppen szombaton figyelmeztetett, hogy az Ukrajnának a nyugati országok által szállított fegyvereket mind legitim célpontnak tekintik.
Borítókép: Megrongálódott lakóépületek romjai között tolja kerékpárját egy férfi a délkelet-ukrajnai Mariupolban 2022. március 10-én (Fotó: MTI/AP/Jevhen Maloletka)