Ausztria nem hajlandó az energiaszektort szankcionálni

Ausztria gázellátásának mintegy 80 százaléka származik Oroszországból.

2022. 04. 05. 15:26
SCHOLZ, Olaf; NEHAMMER, Karl
Berlin, 2022. március 31. Olaf Scholz német (j) és Karl Nehammer osztrák kancellár sajtótájékoztatót tart Berlinben 2022. március 31-én. Scholz bejelentette, hogy az európai vállalkozások továbbra is euróban vagy dollárban fizetnek az Oroszországól vásárolt földgázért. A két kancellár megerõsítette elutasító álláspontját az orosz energiaembargó lehetõségérõl, ugyanakkor kiemelték, hogy az orosz energiafüggõség gyors csökkentésére törekednek. MTI/EPA/Getty pool/Steffi Loos Fotó: Steffi Loos
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ukrajnai atrocitásokról szóló jelentések ellenére sem fogja leállítani az orosz földgáz és kőolaj importját Ausztria – közölte Magnus Brunner osztrák pénzügyminiszter. Mint hangsúlyozta, Németországhoz hasonlóan Ausztria energiaellátása is nagy arányban orosz importra szorul, s bár fontos lenne függetlenedni e kiszolgáltatottságtól, az átállás nem megy egyik napról a másikra.

Ha a szankciók jobban fájnak nekünk, mint a szankcionáltnak, akkor nem jó úton járunk. […] Ebben az ügyben százszázalékosan Németország oldalán állunk

– tette hozzá. Hasonlóan nyilatkozott Alexander Schallenberg külügyminiszter, aki szerint az orosz energiaszektorra kivetett szankciók az átlagpolgárokat sújtaná leginkább, ezért másfajta büntetőintézkedéseken kell gondolkodni.

Ausztria gázszükségletének mintegy 80 százaléka származik Oroszországból.

– A korábbi évekkel összehasonlítva alacsonyabb a földgáztárolók töltöttsége (13 százalékos szinten van), mert a tél hideg volt, és amúgy is hatalmas az energia iránti kereslet Európában – nyilatkozta a napokban Elisabeth Christen, az Osztrák Gazdaságkutató Intézet vezető közgazdásza. Míg a következő hónapok gázellátása biztosított, a szakértők a következő téli időszak miatt aggódnak. Más uniós tagállamokhoz hasonlóan Ausztria is a Közel-Keleten érdeklődik a cseppfolyósított gáz lehetséges importja iránt.

Ausztria mindeközben a múlt héten életbe léptette a gázellátás vészhelyzeti tervének korai figyelmeztető fázisát arra az esetre, ha Oroszország leállítaná a gázszállításokat a rubelben fizetés elmaradása miatt. Karl Nehammer kancellár közölte: Ausztria továbbra is elutasítja Vlagyimir Putyin orosz elnök azon követelését, hogy a nyugati államok április elsejétől új számlát nyissanak az orosz Gazprombanknál, hogy továbbra is kaphassanak földgázt. A jelenlegi szerződések a szállítások ellenértékének rendezését euróban vagy dollárban írják elő. A kancellár hangsúlyozta: mindent megtesznek az osztrák háztartások és vállalkozások gázellátásának biztosítása érdekében.

Ausztria egyébként továbbra is ragaszkodik katonai semlegességéhez,

fegyvereket nem, csupán védőfelszerelést és humanitárius segélycsomagokat küldött Ukrajnának. A bécsi parlamentben azt sem engedték meg, hogy – háborúban részt vevő országként – Ukrajna államfője, Volodimir Zelenszkij videóüzenetben szólaljon fel, mint tette más uniós tagországok esetében. Karl Nehammer ugyanakkor a napokban állítólag ellátogat Kijevbe, hogy találkozzon Zelenszkijjel.

 

Borítókép: Olaf Scholz német (jobbra) és Karl Nehammer osztrák kancellár sajtótájékoztatót tart Berlinben 2022. március 31-én. (Fotó: MTI/EPA/Getty pool/Steffi Loos)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.