Joe Biden amerikai elnök szombaton Európába érkezik, hogy részt vegyen a legfejlettebb országokat tömörítő G7-ek és a NATO csúcstalálkozóján. A G7 vezetőinek találkozójára június 26–28-án kerül sor a dél-németországi Garmisch-Partenkirchen melletti Elmau-kastélyban, a NATO-csúcsot június 28–30-án tartják Madridban. Mindkét esemény egyik kiemelt témája várhatóan az Ukrajnával kapcsolatos helyzet lesz. A G7-ek vezetői arról is egyeztetnek, hogy miként lehet tovább fokozni a nyomást Oroszországra.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök mindkét csúcstalálkozón felszólal videókapcsolaton keresztül.
Biden a tervek szerint kétoldalú megbeszélést folytat Olaf Scholz német kancellárral, Pedro Sanchez spanyol miniszterelnökkel és VI. Fülöp spanyol királlyal. Kijevi megálló nem szerepel az elnök tervei között. − Ezen az úton nem valószínű − mondta Biden hétfőn újságíróknak, amikor megkérdezték, tervez-e Ukrajnába látogatni.
A csúcstalálkozó másik központi témája az energia lesz.
Amerikai közlés szerint a felek megvitatják az orosz olaj- és gázfüggőség csökkentését, valamint az Oroszország energiaexportból származó nyereségének mérséklését célzó lépéseket. Washington szerint a G7 vezetői „maximális kárt akarnak okozni” az orosz hatóságoknak, és „minimalizálni akarják a negatív következményeket a világ többi részére”.
Emellett a G7 vezetői megvitatják a világban emelkedő infláció elleni küzdelmet, a klíma- és egészségügyet, a gazdasági kérdésekben történő együttműködést.
Biden június 28-án érkezik Madridba. A NATO-csúcs résztvevői jóváhagyják a szövetség új stratégiai koncepcióját. Washington szerint Oroszország ebben a dokumentumban elsődleges fenyegetésként lesz megjelölve. A csúcs résztvevői várhatóan új kötelezettségvállalásokat jelentenek be a haderők európai telepítésével kapcsolatban a NATO védelmi és elrettentő képességeinek megerősítése érdekében.
A NATO-csúcstalálkozó másik témája Finnország és Svédország csatlakozása a szövetségéhez. Helsinki és Stockholm májusban küldte el NATO-tagság iránti kérelmét, de Tayyip Erdogan török elnök akkor azt mondta, hogy Ankara addig nem támogatja két északi ország NATO-ba való felvételét, amíg nem határozzák meg a terrorszervezetekkel, különösen a PKK-val szembeni magatartásukat. Az amerikai hatóságok viszont továbbra is bíznak abban, hogy Ankara enged és a szövetségen belül konszenzus születik.
Borítókép: Joe Biden amerikai elnök (Fotó: MTI/AP/Evan Vucci)