Finnország évtizedek óta felkészült egy esetleges orosz támadásra, amely így heves ellenállásba ütközne – jelentette ki szerdán a finn vezérkari főnök. Timo Kivinen tábornok hangsúlyozta, hogy bár hazája jelentős fegyverkészleteket is felhalmozott, a háború esetén a legfontosabb mégis az emberek eltökéltsége lenne.
– A legfontosabb védelmi vonal a két fül között húzódik, ahogy azt jelenleg az ukrajnai háborúban is látjuk – fogalmazott újságíróknak.
– Következetesen fejlesztettük védelmi rendszerünket, mégpedig éppen az Ukrajnában is felhasznált haditechnikát, azaz a tűzfegyvereket, fegyveres egységeket és légvédelmet – magyarázta Kivinen.
Ukrajna megakad Oroszország torkán, ahogy Finnország is megakadna
– tette hozzá.
A tábornok emellett pozitívan nyilatkozott a NATO-tagsággal járó közös légtérellenőrzési gyakorlatokról, amelyek szerinte a finn védelmet is erősítenék, valamint méltatta a szervezet azon elvét, mely szerint ha egyik tagországukat megtámadják, a többi a segítségére siet.
Mindazonáltal leszögezte azt is, hogy Finnország védelméért a legnagyobb felelősséggel továbbra is a finnek tartoznak.
Finnország és az egykori Szovjetunió két háborút is vívott egymással a múlt században: az 1939 végén indított, téli háborúban és az 1941-ben kirobbant, folytatólagos háborúban körülbelül 100 ezer finn vesztette életét, de a Szovjetunió ennél jóval nagyobb veszteségeket volt kénytelen elkönyvelni, annak ellenére, hogy mindkét fegyveres konfliktus szovjet győzelemmel ért véget. A két országnak 1300 kilométeres közös határa van.
Jóllehet az 5,5 milliós Finnország évtizedeken át kitartott a semlegesség politikája mellett, a második világháború óta jelentős katonai arzenált épített ki, és – ellentétben sok nyugati országgal – nem törölte el a kötelező katonai szolgálatot sem: mintegy 280 ezer katonája és 870 ezer tartalékosa van.
Helsinki májusban – a mind ez idáig szintén semlegességét hangoztató Svédországgal közösen – adta be NATO-csatlakozási kérelmét az Ukrajna megtámadását követően.
Finnországban van emellett Európa egyik legerősebb tüzérsége, és manőverező robotrepülőgépekből is jelentős mennyiségre tett szert, nemrég pedig négy új hadihajót és 64 F–35-ös vadászrepülőgépet rendelt a Lockheed Martin amerikai fegyvergyártótól.
Helsinki a bruttó nemzeti termékének (GDP) két százalékát költi védelmi célokra, többet, mint sok NATO-tagország.
A védelmi minisztérium májusban végzett felmérésén a megkérdezettek körülbelül 82 százaléka azt felelte, fegyvert fognának, ha az országot támadás érné – emlékeztet a Reuters hírügynökség.
Helsinki és Stockholm május végén tárgyalásokba kezdett a csatlakozási kérelmüket ellenző Törökországgal. Ankara nem sokkal e kérelem beadása után közölte, hogy nem támogatja a két ország csatlakozását a szervezethez, azt vetve szemükre, hogy támogatják a terrorszervezetként nyilvántartott Kurdisztáni Munkáspártot (PKK) és a szintén kurd vezetésű Népvédelmi Egységeket (YPG), amely a nyugati országok egyik leghatékonyabb szövetségese volt Szíriában az Iszlám Állam nevű terrorszervezet ellen folytatott küzdelemben. Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter emellett felszólította őket, oldják fel bizonyos hadiipari termékekre vonatkozó korlátozásaikat.
Borítókép: Finn katonák az Arrow 22 hadgyakorlaton a finnországi Niinisalóban 2022. május 4-én (Fotó: AFP/Alessandro Rampazzo)