Svédország nélkül csatlakozhat Finnország a NATO-hoz
Egyelőre kérdéses, hogy Törökország hajlandó lesz-e ratifikálni a két skandináv ország, Svédország és Finnország NATO-csatlakozási kérelmét. Ugyanakkor úgy tűnik, erősebb az ellenszenv Svédországgal szemben, Helsinkit kisebb problémának tekinti Ankara, mint Stockholmot.
„Törökország nagy problémának látja Svédország szoros amerikai kapcsolatait, és a PKK-hoz (Kurdisztáni Munkáspárt) köthető szíriai kurd csoportok támogatását” – mondta el a Dagens Nyheternek Toni Alaranta, a Finn Külpolitikai intézet török politikai szakértője. Szerinte a Törökországból érkező, egyre keményebb követelések arra utalnak, hogy szándékosan próbálják mélypontra vezetni a tárgyalásokat. A Svédország és Törökország közötti vita már évek óta húzódik, míg Finnországnak nemrégiben támogatást ígért Erdogan török elnök. Ráadásul maga a török külügyminiszter, Mevlut Cavusoglu is elmondta, Finnországot kisebb problémának tekintik, mint a másik tagjelöltet. Az intézet másik munkatársa, Charly Salonius-Pasternak úgy véli, ha most csak Finnország tudna csatlakozni az Észak-atlanti Szerződéshez, akkor a védelmi szervezeten belül hatékonyabban tudna harcolni azért, hogy Svédország is csatlakozni tudjon a jövőben.
Forrás: Dagens Nyheter
Tizennégy éve először csökkent hárommillió fő alá a munkanélküliek száma Spanyolországban
Annak ellenére, hogy az orosz–ukrán háború miatt a fogyasztói árindex hónapról hónapra romlik, úgy tűnik, a spanyol munkaerőpiac mozgásban maradt. A legfrissebb statisztikai adatok szerint májusban tovább nőtt a foglalkoztatottak aránya és jelenleg több mint 20 millió aktív munkavállaló él az országban. A szociális és munkaügyi minisztérium csütörtökön közzétett adataiból kiderül: a közelgő turistaszezon jelentősen hozzájárul a számok növekedéséhez. Spanyolországban most hárommillió fő alatt (2,92 millió) van a munkanélküliek száma, amire a 2008-as gazdasági válság óta nem volt példa. A határozatlan idejű szerződések aránya is emelkedik, bár a májusban megkötöttek között még mindig sok a részmunkaidős vagy a megszakításos megállapodás. A statisztika tanúsága szerint a nemek között a megszokott különbséget lehet felfedezni: sokkal több férfit szerződtettek, mint nőt. A szállodaipar növelte legjobban a munkavállalók számát, elérve ezzel a járvány előtti foglalkoztatási szintet. Csupán a bankszektorban és a háztartási alkalmazottak körében csökkent a foglalkoztatottak száma.