Spórolásba kezdtek az olaszok

Negyven éve nem látott drágulás sújtja Olaszországot a háború miatt.

2022. 06. 04. 7:30
Milánó, 2021. március 14. Sétáló emberek Milánó belvárosában 2021. március 14-én. A koronavírus-fertõzöttek számának növekedése miatt Olaszország nagy részén március 15-én zárlat lép életbe. A vörös zónában egész napos kijárási tilalom lép életbe, kizárólag munkavégzés vagy más súlyos indok miatt lehet elhagyni a lakhelyet és nem engedélyezett a rokonok vagy ismerõsök közötti látogatás. MTI/EPA/ANSA/Mourad Balti Touati Fotó: Mourad Balti Touati
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alig jelentették be a Brüsszelben megszavazott olajembargó hírét, máris repülni kezdtek az üzemanyagárak Olaszországban. A benzin ára elérte a két eurót (786 forint), a dízel pedig 1,9 euróra (747 forint) emelkedett. A kezelhetetlenné vált áringadozások miatt a kormány által életbe léptetett harminc centes adókedvezmény hatástalanná vált. A megemelkedett árak átlagosan havi 264 euró (közel 104 ezer forint) pluszköltséget jelentenek a háztartásoknak, ami mellett a megtakarításra is egyre kevesebb lehetőség jut. A lakosság 1983 óta nem tapasztalt drágulással néz szembe: az infláció elérte a 6,9 százalékot, az élelmiszerek esetében a 7,1 százalékot. Egyre több olasz már csak a legszükségesebb élelmiszereket vásárolja meg, az üzemanyag-drágulás pedig a halászatot is befolyásolja, ugyanis több halász számára veszteségessé vált a kihajózás. Az Adriai-tenger partján fekvő Ancona kikötőjébe már hatalmas tartályokban érkezik a kétes minőségű tengeri áru olyan területekről, mint például Tanzánia, Vietnám és a Seychelle-szigetek.

A termékeket ráadásul adalékanyagokkal is kezelik, hogy a több napos szállítás után is frissnek tűnjenek.

Az elhúzódó ukrajnai háború következtében az Olaszországra nehezedő migrációs nyomás is felerősödött. Az olasz belügyminisztérium adatai szerint év eleje óta több mint 19 ezer migráns érkezett az országba, májusban mintegy 7500-an. A bevándorlók főként Egyiptomból és Bangladesből jöttek, ahol egyre nagyobb az élelmiszerhiány, ugyanis gabonaszükségleteik mintegy fele Ukrajnából érkezett korábban. Mario Draghi olasz miniszterelnök a brüsszeli csúcson súlyos élelmiszerhiányra figyelmeztetett: „a búzaháborút is meg kell nyerni, ki kell állni a kiszolgáltatott afrikai országok mellett, még mielőtt túl késő lenne” – mondta a tagországok vezetőinek a kormányfő. Ferenc pápa nemrégiben arra szólította fel a háborúzó országokat, „ne használják a búzát fegyverként”. Az egyházfő olyan megoldást sürgetett, amely révén a szegény országokban élők millióinak tudják biztosítani az élelmezéshez való jogot.

Borítókép: Sétáló emberek Milánó belvárosában 2021. március 14-én. (Fotó: MTI/EPA/ANSA/Mourad Balti Touati)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.