– Az orosz–ukrán háború miatt Finnország és Svédország is felhagyott semlegességi politikájával, a NATO-hoz való csatlakozás mellett döntött. Moszkva retorzióval fenyegetett. Biztonságpolitikai szempontból milyen következményei lesznek, lehetnek a NATO-bővítésnek?
– Finnországgal és Svédországgal két erős és korszerű hadsereggel rendelkező országgal bővült a NATO, amelyek nemcsak haszonélvezői a szövetségnek, hanem képesek ténylegesen hozzájárulni a biztonságához. A moszkvai válaszok kimondottan visszafogottak voltak a két északi országgal kapcsolatban, de a Kreml eddig is a Nyugat részeként tekintett rájuk. A NATO katonai képességei erősödtek a két új tag felvételével.
Viszont északon egy 1300 kilométer hosszú szakaszon lett határos a NATO közvetlenül Oroszországgal. Ez még sokféle gondot jelenthet, elég csak a tavalyi belarusz–lengyel határon történtekre gondolni.
– A háború kimenetelét még nem ismerjük, de akárhogy is végződik, egy újabb hidegháborúra kell berendezkednie Európának?
– Amennyiben új hidegháborún a nyugati és nem nyugati országok közötti feszültségek, nézeteltérések növekedését értjük, akkor igen, erre kell készülni. Az elmúlt évek folyamatai kicsit erodálták az amerikai hegemóniát, de ennél sokkal fontosabb, hogy kikezdték a Nyugat kivételességének mítoszát. India, és egyes afrikai országok nem fognak a szabályalapú világrend jelszavai miatt önérdekükkel ellentétes politikát folytatni, és szembehelyezkedni egy orosz–kínai tengellyel. Ilyen értelemben nem lesz egy ideológiai alapon kettéosztott, igazi kétpólusú világ úgy, ahogy a hidegháborúban volt.