Észtország egyike azoknak az államoknak, amelyek kezdeményezték, hogy Oroszország állampolgárai ne kaphassanak beutazó – úgynevezett schengeni – vízumot az Európai Unióba. Az észt hatóságok hangsúlyozzák, hogy ez számukra nemzetbiztonsági kérdés. Az észt–orosz határon fekvő, orosz többségű Narva városának példája igazolni látszik az észt aggodalmakat – írja a wPolityce.pl hírportálon megjelent cikkében Grzegorz Górny lengyel publicista.
A szerző egy júliusi közvélemény-kutatásra hivatkozik, amelyből kitűnik, hogy Észtország lakosságának 25 százaléka támogatja az Ukrajna elleni orosz hadműveletet. Nem a véletlenek egybeesése, hogy Észtország lakóinak 25 százaléka orosz nemzetiségű, mintegy 345 ezren vannak az 1,3 milliós balti országban.
Jól szemlélteti ezt a helyzetet az 57 ezres Narva határváros, Észtország harmadik legnagyobb városa, ahol a lakosság 95 százaléka orosz anyanyelvű, és pontosan ilyen arányban támogatja Vlagyimir Putyin elnök Ukrajna elleni háborúját.
Narva az azonos nevű folyó mellett fekszik, amely természetes határt képez Észtország és Oroszország között, és a város közelében ömlik a Balti-tengerbe. A második világháború előtt Narva lakossága észt nemzetiségű volt. Miután 1940-ben Észtországot a Szovjetunió bekebelezte, Sztálin parancsára kitelepítették az észt lakosságot, és helyükre oroszokat vittek be, gyökeresen megváltoztatva az etnikai összetételt.
Az észtországi oroszok többsége támogatja a kommunista múlt jelképeinek fennmaradását a közterületeken. Legutóbb akkor mutatkozott ez meg, amikor az észt parlament törvényt fogadott el a szovjet múltból maradt összes emlékmű elbontásáról. Ennek nyomán Narvából is eltávolították a talapzaton álló T-34-es tankot, ami a helyi orosz lakosság ellenkezésébe ütközött. Arról panaszkodtak, hogy senki nem kérte ki a véleményüket, és hogy számukra a szovjet tank a német megszállás alóli felszabadulást jelképezte. Az észt kormány véleménye szerint viszont az orosz megszállás és katonai agresszió szimbóluma volt.
Kersti Kaljulaid, Észtország korábbi elnöke Narvában nemrég elmondta, hogy bár a tank a szovjet megszállást is jelképezte, eredetileg úgy gondolták, hogy történelmi reliktumként a helyén maradhat. Az Ukrajna elleni orosz támadás azonban mindent megváltoztatott.
Kaljulaid szerint az emlékmű további fennmaradása egyenértékű lenne az orosz agresszió igazolásával, ezért lebontásának felelőssége nem az észt kormányt, hanem Putyint terheli.
Narva orosz többségű önkormányzata nem osztja ezt az álláspontot. Ékes példája ennek az a vita, amely a város két utcájának elnevezése körül zajlik. Ezek Albert-August Tiimann és Ants Dauman nevét viselik, akik észt bolsevikok voltak, és az első világháború után – amikor Észtország függetlenné vált –, kommunista rendszert próbáltak meghonosítani Narvában. Mindkettőjük kezéhez vér tapad, bűncselekményekben, sok észt hazafi kivégzésében vettek részt (Dauman a Vörös Hadsereg tisztjeként a Breszt melletti harcokban esett el az 1920. évi lengyel-bolsevik háború idején). A tallinni központi kormány nyomást gyakorol a narvai önkormányzatra, hogy vegyék le a két kommunista bűnös nevét az utcatáblákról, de ez a követelés a helyi oroszok ellenállásába ütközik.