A patrióta üzeneteket hiányolja a nagy román pártok retorikájából Klaus Jonannis államfő nemzetbiztonsági tanácsadója. Constantin Ionescu egy bukaresti konferencián azt mondta: hisz a hazafiságban.
Románia nagy problémája, hogy a politikai fősodor, a nagy politikai pártok elfelejtettek beszélni erről. Egészen biztos vagyok abban, ha egy európait megkérdezünk a hovatartozásáról, elsőre nem az lesz a válasz, hogy európai. A nemzetiségét fogja közölni: magyar, román, lengyel, cseh vagy akármi más. Ezután fog csak európai hovatartozásáról beszélni, és ez teljesen természetes
– fogalmazott Ionescu.
Az elnöki tanácsadó annak a közvélemény-kutatásnak a bemutatása alkalmából rendezett tanácskozáson vett részt, amelyet a romániai Információs Hadviselést és Stratégiai Kommunikációt Elemző Laboratórium, valamint a Román Akadémia keretében működő politikatudományi intézet rendelésére készítettek. A felmérés adatai azt jelzik: csökkent az elmúlt egy évben a románok NATO-ba és az Európai Unióba vetett bizalma. A megkérdezettek hetven százaléka szerint most az a legfontosabb, hogy véget érjen a háború. Ionescu úgy véli, a populizmus veszi át ezeket a témákat, ha nincs természetes közbeszéd a felvilágosult hazafiságról.
Nem értem, miért nem mondhatnánk ki ma azt, hogy románok, európai románok vagyunk
– hangsúlyozta az elnöki tanácsadó. Szerinte a közvélemény-kutatás adatait az ukrajnai háború befolyásolta.
A felmérés azon kérdésére, hogy „jó irányba haladnak-e a dolgok Romániában?”, a megkérdezettek 87 százalékkal nemmel válaszolt. A bizalmi rangsort továbbra is az egyház és a hadsereg vezeti. A NATO megítélése a tavalyi 67 százalékról 54 százalékra csökkent, az Európai Unióé 59-ről 40 százalékra. A lakosság jelentős része a romániai, illetve a brüsszeli döntéshozókat tartja felelősnek az energiaárak elszabadulásáért. Csökkent a nyugati hatalmakba vetett bizalom is: az Egyesült Államoké a tavalyi 70 százalékról 44-re, az Egyesült Királyságé 62-ről 42 százalékra, Németországé 69-ről 39 százalékra. Oroszország bizalmi indexe a 2021-es 41-ről 0,1 százalékra zuhant. A Maszol erdélyi hírportál által idézett felmérés összegzése szerint Románia az európai tendenciát követi: a lakosság a nemzeti érdek mögé sorakozik fel.
Borítókép: Illusztráció: Románia és az Európai Unió zászlaja a romániai Természettudományi és Régészeti Múzeum épületén (Fotó: AFP/NurPhoto/Hristo Rusev)