Biden a kölcsönösen átléphetetlen határokról szeretne egyeztetni a kínai elnökkel

Joe Biden amerikai elnök a G20-országok vezetőinek indonéziai csúcstalálkozóján arról szeretne egyeztetni Hszi Csin-ping kínai elnökkel, hogy melyek azok a határvonalak, amelyeket egyik országnak sem szabad átlépnie – derült ki az elnök szerdán tartott, washingtoni sajtótájékoztatóján.

Forrás: MTI2022. 11. 10. 7:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Biden arról beszélt, világosan kell látni, hogy van-e ellentét aközött, amit a kínai elnök Kína nemzeti érdekeiről gondol, és aközött, amit ő maga az Egyesült Államok kulcsfontosságú érdekének tart. Mint mondta: hajlandó együttműködni Hszivel, hogy feloldják ezeket az ellentéteket. Biden megerősítette, hogy Tajvan kérdéséről is beszélni akar a kínai elnökkel. 

– Tajvan-doktrínánk egyáltalán nem változott – szögezte le az amerikai elnök, aki korábban azzal vonta magára Peking haragját, hogy azt mondta: 

Washington katonákkal védené meg Tajvant, ha Kína megtámadja.

Peking szakadár tartományának tekinti a szigetet, és nem zárja ki, hogy erővel foglalja vissza a területet, amelynek 1949, a kínai kommunisták polgárháborús győzelme óta saját kormánya van. Az Egyesült Államok a sziget legnagyobb fegyverszállítója, ugyanakkor részese annak a nemzetközi konszenzusnak, miszerint csak egyetlen Kína létezik, és nem ismeri el Tajvant független országként.

A kínai külügyminisztérium egy szóvivője csütörtökön újságíróknak a közelgő találkozóra vonatkozó kérdésére válaszolva azt mondta, az Egyesült Államoknak együtt kell működnie Kínával annak érdekében, hogy elkerüljék a félreértéseket és a téves megítéléseket.

Hozzátette, Kína nagy jelentőséget tulajdonít annak, hogy az amerikai fél felvetette, a két ország vezetője tartson személyes tanácskozást jövő héten Balin, és erről folyamatos az egyeztetés Washington és Peking között.

Biden szerdai sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy Tajvan kérdéséről is beszélni akar majd a kínai elnökkel.

Tajvan-doktrínánk egyáltalán nem változott

– szögezte le az amerikai elnök, aki korábban azzal vonta magára Peking haragját, hogy azt mondta: Washington katonákkal védené meg Tajvant, ha Kína megtámadja.

A kínai külügyi szóvivő úgy fogalmazott, hogy Tajvan továbbra is Kína legfőbb érdekeltségei közé tartozik.

Hozzátette, hogy Peking hajlandó együtt dolgozni az Egyesült Államokkal „a kölcsönös tisztelet, a békés együttélés, a minden fél számára előnyös együttműködés kialakításán, de eközben határozottan védeni fogja saját szuverenitását, biztonságát és fejlesztési érdekeit”.

A katonai beavatkozást illetően az Egyesült Államok az úgynevezett stratégiai kétértelműség politikáját követi. Joe Biden a héten először Phnompenbe utazik a Dél-kelet Ázsiai Országok szövetsége (ASEAN) csúcstalálkozójára, majd az indonéziai Balira, ahol a legfejlettebb és a legnagyobb feltörekvő országokat tömörítő G20-csoport állam- illetve kormányfőinek találkozóján vesz részt.

Borítókép: Joe Biden amerikai elnök (Fotó: MTI/AP/Alex Brandon)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.