Rengeteg erőszakos támadás érte az életvédőket az abortuszpártiak részéről

Az életpárti csoportoknak lényegesen több erőszakos támadást kellett elviselniük az elmúlt hónapokban az Egyesült Államokban, mint az abortuszpárti aktivistáknak, derül ki egy friss felmérésből – olvasható a V4NA nemzetközi hírügynökség cikkében.

Forrás: V4NA2022. 11. 06. 19:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Bűnmegelőzési Kutatóközpont (CPRC) nem rég közzétett jelentése 135 támadást azonosított az életpárti személyek és szervezetek ellen, míg mindössze hat példát sorolt fel az abortuszpárti személyek és szervezetek elleni erőszakra. A kutatás megállapította, hogy

május 2-a óta az életpárti csoportok és aktivisták 22-szer több erőszakos cselekménynek voltak kitéve, mint abortuszpárti társaik.

Az abortusz kérdése azután lett éles közéleti viták tárgya, hogy az amerikai legfelsőbb bíróság a Dobbs kontra Jackson Women’s Health Organization ügyben hatályon kívül helyezte az abortuszt országszerte legalizáló Roe kontra Wade döntést májusban. 

A bíróság döntése és az ezt felhozó per ítélete szerint az amerikai alkotmány nem tartja alapvető jognak az abortuszt. A döntés visszaadta az államoknak az abortuszra vonatkozó törvények meghozatalának hatáskörét is, aminek következtében több államban is szigorítottak a terhességmegszakítás szabályain.

A jelentés a május 2. és szeptember 24. között történt összes erőszakos incidenst vizsgálja.

A lista sok átfedést tartalmaz a The Christian Post által összeállított három különálló listával, amelyek az egyházak és az életpárti terhességi központok elleni támadásokról szólnak, hívja fel rá a figyelmet a hírportál. Kiemelik ezek a támadások az abortuszpárti graffitikkel való megrongálástól kezdve a sokkal nagyobb károkat okozó robbantásokig terjedtek.

A CPRC listáján szerepel, hogy egy idős életvédő aktivistát szeptember 20-án meglőttek Michiganben, vagy hogy egy tizenéves életvédő aktivistát Kansasben támadtak meg július végén. De a lista emlékeztet a Brett Kavanaugh legfelsőbb bírósági bíró elleni júniusi merényletkísérletre is, vagy életvédő diákaktivisták megtámadására egy abortuszpárti gyűlésen Indianában.

Abortuszpárti aktivisták egyébként újságírókra és rendőrökre is rátámadtak az elmúlt hónapokban.

Az abortuszpárti személyek és szervezetek elleni erőszakos cselekmények példái közé tartozik, amikor két abortuszklinikán gyújtogattak Wyomingban és Michiganben. 

Egy abortuszklinika önkéntesét megtámadták Észak-Karolinában, és egy elpusztult, legyekkel borított mosómedvével teli zsákot is otthagytak egy ohiói abortuszklinika ajtaja előtt.

Életvédő szervezetek és katolikus csoportok az elmúlt hetekben felháborodásuknak adtak hangot annak kapcsán, hogy a Biden-kormányzat nem reagált a Dobbs-döntést követően az életvédő templomok és terhességi központok elleni erőszakra.

Júniusban a CatholicVote csoport több más életvédő szervezet élén felszólította az amerikai igazságügyi minisztériumot, hogy vizsgálja ki a katolikus templomok elleni támadásokat.

Ezek a támadások egyébként már 2020 májusában megkezdődtek, nem sokkal azután, hogy George Floyd rendőrségi őrizetben bekövetkezett halála zavargásokat és erőszakot váltott ki az Egyesült Államokban.

2021 elején, még mielőtt a legfelsőbb bíróság döntést hozott volna, a nemzeti hírszerzés jelentést készített, amelyben az abortusszal kapcsolatos hazai erőszakos szélsőségeseket a hazára leselkedő különleges fenyegetésként sorolta fel.

A jelentés az abortusszal kapcsolatos belföldi erőszakos szélsőségeseket úgy határozta meg, mint akik ideológiai programmal támogatják az élet- vagy abortuszpárti meggyőződéseket, hangsúlyozva, hogy a politikai vagy társadalmi álláspontok puszta képviselete, a politikai aktivizmus és az erős retorika használata nem feltétlenül minősül erőszakos szélsőségességnek, és alkotmányos védelem alatt állhat.

Borítókép: A legfelsőbb bíróság abortuszról szóló döntése ellen tüntetnek Atlantában 2022. június 24-én, miután a testület hatályon kívül helyezte azt a csaknem ötvenéves döntést, amely alapján a szövetségi kormány garantálta az abortusz jogát (Fotó: MTI/EPA/Erik S. Lesser)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.