Matteo Piantedosi olasz belügyminiszter szerdán a római parlament előtt számolt be a kormány jövőbeni migrációs politikájának irányvonaláról, valamint tisztázta a civil hajókkal szemben életbe léptetett eljárások következtében kialakult nemzetközi feszültségeket.
A belügyi tárca vezetője beszédében azt szorgalmazta, hogy az Európai Unió tagországai közösen dolgozzanak ki egy nagyszabású stratégiai migrációs politikát az illegális bevándorlás megfékezésére.
Elmondása szerint az olasz kormány a továbbiakban is a humanitárius magatartás és a szigor elvét alkalmazza, ugyanakkor tartja magát azon elhatározásához, hogy nem fogadja az illegális bevándorlókat. Piantedosi felszólalásában leszögezte,
a bevándorlási hullámot nem elszenvedni, hanem szabályozni, kezelni kell.
Kitért a befogadóközpontokban kialakult túlzsúfolt állapotokra, valamint arra, hogy a jelenleg nyilvántartott százezer bevándorló ellátása egyre komolyabb kihívást jelent a nehéz gazdasági helyzetbe került országnak. Kiemelte, hogy a bevándorlók fogadásának mérlegelésekor közbiztonsági szempontokat is figyelembe kell venni. Felhívta a figyelmet arra, hogy 60 százalékkal emelkedett meg az érkezők száma a tavalyi évhez képest, az év eleje óta 90 ezren lépték át az országhatárt. Felszólalásában ismertette a belügyminisztérium hivatalos adatait, miszerint az év eleje óta 69 ezer nemzetközi menedékkérelmet nyújtottak be, ez 57 százalékkal több, mint a tavalyi évben. A menedékkérelmek 57 százalékát visszautasították, míg 43 százalékuk esett pozitív elbírálás alá.
A számadatok egyértelműen tükrözik, hogy az Olaszországba érkező személyek túlnyomó többsége gazdasági indíttatásból indul útnak, és nincs jogosultsága, hogy az ország területén maradjon.
A civil hajók kapcsán kialakult nemzetközi konfliktusokkal kapcsolatban a belügyminiszter tisztázta, hogy Olaszország nem helyezett kilátásba tilalmat az Ocean Viking norvég felségjelzésű civil hajóval szemben, mely valójában nem tartózkodott olasz felségvizeken. A hajó kapitánya önként döntött úgy, hogy a francia partok felé veszi az irányt. Ezen döntésével komoly konfliktus kirobbanását idézte elő, nemcsak a francia–olasz kapcsolatokban, hanem az európai tagországok között is felkavarta a kedélyeket.