Mianmar puccsal hatalomra jutott katonai kormánya szabad és tisztességes választásokat ígért az év végére, valamint 7012 bebörtönzött elítéltet enged szabadon a Nagy-Britanniától való függetlenség 75. évfordulója alkalmából kihirdetett amnesztia részeként. Egyelőre nem tudni, hogy engednek-e szabadon politikai foglyokat is, az MRTV állami televízió beszámolója szerint a gyilkosságért vagy nemi erőszakért elítélt, valamint a robbanóanyagokkal, törvényellenes szervezkedéssel, fegyverekkel, kábítószerrel és korrupcióval kapcsolatos vádak miatt bebörtönzöttek nem részesülhetnek közkegyelemben.
A fővárosban, Najpjidóban grandiózus katonai felvonulással megtartott ünnepségen a junta vezetője, Min Aung Hlaing tábornok ünnepi beszédében azt ígérte, hogy a 2021-es hatalomátvétel után bevezetett szükségállapot legutóbbi, hat hónapos meghosszabbításának lejárta, vagyis január vége után, de még az idén szabad és tisztességes választásokat tartanak az országban a 2008-as alkotmányban foglalt szabályok szerint.
Miután az elmúlt két évben minden ellenzéki tevékenységet elfojtó hadsereg ellenőrzi majd a demokratikusnak ígért választás teljes folyamatát, annak célja feltehetően nem más, mint a hadsereg hatalomátvételének hitelesítése, illetve a tábornokok hatalmának megszilárdítása – jegyezte meg a Reuters hírügynökség.
A délkelet-ázsiai országot sújtó nemzetközi elszigeteltségre és a nyugati szankciókra utalva beszédében Min Aung Hlaing kikelt „a Mianmar belügyeibe beavatkozni akaró országok és szervezetek zavarkeltő törekvései” ellen, és méltatta azt a néhány országot – köztük Kínát, Indiát, Thaiföldet, Laoszt és Bangladest –, amelyek fenntartják a junta támogatását.
Mianmarban káosz uralkodik azóta, hogy a hadsereg puccsal visszaszerezte a hatalmat a Nobel-díjas Aung Szang Szú Kji kormányától, amely 2015-ben elsöprő fölénnyel nyerte meg a választásokat, véget vetve akkor a katonai junta 49 éves uralmának. A Nobel-békedíjas volt vezetőt, aki életének nagy részét fogságban töltötte a katonai kormányok alatt, a junta hatalomátvétele után ismét letartóztatták, és számos – jogvédők szerint – abszurd bűncselekmény miatt elítélték. Tavaly év végén öt újabb korrupciós vádpontban találták bűnösnek, és további hét évre bebörtönözték, lezárva ezzel a koncepciós perek maratoni sorozatát.
A junta brutális erőszakkal fojtotta el a békés demokráciapárti tüntetéseket, és véres leszámolásokat rendezett az új hatalom vélt vagy valódi ellenfeleinek körében. Ez fegyveres ellenállást váltott ki az országban. A hadsereg, amelynek 2021-es puccsa a muszlim vallású rohingja kisebbség újabb menekülthullámát indította el, ma is sűrűn keveredik összecsapásokba a nagyobb autonómiára törekvő etnikai kisebbségek fegyveres csoportjaival és a demokrácia visszaállításáért küzdő erőkkel.
A függetlenség napja alkalmából Min Aung Hlaing tábornok személyesen tüntetett ki kedden egy nacionalista és iszlámellenes nyilatkozatairól ismert buddhista szerzetest kiemelkedő munkásságáért. Viratu szerzetest a Time Magazin 2013-ban a „buddhista Bin Ladennek” nevezte az al-Kaida terrorhálózat néhai vezetője után.
Borítókép: Rendőrök a Mianmar függetlenségének 75. évfordulója alkalmából rendezett katonai parádén Najpjidóban 2023. január 4-én (Fotó: MTI/AP/Aung Shine Oo)