A franciák második kedvenc úti céljának eléréséhez nem szükséges átkelni az Atlanti-óceánon, elég csak Korzikáig menni, ugyanis Napóleon szülővárosa, Ajaccio áll a dobogó második fokán, ide átlagosan 203 euróba kerül egy repülőjegy. A sziget egy másik városa, Bastia az ötödik legnépszerűbb célpont és a top 5-be két portugál város, Lisszabon és Portó is bekerült, a harmadik és a negyedik helyre. A Liligo adatai szerint Portugáliába olcsóbban el lehet jutni repülővel, mint Korzikára, mivel Lisszabonba 162 euróba, Portóba pedig 168 euróba kerül egy oda-vissza út. Ezen célpontok esetében is volt némi drágulás a tavalyi évhez képest, de nem olyan jelentős, mint a tengerentúli úti célok esetében, 2 és 7 százalék között van az áremelkedés.
A lista hatodik helyére került Marrákesh, a turisták körében kedvelt marokkói településre a tavalyi árnál 24 százalékkal drágábban, átlagosan 280 euróért lehet eljutni Franciaországból. A hetedik legnépszerűbb célpont a Kis-Antillákon található francia megye, Guadeloupe második legnagyobb városa, Pointe-à-Pitre, annak ellenére, hogy egy év alatt 49 százalékkal drágult az útiköltség, átlagosan 1063 euró. A franciák örök nagy kedvence, New York a nyolcadik helyen áll, ide 647 euróért lehet eljutni, a kilencedik pedig Athén. A görög fővárosba idén átlagosan 278 euróba kerül egy oda-vissza repülőjegy, 13 százalékkal kell érte többet fizetni, mint 2022-ben. Nagy meglepetésre, több év kihagyás után visszakerült a top 10-be Bangkok, a thai főváros nagyot ugrott előre, mivel tavaly még csak a 22. helyen állt a rangsorban. Ázsia egyre népszerűbb úti cél a franciák számára, míg tavaly a nyaralók egy százaléka utazott ide, addig idén ez az arány három százalékra nőtt, annak ellenére, hogy a jegyárak tetemes mértékben, 74 százalékkal drágultak a 2022-es évhez képest, idén átlagosan 1079 euróba kerül egy retúr repülőjegy.
A statisztikák szerint a franciák többsége azonban nem repülővel, hanem autóval megy nyaralni, a válaszadók 74 százaléka ezt a közlekedési formát részesíti előnyben, 22 százalék utazik repülővel, 17 százalék pedig vonattal, ez két százalékkal több, mint tavaly.
A szerbek közül sokan már a tengerparton vannak (Kovac Nikola)
Változatlanul Görögország a szerbiai turisták kedvence, de Montenegró, Törökország és Egyiptom is népszerű. Az előszezonra szinte minden hely elkelt, sokan már most a tengeren vannak.
80-90 euróért nyaralnak Görögországban azok a szerbiai turisták, akik időben foglaltak és az idény elejét választották. A legtöbb utazási iroda már ennyiért is tud tízéjszakás, buszos üdülést biztosítani május végén, június elején. A szerbiaiak elsősorban Görögország szárazföldi részét látogatják, a Halkidiki-félszigetet és környékét, valamint a Jón-tenger északi vidékét. Ezek ugyanis azok a területek, amelyek autóbusszal vagy személyautóval is viszonylag könnyen megközelíthetőek. Szerbiából végig autópályán haladva lehet ide eljutni, az út így legfeljebb 10 óra.
A főszezonban is ezek a görög üdülőhelyek a legnépszerűbbek, azzal, hogy az árak az előszezonhoz képest 3-4-szer magasabbak, vagyis fejenként legalább 250-300 euróba kerülnek. A szerbek előszeretettel utaznak az utazási irodák szervezésével, amelyek a szállás mellett a transzfert is biztosítják. A szállodák helyett inkább az apartmanokat kedvelik, amelyek jóval olcsóbbak, de ellátást nem biztosítanak.
Görögország mellett a szerbek továbbra is előszeretettel utaznak Montenegróba, ahova sokakat köt rokoni vagy baráti szál is. A szállások itt valamivel olcsóbbak. Mivel a nyelvet és a szokásokat is jól ismerik a szerbiaiak, általában maguknak szervezik az utat, nincs szükségük az irodák segítségére. A pihenni vágyók általában a Kotori-öböl varázslatos tájait választják, míg a szórakozásra éhesek Budva környékére mennek, ahol élénk éjszakai élet, klubok és koncertek várják a turistákat. A szerbiai és montenegrói infrastrukturális fejlesztéseknek köszönhetően ma már az Adria-part is sokkal könnyebben és gyorsabban megközelíthető, mint néhány évvel korábban.
A tehetősebb és nagyobb kényelemre vágyó turisták jellemzően Törökország vagy Egyiptom partjait keresik fel. Az utazási irodák fejenként 700 és 1700 euró között kínálják ezeket a repülős, szállodai ellátást biztosító utakat. A négy- és ötcsillagos hotelek teljes étel- és italfogyasztással, medencékkel, csúszdákkal, szervezett esti programokkal várják a turistákat.
A felsoroltak mellett Olaszország és Spanyolország, valamint az egzotikus helyszínek is egyre jobban érdeklik a szerbiai üdülni vágyókat.
Alekszandar Szenicsics, az Utazási Irodák Szerbiai Szövetségének igazgatója korábban azt mondta, bízik abban, hogy az üzemanyagárak ebben az évben stabilak maradnak, így nem kell olyan időközi áremelésekkel számolni, mint tavaly. A nyaralások ára ennek ellenére idén is emelkedett, átlagosan 15-20 százalékkal.
Szerbiában belföldi turizmusra is van lehetőség, főként a hegyvidéki üdülőközpontok és a gyógyfürdők a népszerűk, melyek apartmanokat és szállodai ellátást is kínálnak. A hotelek közül egyre több biztosít wellness-ellátást is. A legkedvezőbb áron azonban azok üdülhetnek, akik a falusi turizmust választják. A vidéki szállásadók alacsony árat és nagy vendégszeretetet kínálnak.
A belföldi turizmusnak évek óta komoly lendületet ad a szerb kormány idegenforgalom-serkentő akciója is, amelynek keretében 5000 dináros, vagyis nagyjából 40 eurós összeggel segítik az országon belül nyaralókat. A 100 ezer utalványt idén rekord idő, mindössze 10 óra alatt kapkodták szét az emberek.
Egyre vonzóbb lett Székelyföld (Pataky István, Marosvásárhely)
A romániaiak közel nyolcvan százaléka európai országokba készül idén nyáron, és több mint felük legfeljebb háromszáz eurót hajlandó repülőjegyre költeni – derül ki a Vola.ro romániai portál online felmérésének május közepén közzétett eredményeiből. A turisztikai ügynökség közvélemény-kutatása szerint a megkérdezettek fele tudja már, hogy hol fog nyaralni, de még nem vette meg a repülőjegyet; 78 százalékuk valamelyik európai országba készül, 9,1 százalékuk Európán kívüli desztinációt (Dubai, Izrael stb.) választott, 7,3 százalék Romániában tölti a nyári szabadságát, míg 5,6 százalékuk egy egzotikus országot (Zanzibár, Mexikó stb.) keres fel.
A Maszol erdélyi portál az Agerpres hírügynökségre hivatkozva azt írja, repülőjegyre a romániaiak több mint fele, 53 százaléka száz és háromszáz euró közötti, 36 százaléka száz euró alatti összeget költene. Egyébként az elsöprő többség, a megkérdezettek 88,7 százaléka repülővel utazna nyaralni. A romániaiak közel kétharmada (64,5 százalék) a következő három hónapban, 28,2 százaléka a következő 3-6 hónapban, 7 százaléka pedig a következő 6-9 hónapban készül vakációzni. Kevesebb mint egyharmaduk (30,6 százalék) még semmit sem tervezett, míg 17,2 százalékuk már megtervezte és ki is fizette a teljes nyaralását.
A felmérésből kiderül az is, hogy a romániaiak 60,2 százaléka több mint egy hónappal korábban foglalja le nyaralását. Több mint felük (56,7 százalék) ezt szállásfoglalási weboldalakon teszi meg, 30,1 százalék közvetlenül a szolgáltatónál (hotel, légitársaság), 13,2 százalék pedig utazási tanácsadóhoz vagy turisztikai ügynökséghez fordul. A közvélemény-kutatás szerint a romániaiak az úti céljuk kiválasztásakor a következő kritériumokat veszik figyelembe: jussanak hozzá olcsó repülőjegyhez (44,6 százalék), olyan helyszínen nyaraljanak, ahol még nem voltak (38,4 százalék), jussanak el gyorsan, közvetlen repülőjárattal a desztinációhoz (16,4).
Kelemen Barna marosvásárhelyi turisztikai szakértő a Magyar Nemzetnek arra emlékeztetett, hogy az utóbbi évtizedben lényegesen megváltozott a turizmus világszinten.
Sokkal többen utaznak napjainkban, mint húsz évvel ezelött, szerencsére a belföldi turizmus is fellendült. Ez részben annak is köszönhető, hogy néhány éve a romániai állami szektorban dolgozók rendszeresen hozzájutnak az úgynevezett vakációs jegyekhez. Szó volt róla, hogy a magánszférában dolgozó személyek is kapnak ilyen jegyeket, így lenne normális, de egyelőre semmi konkrétum nincs az ügyben. Egyre többen keresnek fel minket az utazási irodában azzal, hogy évek óta nem voltak nyaralni, de a vakációs jegyeknek köszönhetően idén elutaznának valahova
– fogalmazott a szakértő. Kelemen Barna elmondta, tapasztalata szerint, a romániai utazni vágyók még mindig szívesebben töltik szabadságukat külföldön, mint odahaza, de a vakációs jegyek valamilyen szinten „rákényszerítik” az embereket, hogy ne csak külföldön, hanem hazai tájakon is töltsék el szabadságaikat, hiszen ezeket a jegyeket csak belföldön lehet felhasználni. Tájékoztatása szerint a külföldi úti célok közül a görög szigetvilág, a török riviéra, Tunézia, Egyiptom, Marokkó, Jordánia, Portugália, Málta, Spanyolország, Olaszország és Bulgária a legfelkapottabbak.
A belföldi utazási trendek nem sokat változnak évről évre, még mindig a romániai tengerpart a legkedveltebb nyaralóhely, ott is elsősorban Mamaia, de egyre többen keresik fel a Duna-deltát és a hegyvidéki településeket. Brassó és környéke nagyon népszerű, a Prahova völgye, a Transalpina országút a Déli-Kárpátokban, a Parang-hegységben. Maros, Hargita, és Kovászna megye is egyre vonzóbb úticél, újabban a kastélyszállások miatt is, főként az ország keleti és déli részéről származó utazók körében. Székelyföld, sajnos, még így is elégtelenül kiaknázott térség. Máramaros nagyon szép tájakkal rendelkezik, évről évre egyre többen látogatnak oda, ott a falusi turizmus nyert terepet
– magyarázta a turisztikai szakértő. Kelemen Barna arról is tájékoztatott, hogy Romániában egyre népszerűbbek a wellness-szállodák. – Az utazni vágyók gyakran érdeklődnek a nagyobb városok iránt is országszerte, idén a leglátogatottabb nyilvánvalóan Temesvár lesz, lévén ebben az évben Európa egyik kulturális fővárosa – tette hozzá a szakértő.
Borítókép: Turisták követnek egy idegenvezetőt Barcelona óvárosában, 2022. május 11-én (Fotó: AFP/Lluis Gene)