– Hacsak nem történik drasztikus irányváltás a török kormány részéről, a jelenlegi körülmények között nem folytatódhat Törökország uniós csatlakozási folyamata – szögezték le az Európai Parlament (EP) tagjai eheti jelentésükben. A képviselők egyúttal szorosabb kapcsolatot szorgalmaznak Ankarával, tekintettel arra, hogy kulcsfontosságú partner a biztonság, a kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok, valamint a migráció területén. Hozzátették azonban, hogy a török vezetésnek minden további késedelem nélkül ratifikálnia kell Svédország NATO-tagságát, melyet nem lehet összefüggésbe hozni az EU bővítésével.
Újraéledhetnek a tárgyalások Törökország EU-csatlakozásáról?
Európai országok sora várakozik arra, hogy csatlakozhasson az Európai Unióhoz, ám mind közül Törökország várakozik a legrégebb óta, 24 éve ugyanis tagjelölti státusban van. Noha az utóbbi időben újra és újra napirendre került a török tagság – különösen azután, hogy Ankara beleegyezett a NATO Svédországgal való bővítésébe –, az Európai Parlament a napokban leszögezte: a török csatlakozási tárgyalások a jelenlegi körülmények között nem folytatódhatnak. A Magyar Nemzetnek Hóvári János nagykövet, a Türk Államok Szervezete Magyarországi Képviseleti Irodájának vezetője beszélt Brüsszel és Ankara közötti kapcsolatokról.
Az uniós külügyminiszterek csütörtökön ültek tárgyalóasztalhoz Brüsszelben, és megállapodtak abban, fel kell éleszteni a kapcsolatokat Ankarával – 2021 márciusa óta először került a külügyminiszteri találkozók agendájára Törökország. Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője ugyanakkor feltételekhez köti a csatlakozási tárgyalások folytatását. Ezek egyike Ciprus kérdése: a sziget északi területeit 1974-ben megszerezték a törökök, majd 1983-ban kikiáltották a kizárólag Ankara által elismert Észak-ciprusi Török Köztársaságot – cserébe viszont Törökország a déli, görög Ciprust nem ismeri el államnak.
Borrell szerint a török–uniós kapcsolatok kulcskérdése, tudják-e rendezni a nézeteltérést.
A sziget körüli vitára Recep Tayyip Erdogan is reagált csütörtökön: „Megismétlem azt a történelmi felhívást, melyet az ENSZ pódiumán intéztem az egész világhoz: ismerjék el Észak-Ciprust a lehető leghamarabb” – fogalmazott a török elnök. Hozzátette: a jelenlegi körülmények között már nem tartja elképzelhetőnek a szövetségi megoldást. 2004-ben ugyanis az ENSZ keretében népszavazást tartottak egy konföderatív Ciprus létrehozásáról, ezt a török ciprióták meg is szavazták, ám a görögök elutasították.
A napokban a ciprusi kérdés is előtérbe került a nemzetközi politikában, ugyanis Nicosia azt szorgalmazza, nevezzenek ki olyan uniós különmegbízottat, aki a sziget körüli viták rendezését elősegítené.
Ankarának ugyanakkor más feltételei is vannak: olyan ügyekben vár előrelépést Brüsszeltől, mint a vízummentes utazás és a csatlakozási folyamat több nyitott fejezetének lezárása. Erdogan azt is kérte, legalább az üzletemberek és diákok számára könnyítsék meg az utazást a tagállamokba. Nacho Sánchez Amor spanyol EP-képviselő, az EU-Törökország parlamenti vegyes bizottság tagja azonban arról beszélt a napokban, ha Törökországban nem történik előrelépés az emberi jogok és a jogállamiság terén, nem kap zöld utat sem a vámunió, sem a vízummal kapcsolatok kérelmek.
A Magyar Nemzetnek Hóvári János nagykövet, a Türk Államok Szervezete Magyarországi Képviseleti Irodájának vezetője elmondta, nyolc tárgyalási fejezetet a bizottság blokkol, hatot pedig a Ciprusi Köztársaság. „A 2005-ben megnyitott 16 fejezetben történt előrelépés, de az elmúlt években ezekben is megszakadt a párbeszéd, bár van 5 olyan fejezet, amelyet politikai akarat esetén újra lehetne nyitni” – fogalmazott a szakértő.
Miért akadt el Törökország uniós csatlakozása?
Törökország EU-csatlakozási folyamata elakadt. Ez senkinek sem jó. De ennek a hátterében egyelőre olyan feloldatlan ellentétek vannak a kelet-mediterráneumi tengeri talapzatot és a ciprusi görög és török közösség jövőjét, valamint egyes jogi elveket illetően, amelyekre egyelőre nincsenek még megoldási javaslatok sem. Reméljük a 2024-ben létrejövő új EU-vezetés erről másként fog gondolkozni
– magyarázta lapunknak Hóvári János.
Az uniós tagságra európai országok sora várakozik: Albánia, Bosznia-Hercegovina, Moldova, Észak-Macedónia, Ukrajna, Szerbia, Montenegró – ám mind közül a Törökországgal folytatott tárgyalások tartanak a legrégebb óta. Ankara még 1987-ben kérelmezte az akkori Európai Gazdasági Közösséghez való csatlakozását, majd az Európai Tanács 1999 decemberében tagjelölti státust adott Törökországnak. A csatlakozási tárgyalások 2005-ben nagy ütemben meg is indultak, 2016-ban viszont megszakadtak a török parlament által elfogadott terrorizmustörvény, jogállamisági aggodalmak, valamint a Ciprus-kérdésben mutatkozó Ankara–Brüsszel-ellentétek miatt.
2018 júniusában pedig első alkalommal jelentette ki az Európai Tanács, hogy Törökország még jobban eltávolodott az EU-tól, ennek következtében a csatlakozási tárgyalások gyakorlatilag leálltak és egyetlen további fejezet megnyitását vagy lezárását sem lehet fontolóra venni.
További Külföld híreink
A csatlakozási tárgyalások újraindítása nem csak a felek részéről merült fel, de olyan tényezők is sürgetik, mint például az idén lejáró hárommilliárd eurós támogatási csomag, melyet Brüsszel azért bocsátott Ankara rendelkezésére, hogy támogassa a szíriai menekültek befogadásában. A megállapodás értelmében pedig Törökország nem engedi tovább Európa irányába az illegális bevándorlókat – ennek következtében immár mintegy négymillió menekült él. Uniós tisztviselők azonban azt állítják, az egyezmény meghosszabbítása tervben van – számolt be a The Financial Times brit gazdasági napilap.
Törökország nélkül nincs sikeres EU-bővítés a Nyugat-Balkánon. De azt is kellő súllyal kellene Brüsszelben értelmezni, hogy az orosz–ukrán háború miatt Törökországon vezetnek át a kelet–nyugati kereskedelem legfontosabb útjai, s az ország az EU számára az elmúlt években meghatározó energetikai hub lett
– vélekedett Hóvári János.
Hogyan alakulna át az EU Törökország csatlakozásával?
Törökország csaknem 85 millió, zömében muszlim vallású embernek ad otthont, ennek kapcsán több EP-képviselő aggodalmát fejezte ki a csatlakozással kapcsolatban: álláspontjuk szerint a török közösség kulturálisan összeegyeztethetetlen az európai értékekkel és elképzelhetetlennek tartják az integrációt. Azon is felháborodtak továbbá, hogy a NATO Brüsszel beleegyezése nélkül gyorsított EU-tagságot ajánlott fel Ankarának, noha a két tömb nincs kapcsolatban egymással.
További Külföld híreink
Hóvári János ugyanakkor arról beszélt lapunknak, az EU-hoz való csatlakozás esetén a demográfiai összetétel nem sokat változna. „Törökország lakosságának jelentős része nyugatos, a muszlim hívőktől pedig távol áll a muszlim radikalizmus. Ha Törökország EU-tag lenne, az egyáltalán nem jelentené azt, hogy fél Törökország nyugati államokba költözne” – magyarázta a szakértő.
Hóvári János egyúttal arra is rámutatott, Törökország a Közel- és a Közép-Keleten biztonsági szelep. A NATO déli szárnyának az őre. Ezt a szerepét elsődlegesen a NATO-ban tölti be, mert az EU-nak egyelőre nincs a térséget illetően határozott védelem- és biztonságpolitikája.
Borítókép: Charles Michel, az Európai Tanács (k) és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (j) fogadja Recep Tayyip Erdogan török államfőt Brüsszelben 2020. március 9-én (Fotó: MTI/EPA/AFP/John Thys)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezDömötör Csaba: Nagyüzem lesz az EP-ben!
Az EP-képviselő ismertette a biztosjelöltek meghallgatásának folyamatát.
Barcelonát is elmosta az ár + videó
Nem kíméli a szélsőséges időjárás Spanyolországot.
Harris vagy Trump: ki lenne jobb barátja Romániának?
Románia Donald Trump korábbi elnöksége alatt éppúgy eleget tett Washington – elsősorban biztonságpolitikai – elvárásainak, mint Joe Biden idején.
Beleszólhatnak-e a lengyelek az amerikai elnökválasztásba?
Pennsylvania nélkül Harris nem nyerhet, Trump viszont igen.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Menczer Tamás: Magyar Péterék nem akarják, hogy mi döntsünk a jövőnkről! - videó
A lángoló levéltár elhamvasztotta a magyarok reményeit is
Csalás történt? Megérkezett a TV2 válasza a Megasztáros botrányra
Megszólalt az elhunyt Forgács Gábor lánya
Megérkezett a TV2 gigabejelentése: világhírű zenész jön a Megasztárba
A magyar Bosch-vezér elárulta, miért nem veszik az elektromos autókat
Távoznia kellett a Diósgyőr sportigazgatójának a Paks elleni győzelem után
Urblík vezérletével fordított a második félidőben a Vasas és már 4. a tabellán
Dombi Tibort a magyar válogatott korábbi szövetségi kapitánya válthatja
Szalai Attila váratlan esélyt kaphat, Dárdai lehet előtte a példa
Ákos zseniálisan tört borsot Magyar Péter orra alá
Már nem lehet kapni klasszikus Sport szeletet, de nem kell lemondani róla + videó
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezDömötör Csaba: Nagyüzem lesz az EP-ben!
Az EP-képviselő ismertette a biztosjelöltek meghallgatásának folyamatát.
Barcelonát is elmosta az ár + videó
Nem kíméli a szélsőséges időjárás Spanyolországot.
Harris vagy Trump: ki lenne jobb barátja Romániának?
Románia Donald Trump korábbi elnöksége alatt éppúgy eleget tett Washington – elsősorban biztonságpolitikai – elvárásainak, mint Joe Biden idején.
Beleszólhatnak-e a lengyelek az amerikai elnökválasztásba?
Pennsylvania nélkül Harris nem nyerhet, Trump viszont igen.