Veszélybe került az egész fekete-tengeri hajózás

Éjféltől az ukrán kikötők felé közlekedő valamennyi hajó katonai rakomány potenciális szállítójának minősül.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI, al-Arabiya2023. 07. 19. 19:15
Oroszország nem hosszabbította meg a Fekete-tengeri gabonamegállapodást, amely az ENSZ és Törökország közbenjárásával lehetővé tette az ukrán gabonatermények világpiacra való jutását. (Fotó: OSINTdefender / Twitter)
Oroszország nem hosszabbította meg a Fekete-tengeri gabonamegállapodást, amely az ENSZ és Törökország közbenjárásával lehetővé tette az ukrán gabonatermények világpiacra való jutását. (Fotó: OSINTdefender / Twitter)
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oroszország az általa felmondott gabonamegállapodás teljesítéséhez szükséges infrastrukturális létesítményeket vett célba a szerdán végrehajtott támadásaival – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Telegram-csatornán közzétett bejegyzésében.

Az államfő közölte, hogy utasította a hadsereget az emberek és a kikötői infrastruktúra védelmének megerősítésére. Tájékoztatott arról, hogy szerdán konferenciahívás útján információkat kapott az Odessza, Zsitomir és más régiók elleni orosz csapásokról. Olekszandr Kubrakov helyreállításért felelős miniszterelnök-helyettes és Ihor Klimenko belügyminiszter tájékoztatta az elnököt a támadások következményeiről.

Kubrakov később közzétette, hogy az odesszai és a csornomorszki kikötőkben lévő gabonaterminálokat érte támadás, ahol károk keletkeztek a létesítményekben.

A gabonaterminálok elleni támadás az egész világgal szembeni agresszió. Az orosz terroristák célja, hogy megsemmisítsék a világpiacok gabonaellátásának minden módját. A terrorista állam nemcsak Ukrajna, hanem Afrika és Ázsia lakossága ellen visel háborút, azok ellen, akiknek a gabonaellátás a túlélés kérdése. A világnak meg kell védenie a gabonát és a kikötői infrastruktúrát a világ élelmezésbiztonságának szavatolása érdekében

– hangoztatta a miniszterelnök-helyettes.

„Az orosz terroristák teljesen szándékosan a gabonamegállapodás infrastruktúráját célozták meg, így minden orosz rakéta csapást jelent nemcsak Ukrajnára, hanem világszerte mindenkire, aki normális és biztonságos életre törekszik” – fogalmazott Zelenszkij.

Közölte, hogy utasította a külügyminisztériumot arra, hogy tegye intenzívebbé a kapcsolattartást Ukrajna partnereivel az Oroszországra nehezedő nyomás fokozása és az ukrán gabonakivitel zavartalan folytatódása érdekében.

Zelenszkij szerdán Kijevben fogadta Leo Varadkar ír miniszterelnököt. A megbeszélésüket követő sajtótájékoztatón az ukrán államfő az Odesszát ért éjszakai orosz csapás kapcsán ismételten kiemelte, hogy a dél-ukrajnai város légitámadások elleni védelme érdekében Ukrajnának további SAMP/T, illetve Patriot légvédelmi rendszerekre van szüksége.

Szavai szerint mindkét rendszerből van már Ukrajnának.

Nem fogjuk megmondani, hol vannak most ezek a rendszerek, de működnek, méghozzá remekül. Ha lennének még ilyen rendszereink, akkor Odessza teljes infrastruktúráját védhetnénk, nem csak a kikötői létesítményeket

– tette hozzá.

Az Ukrajinszka Pravda hírportál katonai beszámolókat idézett arról, hogy Oroszország szerdára virradó éjjel harminc robotrepülőgépet, egy légibombát és 32 Sahid önmegsemmisítő drónt indított Ukrajna ellen, és az ukrán légvédelem 14 rakétát és 23 ellenséges drónt semmisített meg.

 

Minden hajó „potenciális katonai teherszállítónak” minősül

Csütörtöktől tovább fokozódhat az Ukrajnát ért ilyen jellegű támadások, ugyanis az orosz védelmi minisztérium július 20-ától annak bevezetését „vette fontolóra”, hogy a valamennyi, a Fekete-tengeren ukrán kikötőt megcélzó hajót „potenciális katonai teherszállítóhajónak” bélyegezze, és így a háborúban Kijev oldalán harcoló hajónak tekintse.

A nyilatkozat szerint

A fekete-tengeri gabonaegyezmény működésének megszűnésével és a tengeri humanitárius folyosó felszámolásával összefüggésben 2023. július 20-án, moszkvai idő szerint éjféltől a Fekete-tenger vizein az ukrán kikötők felé közlekedő valamennyi hajó katonai rakomány potenciális szállítójának minősül. Ennek megfelelően az adott ország lobogója alatt közlekedő hajók a kijevi rezsim oldalán az ukrajnai konfliktusban részt vevőnek minősülnek.

A nyilatkozat az orosz agresszió fokozódását jelzi.

Mindemellett a Fekete-tenger nemzetközi vizeinek északnyugati és délkeleti részének több területét is ideiglenesen veszélyesnek nyilvánítottak a hajózásra – ezzel megerősítve ellenőrzését a régió felett, azzal fenyegetve az ukrán kikötőkbe tartó hajókat, hogy az orosz erőkkel kerülhetnek szembe.

Mindez olyan intézkedéseket hozhat magával, mint a fokozott tengeri járőrözés, ellenőrzések vagy akár a hajók fedélzetére lépés vagy azok lefoglalása a potenciális katonai rakomány ellenőrzése ürügyén.

Szakértők szerint Oroszország ezen lépése aggodalmat vált ki a Fekete-tenger biztonságával és a hajózás szabadságával kapcsolatban. 

Megkérdőjelezve a nemzetközi tengerjog normáit és elveit, amelyek biztosítják a hajók jogát arra, hogy a nemzetközi vizeken szükségtelen beavatkozás nélkül szabadon közlekedhessenek.

Borítókép: Oroszország nem hosszabbította meg a fekete-tengeri gabonamegállapodást, amely az ENSZ és Törökország közbenjárásával lehetővé tette az ukrán gabonatermények világpiacra való jutását (Forrás: OSINTdefender/Twitter)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.