Joe Biden amerikai elnök kormánya támogatja azt az új jogszabályt, amely lehetővé tenné a befagyasztott orosz pénzek lefoglalását, hogy Ukrajna újjáépítésére fordítsák majd. 300 milliárd dollárról van szó, ami nagyon jól jönne Bidenéknek, mert lenne miből tovább finanszíroznia a háborút, főleg azután, hogy legutóbb a Kongresszus blokkolt egy hatvanmilliárd dolláros támogatást Ukrajnának, mondván, hogy túl sok pénzt fordítanak a háborúra.
Biden az orosz pénzek elkobzásából folytatná a háborút
Egyelőre erre nincs jogi lehetősége az amerikai elnöknek.
Egy magas rangú amerikai adminisztrációs tisztviselő állításaira hivatkozva arról ír a Bloomberg, hogy a Nemzetbiztonsági Tanács keresi a lehetőséget, hogy tudná majd Ukrajnát segíteni a háború utáni újjáépítésben, ami a Világbank becslései szerint akár 411 milliárd dollár is lehet majd.
Az Európai Unió viszont sokkal óvatosabb a kérdésben, fontolgatják egy rendkívüli adó bevezetését a befagyasztott orosz pénzekre, de még ettől is tart Németország és Franciaország is, mert félnek, hogy destabilizálná az eurózónát és attól is, hogy Moszkva megtorolhatja a lépést.
Jelenleg ugyanakkor az amerikai törvények nem teszik lehetővé a szuverén eszközök lefoglalását, elkobzását – erről beszélt korábban Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter. Ám azóta megváltozhatott sok minden, mert hétfőn már arról beszélt, hogy meg kell vizsgálni, milyen kockázattal járna egy ilyen lépés a dollárra, ha pedig szeretnék meglépni, akkor új törvényt kell elfogadnia a Kongresszusnak. A szenátus külügyi bizottsága is tárgyalja az ügyet, kétpárti egyeztetés folyik.
További Külföld híreink
A bizottságban részt vevő demokraták és republikánusok nem értenek egyet a törvényjavaslat két kulcsfontosságú részében. A javasolt jogszabály előírja Bidennek, hogy a G7-ekkel koordinálja az eszközök lefoglalását, de nem követeli meg jóváhagyásukat, amitől egyesek attól tartanak, hogy az Egyesült Államok egyoldalúan átteszi maguknak a pénzeket. Tartalmaz egy olyan részt is, amelynek célja, hogy megakadályozza Oroszországot abban, hogy megtámadja az elkobzást az amerikai bíróságokon, amelyek kiszolgáltatottak lehetnek az alkotmányban írtaknak.
A Bloomberg által megtekintett feljegyzések szerint a Fehér Ház kezdetben elzárkózott attól, hogy a G7 jóváhagyási követelményének bevezetésével kapcsolatban, de azóta hangsúlyozta, hogy a szövetségesekkel összehangoltan kell haladni.
Nem annyira bíznak már Zelenszkijben
Mindeközben a Bloomberg arról is ír, hogy egyre több a súrlódás Amerika és Ukrajna között, ugyanis Washington azt akarja, hogy Kijev konkrét tervet mutasson be arra, hogy győznék le az oroszokat.
Jake Sullivan, az Egyesült Államok nemzetbiztonsági tanácsadója biztosan felveti ezt a témát Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel folytatott beszélgetése során a davosi Világgazdasági Fórumon. A washingtoni tisztviselők attól is tartanak, hogy Zelenszkij és Valerij Zaluzsnij, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka közötti nézeteltérések nagyon lassíthatják az új stratégia kialakítását.
Mivel az ukrán ellentámadás megakadt és nem hozott semmilyen átütő sikert, ezért is fontos, hogy Kijev egy világos katonai stratégiát fogalmazzon meg, amivel amellett, hogy megvédik a már megszerzett területeket, akár az oroszok legyőzését is elérhetik.
Tudnunk kell, mi a tervük, és biztos vagyok benne, hogy a kormányzat is ezt szorgalmazza. Nem tudják egyértelműen megmondani, hogyan néz ki a győzelem
− mondta Johnny Ernst iowai republikánus szenátor.
Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (b) és Joe Biden amerikai elnök a megbeszélésüket követő sajtóértekezleten a washingtoni elnöki hivatal Eisenhover épületében levő Indiai Békeszerződés- teremben 2023. december 12-én. Biden bejelentette, hogy az Egyesült Államok újabb 200 millió dollár (69 milliárd forint) katonai támogatást juttat el Ukrajnába (Fotó: MTI/EPA/Michael Reynolds)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezEnnyi pénzzel segítettük eddig Ukrajnát és az onnan érkező menekülteket
Óriási volt az összefogás Magyarországon.
Református egyházi komplexumot adtak át Nagyváradon
Átadták a Lorántffy Zsuzsanna Református Egyházi Komplexumot.
Kreml: A ballisztikus rakétacsapás figyelmeztető lövés volt a Nyugat számára
A támadás komoly nemzetközi visszhangot váltott ki.
Orosz–ukrán háború: Kína tűzszünetet sürget
Ukrajna az orosz támadást a háború méretét és brutalitását jelentősen növelő lépésként értékelte.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Orbán Viktor: Magyar-román csúcs
Magyar Péter: Én egy jelenség, egy karakter vagyok, bárkit megkaphatok + videó
Ezért nem jó ötlet hűtőmágnest tenni a hűtőre
Nem fogja kitalálni, most ki balhézott össze a SPAR Magyarországgal
Mi legyen az ebéd hétvégén? Ezek az ízek tuti bearanyozzák a vasárnapod
Napindító: Dunda György - A volt ukrán főparancsnok szerint kirobbant a harmadik világháború + videó
Magyarország barátja lesz Trump NATO-nagykövete
Veszprém–Plock: amikor az ellenfelek barátok – Fazekas Ligetvárinak köszöni, hogy megúszta a súlyos sérülést
Megvan a magyar válogatott ellenfele a Nemzetek Ligája A divíziójában maradásért
Marco Rossi: Megvan a kulcsom a török zár feltöréséhez
Magyar Péter kínos magyarázkodásba kezdett, de nem volt benne sok köszönet
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezEnnyi pénzzel segítettük eddig Ukrajnát és az onnan érkező menekülteket
Óriási volt az összefogás Magyarországon.
Református egyházi komplexumot adtak át Nagyváradon
Átadták a Lorántffy Zsuzsanna Református Egyházi Komplexumot.
Kreml: A ballisztikus rakétacsapás figyelmeztető lövés volt a Nyugat számára
A támadás komoly nemzetközi visszhangot váltott ki.
Orosz–ukrán háború: Kína tűzszünetet sürget
Ukrajna az orosz támadást a háború méretét és brutalitását jelentősen növelő lépésként értékelte.