A német tartományok belügyminiszterei attól tartanak, hogy a cannabis legalizálása a szervezett bűnözés növekedéséhez vezet. A tartományi tárcavezetők ezért egy levelet küldtek a szövetségi kormánynak, hogy felhívják a figyelmet a tervezett intézkedés veszélyeire.
A jelenlegi törvénytervezet drasztikusan megkönnyíti a cannabis illegális kereskedelmét, és aligha gyengíti annak vonzerejét
– fogalmaznak a belügyminiszterek a levélben. Úgy vélik, amint legális lesz a cannabis, még többen fogják fogyasztani. A miniszterek a bűnügyi szakértők értékelésére hivatkozva attól tartanak, hogy ez növelné a piacot, és még vonzóbbá tenné a bűnözőknek. Németország egyébként már most is a globális illegális cannabiskereskedelem egyik csomópontja.
Karl Lauterbach szövetségi egészségügyi miniszter ezzel szemben úgy véli, hogy a cannabis legalizálása éppen leszűkíti majd a feketepiac mozgásterét.
A cannabist a feketepiac negatív hatásai nélkül, és csak nagyon korlátozott mértékben tesszük elérhetővé
– próbálta nyugtatni a kritikusokat Lauterbach egy lapinterjúban. A szociáldemokrata–zöld–liberális szövetségi kormány által benyújtott törvényjavaslat szerint a felnőttek a jövőben legfeljebb 25 gramm cannabist birtokolhatnak személyes használatra, és három cannabisnövényt termeszthetnek otthon. A legfeljebb ötszáz tagot számláló kluboknak is engedélyeznék a közös cannabistermesztést.
Ha az emberek cannabist akarnak fogyasztani, akkor azt inkább egy tiszta cannabist forgalmazó szövetkezetből szeretnék megtenni, mint dílereken keresztül
– érvel az egészségügyi miniszter. Az államminiszterek szerint ugyanakkor az egyes csoportok érdekei nem élvezhetnek elsőbbséget a közjóval szemben. A közúti közlekedésre gyakorolt hatásokkal kapcsolatban is komoly aggodalmak vetettek fel a tárcavezetők.
Elkerülhetetlenül több lesz a kisebb, de akár súlyos következményekkel járó közúti baleset, amelyek a cannabis hatására vezethetők vissza
– vélekednek. A belügyminiszterek az egészségügyi következményekre is figyelmeztetnek, különösen a gyermekekre és a fiatalokra nézve, és hivatkoznak az orvosi szövetségek, például a Német Orvosi Kamara bírálataira, amely a napokban ismét felhívta a figyelmet a veszélyekre. A kamara elnöke, Klaus Reinhardt messzemenő következményekre figyelmeztetett, és a cannabis legalizálása helyett megelőző intézkedéseket és felvilágosító munkát szorgalmazott.
A német közmédia felhívta a figyelmet: a szövetségi parlament valójában úgy tervezte, hogy a jövő héten elfogadja a cannabis legalizálásáról szóló törvényt, így az intézkedés első szakasza áprilisban lépett volna hatályba. A szavazás azonban egyelőre nincs napirenden a jövő heti ülésszakon, és a törvénnyel a három koalíciós párt a megállapodásukban szereplő tervet akarja megvalósítani, amelyet különösen a liberálisok és a zöldpártiak szorgalmaztak. A törvénytervezetet tavaly augusztusban fogadta el a szövetségi kabinet, és azóta a frakciók többször módosították.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)