A The New York Times bemutat egy lehallgatóállomást egy ukrán erődben, amely
Egyike annak a 12 titkos kémbázisnak, amit az elmúlt nyolc évben épített ki a CIA Ukrajnában, miután az ukránoknak sikerült elnyerniük az amerikaiak bizalmát.
2016 körül a CIA elkezdett kiképezni egy elit ukrán kommandóegységet, amely a 2245-ös egység néven ismert, és amely orosz drónokat és kommunikációs eszközöket foglalt le, hogy a CIA technikusai visszafejthessék azokat, és feltörhessék Moszkva titkosítási rendszereit. Az egység egyik tisztje Kyrylo Budanov volt, aki ma az ukrán katonai hírszerzést vezető tábornok.
A CIA segített kiképezni az ukrán kémek új generációját, akik Oroszországon belül, Európa-szerte, Kubában és más olyan helyeken tevékenykedtek, ahol az oroszok nagy számban vannak jelen.
A kapcsolat annyira mélyen gyökerezik, hogy a CIA tisztjei egy távoli nyugat-ukrajnai helyszínen maradtak, amikor a Biden-kormányzat evakuálta az amerikai személyzetet az Oroszország 2022. februári inváziója előtti hetekben. Az invázió során a tisztek kritikus fontosságú hírszerzési információkat továbbítottak, többek között arról, hogy Oroszország hol tervez csapásokat, és milyen fegyverrendszereket fognak használni.
Nélkülük nem lett volna módunk ellenállni az oroszoknak, vagy legyőzni őket
– mondta Ivan Bakanov, aki akkoriban az ukrán belföldi hírszerző ügynökség, az SZBU vezetője volt.
Ennek a hírszerzési partnerségnek a részletei egy évtizeden át szigorúan őrzött titkok voltak, a The New York Times azonban sok részletet nyilvánosságra hozott. Mint írják, most ezek a hírszerző hálózatok fontosabbak, mint valaha, mivel Oroszország támadásba lendült, Ukrajna pedig egyre inkább függ a szabotázstól és a nagy hatótávolságú rakétacsapásoktól, amelyekhez kémekre van szükség messze az ellenséges vonalak mögött. És ezek egyre nagyobb veszélyben vannak:
Ha a republikánusok a kongresszusban megszüntetik a Kijevnek nyújtott katonai támogatást, a CIA-nak vissza kell vonulnia.
Az ukrán vezetők megnyugtatására William J. Burns, a CIA igazgatója múlt csütörtökön titkos látogatást tett Ukrajnában, amely a tizedik látogatása volt az invázió óta.
A kezdetektől fogva egy közös ellenfél – Vlagyimir Putyin orosz elnök – hozta össze a CIA-t és ukrán partnereit. Putyin egyébként már régóta a nyugati hírszerző ügynökségeket vádolja Kijev manipulálásával és az ukrajnai oroszellenes érzelmek szításával.
Egy magas rangú európai tisztviselő szerint 2021 vége felé Putyin éppen azt mérlegelte, hogy elindítsa-e a teljes körű inváziót, amikor találkozott az egyik legfontosabb orosz kémszolgálat vezetőjével, aki elmondta neki, hogy a CIA a brit MI6-szel együtt ellenőrzi Ukrajnát, és a Moszkva elleni műveletek támaszpontjává alakítja.
A Times nyomozása azonban megállapította, hogy Putyin tanácsadói félreértettek egy kritikus dinamikát. A CIA nem nyomult be Ukrajnába, mert
az amerikai tisztviselők gyakran vonakodtak attól, hogy teljes mértékben összekapcsolódjanak, attól tartva, hogy az ukrán tisztviselőkben nem lehet megbízni, és hogy provokálják a Kremlt.
Az ukrán hírszerzési tisztviselők egy szűk köre azonban „szorgalmasan udvarolt a CIA-nak”, és fokozatosan létfontosságúvá váltak az amerikaiak számára.
2015-ben Valerij Kondratiuk tábornok, az ukrán katonai hírszerzés akkori vezetője találkozott a CIA helyettes állomásfőnökével, és átadott egy halom szigorúan titkos aktát.
Ez az első adag az orosz haditengerészet északi flottájára vonatkozó titkokat tartalmazott, beleértve a legújabb orosz atom-tengeralattjáró-tervek részletes adatait. Hamarosan CIA-tisztek csapatai hagyták el rendszeresen az irodáját dokumentumokkal teli hátizsákokkal.
Megértettük, hogy meg kell teremtenünk a bizalom feltételeit
– mondta Kondratiuk tábornok.
2016 után a kapcsolatok fokozatosan elmélyültek.
„A kapcsolatok egyre csak erősödtek, mert mindkét fél értéket látott benne, és az Egyesült Államok kijevi nagykövetsége – az ottani állomásunk, az Ukrajnából indított művelet – lett a legjobb információforrás Oroszországról” – mondta egy korábbi magas rangú amerikai tisztviselő. Mint fogalmazott: „Nem tudtunk betelni vele”.
Borítókép: A CIA szimbóluma a CIA főhadiszállás padlóján (Fotó: Getty Images / Charles Ommanney)