Fontos időszak elé néz Ukrajna és Oroszország: azon túl, hogy február 24-én lesz két éve, hogy kirobbant az ukrajnai háború, Oroszországban elnökválasztást tartanak március 15–17. között, továbbá március végén lenne esedékes Ukrajnában is az államfőválasztás, amelyet a háborúra való tekintettel elhalasztottak. Az aktuálpolitikai témákban Kijev és Moszkva budapesti nagykövetségeit kerestük meg, hogy a kirendelt nagykövetek válaszoljanak a Magyar Nemzet kérdéseire, ám az ukránoktól meglepő választ kaptunk.
Zelenszkij csúnya játékot űz
Heteken belül az orosz–ukrán háború második évfordulójához érünk, amelynek kapcsán az orosz és az ukrán nagykövetnek tettük volna fel kérdéseinket. Ám a budapesti ukrán nagykövetség megkeresésünkre válaszolva közölte, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök még nem nevezte ki a magyarországi kirendeltség vezetőjét. A Magyar Nemzetnek Gyarmati István volt diplomata arról beszélt, amikor a fogadó országnak megküldi egy adott állam az agrémentet, azaz a fogadónyilatkozatot, abban a leendő nagykövet neve és életrajza már szerepel.
A nagykövetség válaszából ugyanis az derült ki, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nem nevezte ki a kelet-európai ország budapesti nagykövetét.
További Külföld híreink
Zelenszkij még nem nevezte ki az új budapesti nagykövetet
Tavaly nyáron a sajtóban sorra jelentek meg a hírek arról, hogy Novák Katalin köztársasági elnök, valamint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is jóváhagyta a leendő nagykövet, Fegyir Sándor agrémentjét, azaz a befogadó nyilatkozatot. Sőt, már olyan is volt, aki interjút készített az új (most már tudjuk, nem létező) ukrán nagykövettel. Ahhoz azonban, hogy a diplomata Kijevet képviselje hazánkban, személyesen kell Budapestre érkeznie és megbízólevelét át kell adnia Novák Katalinnak, ám ehhez elengedhetetlen, hogy az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij hivatalosan kinevezze a budapesti kirendeltség élére. Az üggyel kapcsolatban levelet írtunk a Sándor-palotának, hogy megtudjuk az ukrán nagykövetségtől kapott levélben foglaltak tényleg megfelelnek-e a valóságnak, vagyis a nagykövet kinevezése Volodimir Zelenszkijnél megakadt.
További Külföld híreink
Fegyir Sándor közösségi oldalain jelét sem látni annak, hogy Magyarországra készülne, tavaly decemberben olyan híradások is megjelentek, a kárpátaljai származású jelöltet Kijevből tartják vissza.
Egyrészt Fegyir Sándor a hadseregben szolgál és nem egyszerű folyamat a leszerelés, másrészt a kijevi külügyminisztériumban bő másfél hónappal ezelőtt még nem volt egyetértés a személyéről.
Korábban úgy értesültünk, nem mindenki szeretné látni az ukrán–magyar kapcsolatok javulását, és igyekeznek intenzíven megfúrni, hiszen noha a magyar felmenőkkel rendelkező jelölt egy gesztus is volt Ukrajna részéről hazánk irányába.
Természetesen szerkesztőségünk a jövőben is fenntartja az ukrán nagykövetnek tett ajánlatot, hogy interjút adjon a Magyar Nemzetnek.
Hogyan néz ki egy nagykövet kinevezése?
Arról, hogy egy diplomata hogyan jut el hazájából a fogadó ország nagykövetségére, Gyarmati Istvánt kérdeztük. A volt diplomata elmondta, a leendő nagykövetek kinevezése a külügyminiszter és a miniszterelnök joga, akik javaslataikat – utóbbin keresztül – a köztársasági elnökhöz juttatják el. A kezdeményezést többféle vizsgálat is megelőzi, köztük nemzetbiztonsági vizsgálat. A kihelyezés úgy működik egy nagykövet esetében, hogy kérni kell a fogadó ország hozzájárulását, amit a régi francia diplomácia nyelve után agrémentnek hívnak.
Tehát a küldő ország külügyminisztériuma kérést küld az országnak, ahová akkreditálni szeretné a nagykövetet. A kérést megvizsgálják, majd visszaírnak, hogy egyetértenek-e, vagy nem
– magyarázta Gyarmati István.
Kiemelte, a megtagadás okát nem kell megindokolni, de általában nagyon nyomós ok áll a háttérben. Amennyiben azonban egyetértenek a küldő ország által javasolt személlyel, általában rövid időn belül válaszol a fogadó ország, de ez akár hónapokig is eltarthat, amit szintén nem kell megindokolni. Gyarmati István elmondta, amint a fogadó ország elfogadta az agrémentet, a leendő nagykövet már érkezhet is az országba, ám nagyköveti feladatokat akkreditáció hiányában még nem láthat el. Az akkreditációs folyamat azzal kezdődik, hogy a diplomata az államfő által kiállított megbízólevél másolatát átadja a fogadó országnak – a szakértő azonban kiemelte, bevett szokás, hogy a megbízóleveleket összegyűjtik, és egyszerre több nagykövet adja át azokat.
Borítókép: Fegyir Sándor ukrán nagykövetjelölt (Forrás: Facebook)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezSzijjártó Péter: Egymás mellett épülnek a német autó- és a kínai akkumulátorgyárak Magyarországon
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Így reagált a Mazsihisz a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancsra
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Szijjártó Péter: Azonnal békét kell kötni
Ha valaki békepárti, azt rögtön megbélyegzik.
Budapesten szerezne jó pontokat a választások előtt álló román kormányfő
Második fordulóra lehet szükség Romániában a választás első felvonása után.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Orbán Viktor felszólalása a Máérton - élőben az Origón
Szárnyal a futballista, aki Marco Rossi szerint viccet csinált a magyarokból
Feladta a szervezete a harcot: elhunyt a gyönyörű sminkes
Ismét kidobták a Hír TV-t és a Magyar Nemzetet Magyar Péter rendezvényéről
Schóbert Lara végre megmutatta új szerelmét
Mobil bunkerek sorozatgyártásába kezdett Oroszország
Stumpf magára rántotta a gyűlölettől bűzlő, saját maga által főzött kotyvalékát
Kisebb lesz a vendégszektor, több Újpest-drukker lehet a Ferencváros elleni derbin
Pressman képmutatása nem ismer határokat
Nagy Feró komoly gyanúba keveredett + videó
Nukleáris háború küszöbén a NATO tagországa
Magyar Péter megfenyegette a gyermekotthon vezetőjét: „Ennek k..va nagy következményei lesznek”
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezSzijjártó Péter: Egymás mellett épülnek a német autó- és a kínai akkumulátorgyárak Magyarországon
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Így reagált a Mazsihisz a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancsra
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Szijjártó Péter: Azonnal békét kell kötni
Ha valaki békepárti, azt rögtön megbélyegzik.
Budapesten szerezne jó pontokat a választások előtt álló román kormányfő
Második fordulóra lehet szükség Romániában a választás első felvonása után.