A svéd honvédelmi bizottság pénteken ismertette az ország védelmi terveit 2030-ig tartalmazó jelentést, aminek tartalma igazán nem lepte meg a közvéleményt: várható volt, hogy történelmű léptékű fejlesztésbe kezd a friss NATO-tag. A védelmi bizottság kormánypárti elnöke, Hans Wallmark a sajtótájékoztatón azt mondta, nem zárható ki fegyveres támadás Svédország vagy szövetségesei ellen, ennek fényében tervez az ország fegyverkezni.
Kemény fegyverkezésbe kezdtek a skandináv országok
Az elmúlt egy évben teljessé vált a NATO északi szárnya, Finnország után idén Svédország is a védelmi szövetség tagjává vált. Az eddig is ütőképes, NATO-kompatibilis, modern hadseregekkel rendelkező észak-európai országok a háborús pszichózis hatására további jelentős fejlesztéseket jelentettek be. A skandinávok közül a NATO-alapítótag norvégok járnak elöl, az elkövetkező években minden szomszédjuknál lényegesen nagyobb összeget fognak hadi célokra fordítani.

Bár a Riksdagnak, azaz az országgyűlésnek jóvá kell még hagynia, nem kétséges, hogy az nagy többséggel el fogja fogadni a bizottság által javasoltakat.
A csomag többek között nagy hatótávolságú rakétaképességek növelését, több vadász- és cirkálórobot beszerzését, valamint felgyorsított dandárépítést, a sorkatonai szolgálat kibővítését és a tisztképzésbe történő nagy léptékű beruházást tartalmaz. A jelentés szerint a parlamenti pártok megállapodtak abban, hogy 2030-ig – folyó áron – 185 milliárd svéd koronára (6300 milliárd forint) emelik a védelmi költségvetést, írja a Svenska Dagbladet. Ez a mai szinthez képes 66 milliárd koronával, azaz több mint a 2024-es szint felével több pénz, pedig már a mostani éves büdzsé is duplája a 2020-as évhez képest, és a haderőfejlesztés sem ezzel a ciklussal kezdődik, jelenleg is úton vannak nemrégiben rendelt hadihajók és tengeralattjárók a haditengerészet számára. A most bejelentett újabb büdzséemelésnek nagy ára lesz, még a bizottság egyik tagja szerint is azzal járhat, hogy kevesebb forrás jut majd oktatásra, egészségügyre és idősellátásra.
Svédország nincs egyedül a katonai költekezéssel a régióban, a NATO egész északi szárnya kemény fegyverkezésbe kezdett, részben arra hivatkozva, hogy a hidegháború vége, illetve a Szovjetunió összeomlása óta jelentősen leépítették haderőiket a skandináv országok (ez nem vonatkozik az Oroszországgal igen hosszú közös határral rendelkező Finnországra, mely az elmúlt évtizedekben is szárazon tartotta a puskaport, és például megtartotta kötelező sorkatonai szolgálatot), de a nagy medve most ismételten fenyegeti országaikat.
A következő években Dánia és Finnország jelentős pluszforrásokat biztosít haderőfejlesztésre, ugyanakkor az északi országok közül is kiemelkedik Norvégia, amely elképesztő összeget szán hadászatának fejlesztésére.
A világ leggazdagabb országai között előkelő helyen lévő királyság a háború igazi vámszedője. Az orosz–ukrán háború kitörése után – és az uniós szankciók bevezetését követően – Európa legnagyobb gázszállítójává lépett elő, és az addig is busásan jövedelmező olajkitermelését is fokozta, miközben egyáltalán nem volt szolidáris a kontinens szorult helyzetbe került országaival, és inkább emelte, mintsem csökkentette volna az energiahordozók árát.
Két héttel a svédek előtt ismertette Oslo a védelmi fejlesztésének terveit, mely keleti szomszédjáénak többszöröse. Az eddigi betervezetten felül még plusz hatszázmilliárd norvég korona forrást irányoztak elő a következő 12 évre a fegyverkezés gyorsítására, így összesen 75 ezermilliárd forintnak megfelelő koronát fordítanak e célra.
A kormány a teljes norvég védelmet meg akarja erősíteni, nem csak egyes részeit. A Szovjetunió bukása óta Norvégiában, Svédországban és Európa nagy részén súlyosan megnyirbálták a védelmet. Most először látjuk ismét a ennek komolyabb visszaépítésére irányuló lépéseket
– idézte a svéd Dagens Nyheter a norvég haditengerészet és parti őrség tengernagyát, Oliver Berdalt.
A norvég védelmi beruházások legnagyobb részét továbbra is a NATO-ban fontos feladatokat ellátó védelmi feladatokra fordítják, például az Egyesült Államok felé a tengeri útvonal biztosítására. A norvég kormány egyebek mellett öt új fregattot és legalább öt új tengeralattjárót szeretne beszerezni. Ezek természetesen az olaj-, illetve a gázkitermelés és -szállítás zavartalanságának biztosítása miatt is lényeges képességek, de elsősorban az Európán végigsöprő háborús pszichózis nagyon is valóságos leképeződése.
Borítókép: A skandináv országok óriási fegyverkezésbe kezdtek (Fotó: AFP/Jonathan NACKSTRAND)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Macron keménykedik, szerinte Putyin javaslata nem elég
Közölte feltételeit a francia elnök.

Trump így reagált az orosz elnök javaslatára
A több mint három éve tartó konfliktus lezárása most Kijev reakcióján múlhat.

Trump így jutalmazza a tűzszünetet
Az amerikai elnök rendkívüli kijelentést tett.

Új segélyelosztási terv készülhet Gázában
A cél az, hogy a segélyszállítmányok eljussanak a megfelelő helyekre.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Hosszú betegeskedése után visszatért Szily Nóra: „Annyi minden kimaradt!”

"A Fradi a bíróval volt jobb" - Bognár György súlyos kritikája

Hidegfront tört be az országba, 19 fokos hőingadozás várható

Bayer Zsolt: Vadászjelenetek Alsó-Alvilágból

Szegedi Erika: ennek a három csillagjegynek a szülötteire most a szerelem vár

Szanyi Tibor robbantott, lerántotta a leplet Gyurcsány lemondásáról

Kőkorszak Pakson, ismét csődöt mondott a VAR, a Fradi azért boldog

Győri-Lukács Viktória: Ahhoz, hogy a mai győzelemnek legyen értelme, még kétszer nyerni kell

A testvérem mondta meg, hogy kirúgtak az olimpiai csapatból

Szoboszlai és Szalah mit csinált a Liverpool edzésén?! Ezt a klub sem titkolja el! + videó

Egy egész város imádkozik az elgázolt postásért

Ez gyors volt! Máris kiderült mi áll Gyurcsány Ferenc lemondása mögött
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Macron keménykedik, szerinte Putyin javaslata nem elég
Közölte feltételeit a francia elnök.

Trump így reagált az orosz elnök javaslatára
A több mint három éve tartó konfliktus lezárása most Kijev reakcióján múlhat.

Trump így jutalmazza a tűzszünetet
Az amerikai elnök rendkívüli kijelentést tett.

Új segélyelosztási terv készülhet Gázában
A cél az, hogy a segélyszállítmányok eljussanak a megfelelő helyekre.