– Az Európai Unióról szóló szerződés (EUSZ) 2. cikke kimondja, hogy az EU bizonyos értékeken alapul, beleértve a jogállamiság tiszteletben tartását, és ezek az értékek közösek a tagállamokban – mutatott rá Bóka János európai ügyekért felelős miniszter hétfőn Budapesten, a Danube Institute, az Alapjogokért Központ és a The European Conservative közösen megszervezett, kétnapos nemzetközi konferencia első napján.
Kiemelte ugyanakkor, hogy az uniós szerződések nem tartalmazzák a jogállamiság meghatározását, és olyan forrásokra sem hivatkoznak, melyek definiálnák a jogállamiságot.
Elmondta, az EUSZ szerződésének 7. cikke pedig két eljárást vázol fel: egy megelőző mechanizmust azokra az esetekre, amikor egyértelműen fennáll a súlyos jogsértés veszélye, valamint egy szankcionálási folyamatot, melyet súlyos és tartós jogsértések esetén alkalmaznak.
Felidézte, előbbit 2001-ben vezették be Ausztria ellen, amikor az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) bekerült a kormányba. Hozzátette: az uniós lépés egyúttal egy üzenet is volt, utalva arra, hogy bizonyos politikai pártokat, bizonyos politikákat és kijelentéseket nem tolerálnak az EU-ban, függetlenül a tagországok demokratikus döntéshozatali folyamataitól.