Ami nem történhetett meg két évezred alatt, csaknem bekövetkezett a XXI. század vérzivataros első évtizedeiben: kis híján teljesen eltűntek az iraki keresztények. Míg a nyolcvanas évek végén még csaknem másfél milliósra becsülték a közösség lélekszámát, addig napjainkban két-háromszázezren maradhattak az országban. A 2003-as amerikai invázió során kirobbant háborúban, majd 2014-től az Iszlám Állam rémuralmában egyszerűen megölték vagy elűzték Krisztus követőinek 83 százalékát. A népirtást a világ egy része elintézte egy vállrándítással, de Magyarország elsősorban a Hungary Helps programon keresztül a kezdetektől támogatja a túlélőket. A terrorszervezet pusztításának tizedik évfordulójának alkalmából a Károli Gáspár Református Egyetem diákjai a helyszínen tanulmányozhatták a keresztényüldözés máig ható következményeit.
Tudás a terepről
– Annak ellenére, hogy nemzetközi kapcsolatok szakra járnak, sok diáknak nagyon elvont és távoli, amit az előadásokon hall.
Pedig itt különösen fontos, hogy a papírszagú tudás megszerzésén túl saját szemükkel is lássák a világot.
Úgy éreztem, hogy az iraki keresztények támogatása egy példaértékű magyar kezdeményezés, amit érdemes megmutatni. Ráadásul iraki Kurdisztán a Közel-Kelet egyik legbiztonságosabb régiója, ahová nyugodt szívvel el lehet látogatni – idézte fel a tanulmányút megszületésének ötletét Wagner Péter. A Károli Gáspár Református Egyetem docense elárulta, kezdeményezése a Hungary Helpsnél és az egyetemnél is azonnal értő fülekre talált, így testet öltött az utazás terve, hogy a hat legtehetségesebb diákkal személyesen keressék fel a térséget.