Az európaiak béketárgyalásokat akarnak

Az európaiak egyre pesszimistábbak azzal kapcsolatban, hogy Ukrajna vissza tudja-e szerezni elvesztett területeit – derül ki egy új, 12 uniós tagállamot érintő felmérésből.

2024. 06. 08. 14:15
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a 21. Shangri-La párbeszéd csúcstalálkozóján a szingapúri Shangri-La Hotelben 2024. június 2-án.
Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felmérés során összesen több mint 17 000 felnőttet kérdeztek meg a 12 országban.

A felmérés szerint Ukrajna háborús céljainak folyamatos támogatása Svédországban, Portugáliában és Lengyelországban volt a legerősebb, ahol a megkérdezettek többsége szerint Európának támogatnia kellene Kijev erőfeszítéseit, hogy visszavegye területét. A támogatás Ausztriában, Romániában, Olaszországban, Görögországban és Magyarországon volt a leggyengébb, ahol 

az emberek jelentős többsége vagy nagy többsége szerint Európának a tárgyalásos rendezésre kellene összpontosítania. 

Franciaországban, Spanyolországban, Hollandiában és Németországban a két alternatíva között megosztottabb volt a vélemény.

Ivan Krastev és Mark Leonard, a felméréssel együtt kiadott jelentés társszerzői szerint a felmérés eredményei éles ellentétben állnak az ECFR korábbi felméréseivel. 

Az ECFR 2022. júniusi felmérésekor sok európai a háború gyors megoldását támogatta, még akkor is, ha ez azt jelentené, hogy Ukrajnának területeket kellene feladnia. Ám egy évvel később, 2023-ban Ukrajna terület-visszaszerzésében elért harctéri sikerein felbuzdulva az akkor megkérdezett kilenc uniós országban a válaszadók többsége támogatni akarta Ukrajna háborús céljait, és úgy vélte, hogy azok megvalósíthatók.

Most, Ukrajna kiábrándító ellentámadása után és a nyugati fővárosokban lankadó támogatás miatt úgy tűnik, hogy ez az optimizmus részben szertefoszlott

– írja a két társszerző.

Az új közvélemény-kutatásban megkérdezetteknek csak tíz százaléka hisz abban, hogy Ukrajna legyőzi Oroszországot, míg kétszer annyian, 20 százalékuk szerint Moszkva győzedelmeskedik. 

Az összes országot tekintve a válaszadók többsége (átlagosan 37 százalék) úgy véli, hogy a két ország közötti kompromisszumos rendezés lesz a legvalószínűbb eredmény.

Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP)

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.