Az olyan távoli célpontok térképeit, mint Franciaország nyugati partvidéke és az egyesült királyságbeli Barrow-in-Furness, részletesen bemutatják a tiszteknek szóló prezentációban, mindezt Ukrajna teljes körű invázióját megelőzően – írja a Financial Times.
A Financial Times korábban már beszámolt arról, ugyanezen 29 titkos orosz katonai akta alapján Moszkva a taktikai nukleáris fegyverek bevetését gyakorolta a világ egyik nagyhatalmával való konfliktus korai szakaszában.
A legfrissebb leleplezésekből kiderül, hogy Oroszország hogyan képzelt el egy olyan konfliktust a Nyugattal, amely jóval túlmutat a közvetlen NATO-határon, és egy sor elsöprő erejű csapást tervez Nyugat-Európára. A dokumentumokat nyugati források mutatták meg az Financial Timesnak.
A 2008 és 2014 között készült akták tartalmazzák a hagyományos robbanófejeket vagy taktikai nukleáris fegyvereket hordozó rakéták célpontlistáját. Az orosz tisztek kiemelik a nukleáris csapások korai alkalmazásának előnyeit.
A prezentációból az is kiderül, hogy Oroszország megtartotta azt a képességét, hogy nukleáris fegyvereket hordozzon felszíni hajókon, ami a szakértők szerint az eszkaláció vagy a balesetek jelentős többletkockázatával jár.
A térképek, amelyek inkább bemutató céllal készültek, mint operatív felhasználásra, 32 európai NATO-célpontot szemléltetnek az orosz haditengerészeti flották számára. William Alberque, egy volt NATO-tisztviselő, aki jelenleg a Stimson Központban dolgozik, azt mondta, hogy a minta csak egy kis része az „Európa-szerte feltérképezett több száz, ha nem több ezer célpontnak... beleértve a katonai és kritikus infrastrukturális célpontokat” – fogalmaz a Financial Times.
Elemzők és volt tisztviselők szerint Oroszország európai csapásmérő képessége azt jelenti, hogy az egész kontinensen veszélybe kerülnének a célpontok, amint hadserege összecsap a NATO-erőkkel a frontországokban, például a balti államokban és Lengyelországban.
Vlagyimir Putyin orosz elnök többször is Ukrajna európai szövetségesei elleni fenyegetésekhez folyamodott, hogy elhárítsa a Kijevnek nyújtott nyugati katonai támogatást. „Nem szabad elfelejteniük, hogy kis, sűrűn lakott államokról van szó” – emlékeztet az orosz elnök szavaira a lap.
A prezentációban egy úgynevezett demonstrációs csapás lehetőségére is utalnak - egy nukleáris fegyver felrobbantása egy távoli területen „az agresszió közvetlen fenyegetésének időszakában” egy tényleges konfliktus előtt, a nyugati országok elrettentése érdekében. Oroszország soha nem ismerte el, hogy az ilyen csapások szerepelnek a doktrínájában.
A NATO számításai szerint a szövetség országai kevesebb mint öt százalékával rendelkeznek annak a légvédelmi kapacitásnak, amely a szövetség keleti szárnyának védelméhez szükséges egy teljes körű orosz támadással szemben. Putyin júniusban azt mondta, hogy Európa „többé-kevésbé védtelen” lenne az orosz rakétacsapásokkal szemben – áll Financial Times összeállításában.
A Putyin által a közelmúltban elrendelt, a taktikai nukleáris fegyverek használatával összefüggő hadgyakorlatok mutatják, hogy a kiszivárgott dokumentumok még mindig megfelelnek a jelenlegi orosz katonai doktrínának – foglalja össze a lap.
Borítókép: Az orosz védelmi minisztérium által 2023. július 21-én közzétett felvételen az orosz Fekete-tengeri Flotta hadihajója látható, amint cirkálórakétát lő ki a fekete-tengeri gyakorlatok során (Fotó: Handout / Orosz Védelmi Minisztérium / AFP)