Joe Biden ezt is benézte

Az Egyesült Államok nemzetközi fejlesztési ügynöksége a tervezés szakaszában fenntartásait hangoztatta a Gázai övezet tengerpartján létesített humanitárius célú ideiglenes mólóval szemben – derül ki a szervezet (USAID) belső vizsgálatából.

Forrás: MTI2024. 08. 29. 6:49
Az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM) által 2024. április 26-án készült képen a Földközi-tengeren található úszó JLOTS (Joint Logistics Over-The-Shore) móló építési munkálatai láthatók, amely az USA Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségét (USAID) és partnereit támogatja majd a humanitárius segélyek fogadásában és a Gázai övezetbe történő szállításában.
Az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM) által 2024. április 26-án készült képen a Földközi-tengeren található úszó JLOTS (Joint Logistics Over-The-Shore) móló építési munkálatai láthatók, amely az USA Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségét (USAID) és partnereit támogatja majd a humanitárius segélyek fogadásában és a Gázai övezetbe történő szállításában. Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A keddi keltezéssel nyilvánosságra hozott dokumentum szerint a szervezet legfőbb aggálya az volt, hogy nehéz lesz a kivitelezés, valamint elvonja a figyelmet a sokkal hatékonyabbnak tartott szárazföldi átkelők megnyitására vonatkozó erőfeszítésről, arról, hogy meggyőzzék Izraelt több határpont megnyitásáról.
Az aggályok ellenére „Joe Biden utasítást adott a katonai létesítmény kialakítására, ezért a szövetségi ügynökség azt megpróbálta a lehető leghatékonyabban használni” a segélyek bejuttatására a palesztin területre – állapította meg a jelentés.

Joe Biden elképzelése szerint a tengerfenékhez rögzített és úszó bárkákkal stabilizált kikötői móló segítségével 90 napon keresztül másfél millió nélkülöző palesztin számára biztosították volna a szükséges alapvető cikkeket. A móló végül kevesebb mint egy hónapig működött és csupán 450 ezer embert sikerült elérni.  

A USAID szerint a létesítmény kialakítása során az Egyesült Államok nem tartotta magát az ENSZ élelmezési programjával kötött megállapodáshoz sem, miszerint  a Gázai övezet északi partjára kerül a móló, ahol a legtöbb a rászoruló, ehelyett az amerikai hadsereg egységei azt az övezet partvidékének középső részénél építették fel.
A kormányzati intézmény jelentésére reagálva a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Bizottságának szóvivője azt közölte, hogy a program „valódi hatással” volt a nélkülöző palesztin lakosság ellátására, a móló pedig kritikus időben része volt az amerikai kormányzat „minden követ megmozgató” erőfeszítéseinek.
A védelmi minisztérium közleményben reagált, ami szerint az ideiglenes móló elérte célját a pótlólagos segélyek bejuttatásában, a működtetés kihívásaival pedig előzetesen is tisztában voltak.
Az amerikai hadsereg mobil logisztikai rendszere (Joint Logistics Over-the-Shore Systems – JLOTS) a tervezett 90 nap helyett 20 napon keresztül volt működőképes, jórészt a tengeri és időjárási viszonyok miatt, és az azon keresztül partra szállított segélyek szétosztása is nehézségekbe ütközött.

A létesítmény elemeinek helyszínre szállítására, felépítésére, majd működtetésére összesen mintegy 230 millió dollárt (85 milliárd forint) költöttek az amerikai szövetségi költségvetésből.

Az éhínség szélére sodródott gázai lakosság humanitárius segélyezésének eszközéül szánt ideiglenes kikötői móló felépítését Joe Biden elnök március 7-én, a kongresszus két háza előtt tartott évértékelő beszédében jelentette be.

Borítókép: Az amerikai Központi Parancsnokság (Centcom) által 2024. április 26-án készült képen a Földközi-tengeren található úszó JLOTS (Joint Logistics Over-The-Shore) móló építési munkálatai láthatók (fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.