„Ez egy kóros hazudozó, aki Alzheimerben szenved” – ezt mondta a szocialista (PSOE) Pedro Sánchezről az a vállalkozó, aki a spanyol kormányfőt és több miniszterét is érintő, „Koldo” névre keresztelt korrupciós ügy egyik főszereplője. Victor Aldama, aki egy másik bűncselekmény miatt előzetes letartóztatásban ült, néhány nappal ezelőtt azt kérte a bíróságtól, hogy önként tanúskodhasson a Koldo-ügyben. Meghallgatása csütörtökön volt, melynek során terhelő vallomást tett nemcsak Sánchezre, hanem a baloldali kormány több tagjára is.
A korrupciós ügy a koronavírus-járvány idejére nyúlik vissza. Középpontjában José Luis Ábalos akkori közlekedési miniszter és tanácsadója, Koldo Garcia áll, akik szabálytalan közbeszerzési szerződéseket kötöttek Aldamához fűződő cégekkel a pandémia alatt, majd az állami megállapodásokért cserébe jutalékot kértek. Aldama csütörtöki vallomásában megerősítette, hogy legalább 250 ezer eurót fizetett Ábalosnak, míg 100 ezer eurót Garciának. Hozzátette, hogy a szocialista párt jelenlegi szervezeti titkára, Santos Cerdán és a területpolitikáért felelős miniszter, aki akkoriban a Kanári-szigetek elnöke volt, Ángel Victor Torres is érintett az ügyben, és ők is több tízezer eurót vettek fel a kétes szerződések után.
A közelmúltban kiszivárgott egy fénykép, amelyen az üzletember Pedro Sánchez oldalán látható. A kormányfő ennek ellenére azt közölte, hogy nem ismeri Victor Aldamát, majd hozzátette, hogy a párt rendezvényein rengeteg emberrel készít közös fotót. A vállalkozó azonban a bíró előtt ezt megcáfolta, és azt állította, hogy Sánchez találkozót kért tőle, hogy megismerje, illetve megköszönje neki mexikói projektjeit, amelyek a spanyol cégek számára kedvező közbeszerzéseket hoztak. A találkozó 2019-ben, a madridi La Latinában történt meg egy szocialista pártrendezvényen, ahol közös fényképük is készült.
Ennek az alaknak a bírósági vallomásáról annyit mondhatok, hogy a kormányom egy tiszta kormány, amely azért született, hogy véget vessen annak a rendszerszintű korrupciónak, amely a Génova utcai, néppárti (PP) székházban van. Aldama úrnak be kell bizonyítania ezeket a vádakat (...) minden, amit ez az ember mondott, kategorikusan hamis
– mondta Pedro Sánchez a sajtó munkatársainak a vallomástétel után.