Az elnökválasztás első fordulója tehát egyfajta felmérésként is szolgált a közelgő parlamenti választások előtt, amely egy riasztó tényre hívta fel a figyelmet: a magyarellenes pártok megerősödtek. Kelemen Hunor elnökjelölt, az RMDSZ vezetője lapunknak elmondta, most már a december 1-i elnökválasztásra koncentrálnak, ahol minél több magyar szavazatra lesz szükség.
Ebben a pillanatban csak az exit poll számokat látjuk, és úgy gondolom, hogy ahogy a tavasszal is, alulmértek bennünket, 1,5-1,6 százalékkal. Meg vagyok győződve róla, hogy most is legalább 1 százalékkal alulmértek bennünket, és ez a szavazatok megszámlálása után látszani fog
– értékelte a vasárnapi romániai elnökválasztás eredményeit Kelemen Hunor elnökjelölt, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke. A vasárnapi első fordulóban az első exit poll eredmények alapján az RMDSZ jelöltje 4-5 százalék körül végzett.
Mi úgy számoltunk, hogy 107-120 ezer szavazattal többet kapunk, mint korábban, a 2019-es elnökválasztáson. Tehát nagyjából az európai parlamenti választásokon hangzott eredményekre számítok
– jegyezte meg Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke felhívta arra is a figyelmet, hogy a második és a harmadik helyezett között nagyon szoros a verseny, amely akár fordulhat is a diaszpóra szavazataival.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, helyi idő szerint vasárnap este kilenc órakor zártak a szavazókörök a romániai elnökválasztás első fordulója után. Két exit poll felmérés, a CURS és az Avangarde-CIRA szerint Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) jelölt, jelenlegi miniszterelnök az első helyről indul a 2024-es elnökválasztás második fordulójában, miután 25 százalék körüli eredményt érhet el. Második helyen Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje zárhat, 18 százalék körüli eredménnyel. A harmadik helyen pedig végzett Calin Georgescu 15 százalékkal.
A parlamenti választás az igazi második forduló a mi számunkra, és december elsején nem maradhatunk alul. Mozgósítanunk kell. A magyar részvétel picivel a román részvétel alatt volt az első fordulóban, ezt most már szinte biztosra mondhatjuk, és ezt a különbséget kell ledolgoznunk a következő egy hétben, hogy december elsején ne legyünk ismét kevesebben, ne legyünk vesztesek
– fogalmazott Kelemen Hunor. Hozzátette ugyanakkor, hogy
Nagyon sok aggodalomra ad okot az, hogy az exit poll szerinti a harmadik és negyedik helyezett, összesen több mint 30 százalékkal, a szélsőjobboldali ideológiára építő két jelölt.
– Ez borzasztó. Ez azt jelenti, hogyha a parlamenti választásokon ez parlamenti frakcióra levetíthető, akkor lesz egy 30 százalék körüli magyarellenes frakció. Ez ellen egyféleképpen lehet küzdeni minél több magyar szavazattal – mondta. Kelemen Hunor megjegyezte, hogy ezt előre szinte senki nem tudta megjósolni.
Meg kell várnunk, hogy megszámolják a szavazatokat, de én ezt látom az igazán nagy kihívásnak. Ez ellen csak sok magyar szavazattal, erős parlamenti frakcióval tudjuk a következő években fölvenni a harcot
– emelte ki. Az elnökválasztás első fordulója tehát egyfaja felmérésként is szolgált a közelgő parlamenti választások előtt. – Azt is látjuk, hogy a második fordulóra körülbelül milyen parlamenti erőviszonyok alakulnak ki. Nagyon nehéz ezt a többséget vitatni – tette hozzá lapunknak Kelemen Hunor.
Borítókép: Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke és államfőjelöltje nyilatkozik a romániai elnökválasztás első fordulójának lezárultával (Fotó: MTI/Kiss Gábor)