Az intézkedések részeként két kétéltű rohamhajót, egy fregattot és 31 helikoptert vonnak ki. A döntést a miniszter a korábbi konzervatív kormány által állítólag hátrahagyott 22 milliárd fontos költségvetési hiánnyal indokolta. Healey szerint az érintett eszközök elavultak, és a lépés öt év alatt félmilliárd font megtakarítást eredményez − írja az Origó az Independent brit napilapra hivatkozva.
A bejelentés sokkolta a képviselőket, akik aggódnak az ország védelmi képességeinek fenntarthatósága miatt. Felmerült a kérdés, hogy az Egyesült Királyság képes lenne-e megvédeni távoli területeit, például a Falkland-szigeteket egy esetleges konfliktus esetén.
A helyzetet súlyosbítja, hogy a Starmer-kormány támogatja Joe Biden amerikai elnök külpolitikai irányvonalát, amely potenciálisan konfliktushoz vezethet Oroszországgal. A brit vezetés engedélyezte az ukránoknak a Storm Shadow rakéták bevetését orosz területen, ami egy orosz politikus szerint a brit haderőt legitim célponttá teheti.
A helikopterflotta is jelentősen csökken: 14 Chinook és 17 Puma helikoptert vonnak ki a szolgálatból. Emellett a Watchkeeper MK1 drónprogramot is leállítják annak ellenére, hogy ezek az eszközök igen drágák voltak.
Healey arra is utalt, hogy további költségcsökkentések várhatók, és felmerült a hadsereg létszámának 63 000 főre való csökkentése is.
Az ellenzék erősen bírálja ezeket a döntéseket. Ben Wallace korábbi védelmi miniszter hangsúlyozta, hogy bár a modernizáció fontos, elengedhetetlen, hogy a kivont eszközöket megfelelően pótolják, elkerülve a képességvesztést. Ilyen tervekről azonban egyelőre nem esett szó a Starmer-kormány részéről – figyelmeztetett Wallace.
Ez a helyzet komoly aggályokat vet fel Nagy-Britannia védelmi képességeivel kapcsolatban, különösen a jelenlegi, feszült nemzetközi környezetben.
Borítókép: John Healey brit védelmi miniszter (Fotó: AFP)