Lábon lövik magukat a britek, a legrosszabbkor gyengül a haditengerészetük

A brit védelmi minisztérium váratlan bejelentést tett: jelentős mértékben csökkentik a haderő eszköztárát. John Healey tárcavezető közölte, hogy többek között hadihajókat, helikoptereket és drónokat vonnak ki a szolgálatból. Ez a lépés különösen érzékenyen érinti a Királyi Haditengerészetet, amely fontos védelmi képességeket veszít el egy olyan időszakban, amikor a nemzetközi helyzet egyre feszültebbé válik.

2024. 11. 21. 12:53
John Healey brit védelmi miniszter
John Healey brit védelmi miniszter Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az intézkedések részeként két kétéltű rohamhajót, egy fregattot és 31 helikoptert vonnak ki. A döntést a miniszter a korábbi konzervatív kormány által állítólag hátrahagyott 22 milliárd fontos költségvetési hiánnyal indokolta. Healey szerint az érintett eszközök elavultak, és a lépés öt év alatt félmilliárd font megtakarítást eredményez − írja az Origó az Independent brit napilapra hivatkozva.

A bejelentés sokkolta a képviselőket, akik aggódnak az ország védelmi képességeinek fenntarthatósága miatt. Felmerült a kérdés, hogy az Egyesült Királyság képes lenne-e megvédeni távoli területeit, például a Falkland-szigeteket egy esetleges konfliktus esetén.

A helyzetet súlyosbítja, hogy a Starmer-kormány támogatja Joe Biden amerikai elnök külpolitikai irányvonalát, amely potenciálisan konfliktushoz vezethet Oroszországgal. A brit vezetés engedélyezte az ukránoknak a Storm Shadow rakéták bevetését orosz területen, ami egy orosz politikus szerint a brit haderőt legitim célponttá teheti.

A helikopterflotta is jelentősen csökken: 14 Chinook és 17 Puma helikoptert vonnak ki a szolgálatból. Emellett a Watchkeeper MK1 drónprogramot is leállítják annak ellenére, hogy ezek az eszközök igen drágák voltak.

Healey arra is utalt, hogy további költségcsökkentések várhatók, és felmerült a hadsereg létszámának 63 000 főre való csökkentése is.

Az ellenzék erősen bírálja ezeket a döntéseket. Ben Wallace korábbi védelmi miniszter hangsúlyozta, hogy bár a modernizáció fontos, elengedhetetlen, hogy a kivont eszközöket megfelelően pótolják, elkerülve a képességvesztést. Ilyen tervekről azonban egyelőre nem esett szó a Starmer-kormány részéről – figyelmeztetett Wallace.

Ez a helyzet komoly aggályokat vet fel Nagy-Britannia védelmi képességeivel kapcsolatban, különösen a jelenlegi, feszült nemzetközi környezetben.

Borítókép: John Healey brit védelmi miniszter (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.