Szétesett Scholz kormánya, a német kancellár belebukhat Ukrajna támogatásába

A szétesett német kormánykoalíció romjain Scholz gondolkodhat úgy, hogy amennyiben január közepéig kihúzza a kisebbségi kormánya akkor Ukrajna ügyében maga mellé tudja állítani a kereszténydemokrata frakciót is, mondta el lapunknak Prőhle Gergely volt berlini nagykövet, az NKE John Lukacs Intézet programigazgatója.

2024. 11. 09. 5:50
A német jelzőlámpás koalíció az SPD, a Zöldek és az FDP
A német jelzőlámpás koalíció az SPD, a Zöldek és az FDP Fotó: Frank Hoermann Forrás: dpa Picture-Alliance/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Donald Trump elnöki győzelmének másnapján az Olaf Scholz szociáldemokrata kancellár vezette német szövetségi kormány szétesett. Scholz azonnali hatállyal elbocsátotta Christian Lindner szabaddemokrata pénzügyminisztert és január 15-én bizalmi szavazást javasol a kancellár, mely után egyenes az út az előre hozott választásokig.

Olaf Scholz (középen) német kancellár, a Zöldek társvezetője, Robert Habeck (jobbra) német gazdasági és éghajlatügyi miniszter, valamint a szabad demokratikus FDP párt vezetője, valamint Christian Lindner (balra) német pénzügyminiszter. a koalíciós megállapodás másolataival a 2021. december 7-i berlini aláírási ceremónián
Olaf Scholz (középen) német kancellár, a Zöldek társvezetője, Robert Habeck (jobbra) német gazdasági és éghajlatügyi miniszter, valamint a szabad demokratikus FDP párt vezetője, valamint Christian Lindner (balra) német pénzügyminiszter. a koalíciós megállapodás másolataival a 2021. december 7-i berlini aláírási ceremónián (Fotó: AFP/Odd Andersen)

A német szövetségi kormánykoalícióról már a születése pillanatában tudni lehetett, hogy különösen ami a zöldeket és a liberálisokat érinti két teljesen eltérő kormányzati filozófiáról beszélhetünk különös tekintettel az állam szerepére a gazdaság irányításában.

– mondta el lapunknak Prőhle Gergely az NKE John Lukacs Intézet programigazgatója.

A szociáldemokraták és a zöldek egy határozottabb állami szerepvállalást kötöttek ki, míg a liberálisok inkább az adókedvezményekkel és a piac működésének elősegítésével és a kereslet növelésével próbáltak volna operálni, tette hozzá.

– Ami pedig még egy nagyon jelentős különbség ez a bizonyos adósságféknek az alkotmányos biztosítása, ami még Merkel időszakából maradt meg de a jelenlegi kormánykoalícióban csak a liberálisoknak volt szent és sérthetetlen, hangsúlyozta.

Prőhle Gergely (Fotó: Nemzeti Közszolgálati Egyetem)

Az elmúlt hetek, hónapok folyamatai megmutatták, hogy amikor a német gazdaság egy valós válsághelyzettel küzd, akkor különféle válságkezelő koncepciók kerülnek ki és amit a menesztett szabaddemokrata liberális pénzügyminiszter Christian Lindner javasolt abból az derült ki, hogy ez összefésülhetetlen nemcsak a zöldek hanem a szociáldemokraták programjával is.

Lindner ugyanis olyan módon szeretett volna több forrást a német gazdaságba irányítani, ami adott esetben a szociális juttatásokat, esetleg a nyugdíjakat is megkurtította volna, mondta a szakértő.

Voltak olyan feltételezések korábban amik arra utaltak, hogy a liberálisok hogy a saját arcukat megőrizhessék ki akarnak ugrani ebből a koalícióból, de azzal, hogy Scholz menesztette Lindnert és ezzel bedöntötte a kormánykoalíciót ezt a lépést előzte meg.

A szakértő arról is beszélt, hogy a német politika már kampányüzemmódban van a kérdés az, hogy ki tud ebből a helyzetből a legkisebb arcvesztéssel kikerülni.

Olaf Scholz német kancellár sajtónyilatkozatot tart, mielőtt részt vesz az állam- és kormányfők európai informális találkozóján Budapesten, 2024. november 8-án
Olaf Scholz német kancellár sajtónyilatkozatot tart, mielőtt részt vesz az állam- és kormányfők európai informális találkozóján Budapesten, 2024. november 8-án (Fotó: AFP/Besenyei Gergely)

Scholz legelőször január közepén szeretne bizalmi szavazást kérni maga ellen, addig pedig egy kisebbségi kormánnyal szeretne elevickélni. Erre a legnagyobb ellenzéki párt és annak a vezetője Friedrich Merz kijelentette, hogy ez óriási felelőtlenség és időhúzás.

A Bundestag őszi időszakában igyekszik Scholz keresztülvinni az aktuális törvénytervezeteket, majd tiszta lappal 2025. január 15-én bizalmi szavazást kezdeményez maga ellen, melynek elvesztése után – ez már csak formalitásnak számít, hisz maguk a kormánypártok is támogatni fogjak ezt, az ellenzék pedig biztosan – a szövetségi elnök feloszlatja a Bundestagot és előrehozott választásokat ír ki. Ilyen történt már 1972-ben, 1983-ban és 2005-ben is.

A CDU szerint azonban Scholznak már a jövő héten fel kellene tenni a bizalmi kérdést, mert ha nincs többsége az a kormánykoalíció végét jelenti és azonnal ki lehet írni a választásokat.

Ukrajna támogatása mindenek felett?

Prőhle Gergely arra mutatott rá, hogy a német kormánykoalíció bukása Trump elnöki megválasztásával esik egybe és a kancellár érvei között amivel Lindnert kirúgta az is szerepel, hogy Ukrajna támogatása innentől kezdve prioritást élvez.

Annak fényében pedig különösen, hogy Donald Trump ezzel a kérdéssel milyen módon kíván foglalkozni. Scholz gondolkodhat úgy, hogy amennyiben január közepéig kihúzza a kisebbségi kormánya akkor Ukrajna ügyében maga mellé tudja állítani a kereszténydemokrata frakciót is.

Olaf Scholz (L) német kancellár részt vesz a Volodimir Zelenszkij (R) ukrán elnökkel Berlinben tartott találkozón
Olaf Scholz (L) német kancellár részt vesz a Volodimir Zelenszkij (R) ukrán elnökkel Berlinben tartott találkozón (Fotó: AFP/Ukrán elnöki hivatal sajtószolgálata)

– Az a követelése Merznek tehát, hogy azonnali hatállyal szűnjön meg a Scholz-kormány és a Bundestagban mielőbb tegye fel szavazásra a bizalmi kérdést milyen viszonyban áll azzal a korábbi szándékkal, hogy ők is amellett voltak, hogy Kijevnek további támogatásra van szüksége.

Mi lesz a költségvetéssel?

A nagy kérdés az, hogy ennek az adósságféknek mi lesz a sorsa. Ezt ugyanis már korábban többször próbálták kikerülni, ez lehet, hogy most is bekövetkezhet, összegezte Prőhle Gergely.

Borítókép: A német jelzőlámpás koalíció az SPD, a Zöldek és az FDP (Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Frank Hoermann)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.